Rejestracja w urzędzie pracy – jak to zrobić krok po kroku

Ludzie w urzędzie pracy
Fotografia: Shutterstock

Wiele osób bezrobotnych próbuje odmienić swój los i rejestruje się w urzędzie pracy. Takie osoby często zastanawiają się z ilu etapów składa się ten proces i jakich dokumentów będą potrzebować. Sprawdziliśmy!

Urząd pracy jest miejscem, do którego zgłaszają się osoby, majce między innymi problem ze znalezieniem pracy lub takie, które od dłuższego czasu przebywają na bezrobociu i mają problem z ułożeniem sobie tematów związanych z pracą.

Urząd pracy ma za zadanie pomóc takim osobom. Jest pośrednikiem między potencjalnymi pracownikami a pracodawcami, którzy poszukują nowych rąk do pracy.

Rejestracja w urzędzie pracy nie jest skomplikowanym procesem, jednak należy się do niego odpowiednio przygotować – warto wcześniej pomyśleć o dokumentach, które trzeba ze sobą zabrać. Podpowiadamy, co jest niezbędne.

Rejestracja w urzędzie pracy – po co się rejestrować?

Osoby, które są bezrobotne nie są pozostawione same sobie. Mają kilka możliwości, żeby znaleźć satysfakcjonującą pracę.

Rejestracja w urzędzie pracy zapewnia bezrobotnym ubezpieczenie zdrowotne, co jest niezwykle ważne. Dodatkowo urząd pracy oferuje pomoc w znalezieniu nowej pracy oraz wypłaca zasiłek dla bezrobotnych.

Wystarczy jeden prosty krok. Przede wszystkim żeby otrzymać status osoby bezrobotnej, należy zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy.

Rejestracja w urzędzie pracy – krok po kroku

Na samym początku trzeba odnaleźć właściwy urząd pracy ze względu na miejsce zameldowania lub aktualnego przybywania. Jest to niezbędny krok.

Następnie mamy dwie opcje. Zarejestrować można się elektronicznie na stronie internetowej urzędu pracy lub na stronie praca.gov.pl. Na wybranej stronie należy wypełnić formularz.

Kolejnym krokiem jest osobiste dostarczenie dokumentów do placówki. To urząd powiadomi nas elektronicznie o dacie i godzinie spotkania. 

Można również na samym początku pójść do powiatowego urzędu pracy. Urzędnik poprosi nas o podanie podstawowych danych – między innymi nasze imię i nazwisko, wiek czy wykształcenie.

Zobacz także: B2B – co to jest i jakiej branży dotyczy?

Rejestracja w urzędzie pracy – potrzebne dokumenty

Warto wiedzieć, jakie dokumenty będą nam potrzebne. Dzięki temu rejestracja przebiegnie szybko i sprawnie. Urzędnik będzie chciał potwierdzić naszą tożsamość, a także poznać nasze doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie.

Co trzeba ze sobą zabrać na urzędu pracy?

  • dowód osobisty,
  • dokumenty potwierdzające nasze wykształcenie, np. dyplomy,
  • świadectwo pracy,
  • oświadczenie dotyczące miejsca zameldowania.

Dodatkowe dokumenty, które mogą być potrzebne w poszczególnych przypadkach:

  • dokument potwierdzający przeciwwskazania do wykonywania jakiejś pracy,
  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
  • oświadczenie o wykreśleniu wpisu działalności gospodarczej oraz zaświadczenie z ZUS-u,
  • zaświadczenie od ZUS-u, jeśli pobierany był zasiłek chorobowy, macierzyński lub świadczenie rehabilitacyjne, renta, renta rodzinna, świadczenie z ośrodka pomocy społecznej,
  • skrócone akty urodzenia oraz PESELE dzieci, jeśli mają one być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego osoby bezrobotnej.

Wymagane przy rejestracji dokumenty będą potrzebne również przy rejestracji online. Należy je zeskanować i następnie załączyć.

Zobacz także: Przerwy w pracy – kiedy i komu przysługują?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.
Rozwiąż quiz

Jakim typem pracownika jesteś?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.

1. Co robisz zaraz po wejściu do pracy?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów