Progi podatkowe – czym są i kogo dotyczą?

Progi podatkowe
Fotografia: Shutterstock

Podatki spędzają sen z powiek. Z tym zagadnieniem łączy się wiele pobocznych pojęć. Można wyróżnić kilka podatków. Podatki znajdują się również w cenie różnych usług i towarów. Na dodatek często mówi się o „progach podatkowych”. Czym są i kogo dotyczą?

Podatki są ważną częścią życia każdego człowieka, nawet jeśli nie myślimy o nich na co dzień, to towarzyszą nam każdego dnia. To obowiązkowe świadczenie każdego podatnika wobec państwa. Unikanie płacenia podatków jest czynem karalnym. Warto wiedzieć, że podatki zawierają pewnego rodzaju przedział – nazywa się to progami podatkowymi. Czym są progi podatkowe, kiedy się z nimi spotykamy i czy dotyczą każdego obywatela? Sprawdziliśmy!

Progi podatkowe – czym są?

Progi podatkowe są przedziałem skali podatkowej, obowiązują one podczas rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Warto wiedzieć, że po przekroczeniu niższego progu, zmienia się stawka podatku.

Próg podatkowy, do którego należymy, jest uzależniony od zarobków w danym roku. Nie bierze się pod uwagę źródła naszych dochodów, czyli tego czy mamy stałą pracę lub dorabiamy w wielu miejscach. Pod uwagę bierze się jedynie roczną sumę naszych dochodów.

Małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie, dzięki czemu progi podatkowe są dla nich dwukrotnie wyższe.

Progi podatkowe w Polsce

Wysokość dochodu definiuje, do którego progu podatkowego należymy. Dochód oblicza się przez odjęcie od przychodu składek na ZUS oraz kosztów uzyskania przychodu. Im więcej zarabiasz, tym więcej musisz oddać swoich pieniędzy państwu.

Jak wygląda stawka progów podatkowych w Polsce?

Na początek warto wiedzieć, że w Polsce mamy dwa progi podatkowe:

  • 18% - najbardziej popularna stawka. Warto wiedzieć, że to pracodawca odprowadza należną kwotę do urzędu. Z tego powodu kwota trafiająca na konto pracownika jest niższa. Możliwe, że pracownik otrzyma zwrot nadpłaty.
  • 32% - dotyczy tylko kilka procent Polaków. Najczęściej takie osoby próbują rozliczyć się z małżonkiem, w ten sposób nie wpadną do drugiego progu podatkowego. Czasami niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że wkroczyli w drugi próg podatkowy (bo na przykład dostali wysoką premię).

Do każdego progu przypisano inną kwotę, obowiązują też różne wysokości kwoty wolnej od podatku. Teoretycznie wysokość stawki procentowej progów podatkowych powinna być określana co roku, ale już od kilku lat jest to stała stawka. Zmienia się regularnie wysokość kwoty wolnej od podatku.

Osoby, których roczny dochód wynosi mniej niż 85 528 złotych będą się rozliczać według pierwszego progu podatkowego – czyli skali procentowej 18%. Jeśli przekroczysz tę kwotę, to obowiązuje się rozliczanie się według drugiego progu podatkowego – 32%. To bardzo duża różnica, prawie dwa razy wyższa.

Ciekawostka – pierwszy próg podatkowy dotyczy większości Polaków. Szacuje się, że według tej skali podatkowej rozlicza się ponad 97 procent Polaków. Nasuwa się tylko jeden wniosek – zarobki w Polsce nie są wcale takie wysokie. Polacy nie przekraczają 7000 tysięcy złotych miesięcznie.

Zobacz także: Podatek progresywny – czym jest i kogo dotyczy?

Progi podatkowe- skala podatkowa w 2019 roku

W 2019 roku nie zmieniły się stawki procentowe, chociaż rząd zapowiadał zmiany. Nadal wynoszą 18% i 32%.

Bardzo ważne – kwota wolna od podatku wynosi 8 tysięcy złotych. W przypadku zarobków wyższych, kwota maleje. Kwota zmniejszająca podatek jest w 2019 roku wyliczana tak samo, jak w latach poprzednich.

Od kwoty wolnej od podatku nie trzeba odprowadzać żadnego podatku. Kto najczęściej korzysta z kwoty wolnej od podatku? Osoby, które decydują się na pracę sezonową.

Natomiast kwota zmniejszająca podatek to kwota, którą można odliczyć od zaliczek na podatek dochodowy. Wysokość tej kwoty jest uzależniona od dochodu pracownika.

Zobacz także: Podatki – czy wiesz jakie podatki płacimy?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.
Rozwiąż quiz

Jakim typem pracownika jesteś?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.

1. Co robisz zaraz po wejściu do pracy?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów