Zakaz konkurencji w umowie – co trzeba wiedzieć?

Smutna kobieta w biurze
Fotografia: Shutterstock

W umowie może znaleźć się zapis o zakazie konkurencji. Pracownicy często zastanawiają się, jaki będzie to miało wpływ na ich pracę. Jakie są wady i zalety takiej umowy?

Zakaz konkurencji nakłada na nas pewnego rodzaju obowiązek bycia na wyłączność dla naszego pracodawcy. Podpisując umowę z takim zapisem o zakazie konkurencji, zobowiązujesz się do tego, że nie podejmiesz żadnej innej pracy, która mogłaby być traktowana jako zajęcie konkurencyjne. Jak sobie z tym poradzić i o co w tym wszystkim chodzi? Warto wiedzieć, dlatego że umowa często obowiązuje nawet po ustaniu stosunku pracy i wciąż należy ją przestrzegać.

Zakaz konkurencji – czym jest?

Zakaz konkurencji to bardzo duże ograniczenie dla pracownika, ale zarazem zabezpieczenie dla pracodawcy. Zakaz konkurencji nakłada na pracownika obowiązek bycia na wyłączność dla pracodawcy, oznacza to że pracownik, który podpisał taką umowę, nie będzie mógł wykonywać żadnych dodatkowych zleceń dla konkurencji.

Działalność konkurencyjna to taka, która obejmuje ten sam obszar, jak w pracy. Oznacza to, że można podjąć inną pracę, ale nie może być to praca, w której będziesz wykonywać takie same zadania, jak u pierwszego pracodawcy. Na przykład: jeśli pracujesz w firmie marketingowej zajmującej się budowlanką, to możesz podjąć pracę w firmie marketingowej zajmującej się farmacją.

Bardzo ważne! Żeby umowa była ważna, trzeba ją sporządzić na odpowiednim piśmie. W umowie trzeba określić czas trwania zakazu konkurencji oraz wysokość należnego pracownikowi odszkodowania. Umowa zawarta słownie lub przez pocztę mailową nie będzie ważna.

O zakazie konkurencji w pracy stanowi artykuł 101 Kodeksu Pracy. Warto wiedzieć, że pracownik nie może wymagać od pracownika lojalności, jeśli nie poprosi o podpisanie umowy o zakazie konkurencji.

Zakaz konkurencji – kiedy się podpisuje?

Pracodawca będzie prosić o podpisanie umowy z zapisem zakazu o konkurencji osoby, które mają w firmie dostęp do ważnych lub nawet poufnych informacji, niezwykle istotnych dla firmy. Chodzi o to, że ujawnienie takich informacji mogłoby narazić pracodawcę i źle wpłynąć na rozwój firmy.

Praca w konkurencyjnej firmie nie będzie zakazana, jeśli pracownik będzie zajmował w drugiej firmie inne stanowisko i nie będzie wykonywał takich samych zadań.

Podsumowując, umowę z zakazem konkurencji podpisuje się, by:

  • pracownik nie działał na szkodę firmy
  • pracownik jednocześnie nie pracował dla konkurencji

Zapis o zakazie konkurencji czasami pojawia się jako jeden z podpunktów umowy o pracę. Czasami pracodawcy sporządzają osobny dokument, który pracownik ma podpisać.

Jeżeli pracownik ma podpisaną umowę o zakazie konkurencji z pracodawcą, pracodawca ma obowiązek wypłacania takiemu pracownikowi odszkodowania w wysokości co najmniej 25 % wynagrodzenia. Ma być to pewnego rodzaju wynagrodzeniem za to, że pracownik nie może podjąć żadnej innej pracy w podobnym zakresie.

Wiele osób zastanawia się, czy ma obowiązek podpisać taką umowę z zakazem konkurencji. Nie musisz tego robić, ale musisz się liczyć z tym, że pracodawca wypowie ci umowę o pracę lub ostatecznie cię nie zatrudni.

Zobacz także: Praca na pół etatu – ma więcej zalet czy wad?

Zakaz konkurencji – co jeśli nie będziesz przestrzegać?

Zasady są zasadami i jeśli podpiszemy umowę z dopiskiem zakazu konkurencji, to trzeba przestrzegać obowiązujących praw. Co jeśli nie dotrzymasz warunków po rozwiązaniu pracy? Pracodawca ma prawo dochodzić do pełnego odszkodowania. Będzie też musiał udowodnić, że naruszenie miało miejsce.

Jak długo obowiązuje taka umowa o zakazie konkurencji? Warto wiedzieć, że taka umowa musi mieć określony czas trwania, nie może być umową bezterminową lub taką na czas nieokreślony. Umowa z zakazem konkurencji może też obowiązywać przez czas pracy na danym stanowisku.

W przypadku złamania zakazu działalności konkurencyjnej pracownik etatowy może zostać zwolniony dyscyplinarnie.

Zobacz także: Praca za granicą to trudna droga do sukcesu. Gdzie jej szukać?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.
Rozwiąż quiz

Jakim typem pracownika jesteś?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.

1. Co robisz zaraz po wejściu do pracy?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów