Prawa konsumenta powinien znać każdy z nas. Czego dotyczą?

Prawa konsumenta
Fotografia: Shutterstock

Konsumentem jesteś wtedy, gdy robisz zakupy w centrach handlowych, na pobliskich bazarkach czy przez internet. Konsumenta chroni szereg praw, z którymi powinien się zapoznać każdy z nas. Nie są one takie oczywiste, a brak ich znajomości jest często źródłem nierozumień. O czym trzeba wiedzieć?

W rolę konsumenta wcielamy się praktycznie codziennie, nabywając jakieś produkty, a nawet przebywając w sklepach. Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, jakie mamy prawa do momentu aż nie wydarzy się coś, co zmusi nas do konfrontacji, np. ze sklepem. Sprawdziliśmy, co wolno konsumentom, do czego mają prawo, jaki akt prawny reguluje przywileje konsumenta, ale także jakie mamy obowiązki.

Prawa konsumenta – ochrona konsumenta

„Ochrona” to słowo kluczowe. Prawo dotyczące konsumentów jest tak sformułowane, by bronić interesy obu stron. Prawa konsumenta reguluje ustawa o prawach konsumenta z 2014 roku. Wspomniana ustawa szczegółowo przedstawia prawa przysługujące konsumentowi.

W tym:

 • obowiązki konsumenta oraz przedsiębiorcy,
 • zasady zawierania umowy z konsumentem na odległość,
 • zasady i prawa konsumenta do wycofania się z umowy zakupu.

Prawa konsumenta – reklamacja

Zdarza się, że nabędziesz jakiś produkt, a dopiero po jakimś czasie zauważysz, że zawierał on wady. W innym przypadku może się okazać, że zakupiony produkt uległ zniszczeniu. Zamawiając rzeczy przez internet możemy się też spotkać z pomyłką dotyczącą przesyłki, przysłaniem rzeczy, których nie zamawialiśmy. Podobnie, gdy decydujemy się na zakup ubrań przez internet, a w domu okazuje się, że nie pasują.

Konsumenci mają prawo do reklamacji w przypadku, gdy zauważą wady zakupionego towaru. Jeśli gwarancja zostanie udzielona, to konsument będzie miał prawo wyboru między nią a rękojmią. Przedsiębiorcy mają obowiązek rozpatrzenia reklamacji w terminie 14 dni od dnia jej złożenia. W przypadku niedotrzymania tego terminu uznaje się, że reklamacja jest zasadna.

W związku z tym przedsiębiorca powinien poinformować konsumentów o:

 • okresie, w którym można złożyć reklamację,
 • formie reklamacji (pisemna, e-mailowa, telefoniczna itp.),
 • czasie rozpatrzenia reklamacji przez przedsiębiorcę,
 • kwestii dostarczenia przedsiębiorcy reklamowanej rzeczy.

Warto też obalić pewien mit - paragon nie jest potrzebny do udowodnienia zakupu towaru. Paragony często się gubią, ale ci którzy zapłacili za towar kartą mogą być spokojni. By potwierdzić zawarcie transakcji, wystarczy przedstawić wyciąg z historii operacji na koncie.

Zobacz także: 12 zawodów, które znikną do 2030 roku. Jak będziemy pracować za kilkanaście lat?

Prawa konsumenta – gwarancja

Najbardziej zawiłym pojęciem jest „gwarancja”. Konsumenci nie zawsze rozumieją na czym ona polega. Warto wiedzieć, gwarancja jest dobrowolnym przywilejem, przedsiębiorcy nie zawsze rozpatrzą ją pozytywnie. Dokument gwarancyjny powinien zostać wydany razem z zakupionym artykułem. Gwarancja ma na celu naprawę lub wymianę zakupionego produktu na nowy, pozbawiony wad.

Co powinno się znaleźć na takim dokumencie gwarancyjnym?

 • czas trwania gwarancji,
 • zasięg terytorialny objęty gwarancją,
 • określone uprawienia.

Bardzo ważne! Konsument powinien otrzymać oddany do gwarancji towar nie później niż w terminie 14 dni.

Prawa konsumenta – zwrot towaru

W wielu przypadkach klient ma prawo zwrócić towar w ciągu 14 dni od jego zakupu. Musisz wiedzieć, że to sprzedawcy zawierają w regulaminie ewentualny zwrot i jego termin, najczęściej jest to 14 lub 30 dni. Zwrot towaru odbywa się na ustalonych warunkach:

 • trzeba mieć dowód zakupu, na przykład paragon,
 • produkt musi zawierać oryginalne metki,
 • produkt nie może mieć śladów użytkowania.

Zobacz także: Faktura – jak się ją wystawia i o czym należy pamiętać? 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów