Pożyczki – na co trzeba uważać, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy

Pożyczki
Fotografia: Shutterstock

Na zaciągnięcie pożyczki decyduje się wiele osób. To sposób na otrzymanie pieniędzy w krótkim czasie. Nieprzemyślane pożyczki mogą być niebezpieczne. Co trzeba wiedzieć, gdy decydujemy się na pożyczenie pieniędzy?

Niektórzy decydują się na pożyczkę w trudnych momentach życia, inni zaciągają pożyczkę, gdy pojawią się jakieś niespodziewane opłaty. Pieniądze można pożyczyć z banku, specjalnie przeznaczonych do tego instytucji czy od bliskich lub znajomych. Warto wiedzieć, że pożyczki nakładają na nas pewnego rodzaju obowiązki. Inaczej wygląda to też, gdy to my pożyczamy komuś pieniądze. Jak się zabezpieczyć przed utratą pieniędzy? Jak pożyczyć pieniądze? Jakie prawa obowiązują? Sprawdziliśmy!

Pożyczki – kiedy je zaciągamy?

Polacy pożyczają pieniądze z wielu powodów. Część z nas nie ma oszczędności, z których mogłaby skorzystać w nagłych przypadkach. Pieniądze pożycza się od bliskich, z banków, ale też bardzo popularne są firmy pożyczkowe, które oferują szybki przelew na konto i niskie raty.

Niezależnie od miejsca, z którego pobierzesz pieniądze, warto przemyśleć, czy na pewno potrzebujesz pożyczki.  Zanim podejmiesz kroki, dokładnie przeczytaj regulamin zaciągnięcia pożyczki. Niewiedza jest najgorszym doradcą.

Pożyczki – gdzie pożyczyć pieniądze?

Gdy zabraknie pieniędzy, zastanawiamy się, skąd je pożyczyć. Opcji jest kilka. Największą popularnością cieszą się firmy pożyczkowe. Gdy się na nie zdecydujesz, musisz być ostrożny – masz prawo zadawać pytania. Dokładnie czytaj umowy, również te napisane małym druczkiem. Firmy pożyczkowe mają obowiązek informowania klientów o wszystkich elementach składających się na całkowity koszt pożyczki. Musisz wiedzieć, że nie będzie ich interesować twoja historia kredytowa.

Drugą opcją jest pożyczka z banku. To najtrudniejsza opcja. Bank dokładnie sprawdzi twoją historię kredytową, będą go interesować twoje wcześniejsze pożyczki, znaczenie będzie miało to, czy spłacałeś raty na czas.

Jedną z opcji jest też pożyczenie pieniędzy od bliskich osób lub znajomych. Wiele osób decyduje się na to, gdyż nie wiąże się żadną zobowiązującą umową. Plusem takiej pożyczki jest to, że wspólnie możecie ustalić odpowiadające wam zasady spłaty pieniędzy. Mimo wszystko to ryzykowne posunięcie, dlatego jeśli jesteś pewien, że nie dasz rady spłacać pożyczonej kwoty w terminie, to powinniście od razu ustalić podział kwoty.

Pożyczki – kiedy to my pożyczamy pieniądze

Ktoś poprosił cię o pożyczenie pieniędzy. Zgodziłeś się, ale nie wiesz jakie masz prawa i obowiązki. Zastanawiasz się, jak się zabezpieczyć przed ewentualnym brakiem spłaty tych pieniędzy przez osobę, która je od ciebie pożyczyła.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jeśli pożyczka wyniesie więcej niż 500 złotych, to masz obowiązek sporządzenia pisemnej umowy. Pamiętaj, że jeśli osoba nie będzie spłacać na czas rat, to nie będziesz miał jak dowieść swoich praw. Zatem warto sporządzić taką umowę nawet jeśli chodzi o niższe kwoty.

Co należy podać w takiej umowie?

 • Kwotę pożyczki
 • Termin zwrotu pożyczki
 • Datę i miejsce zawarcia umowy
 • Dane osób zawierających umowę
 • Odsetki

Co ciekawe, masz prawo żądać odsetek, jeśli nie otrzymujesz spłaty długu. Takie prawo przysługuje ci nawet, jeśli nie ma takiego podpunktu w umowie. Warto wiedzieć, że odsetki ustawowe wynoszą osiem procent.

Zobacz także: Zdolność kredytowa – dlaczego jest tak istotna?

Pożyczki – jak bezpiecznie wziąć pożyczkę?

Zanim zdecydujesz się na pożyczenie pieniędzy, powinieneś dokładnie przemyśleć tę decyzję. Jest kilka pytań, na które powinieneś sobie odpowiedzieć:

 • ile pieniędzy potrzebujesz? – dzięki temu nie pożyczysz więcej, a co z tym idzie – łatwiej spłacisz pożyczkę.
 • czy stać mnie na spłatę pożyczki? – to kluczowe pytanie, pożyczanie pieniędzy może mieć negatywne skutki, jeśli nie będziesz miał z czego oddać.
 • czy pożyczkodawca jest wiarygodny?
 • czy dokładnie przeczytałem wszystkie dokumenty? – dzięki temu unikniesz ewentualnych nieporozumień.
 • czy poznałem wszystkie koszty pożyczki? – pamiętaj o ukrytych kosztach, nie bój się zadawać pytań.
 • czy sprawdziłem firmę pożyczkową, od której mam zamiar pożyczyć pieniądze?
 • czy przeczytałem formularz informacyjny? – warto wiedzieć, że pożyczkodawca ma obowiązek przedstawić ci przed podpisaniem umowy formularz informacyjny przedstawiający wszystkie parametry pożyczki.
 • czy na pewno zrozumiałem umowę? – nie bój się zadawać pytań.

Zobacz także: Kredyt bierz z głową. Co musisz wiedzieć, gdy się zdecydujesz?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów