Nieruchomości - zakup, sprzedaż i podatki. Sprawdź, co wiesz!

Szczęśliwa para
Fotografia: Shutterstock

Już na wstępnie trzeba zaznaczyć, że nieruchomości to temat rzeka. To rodzaj rynku, który zmienia się bardzo dynamicznie. Co powinni wiedzieć ci, którzy myślą o inwestowaniu w nieruchomości, ich zakupie bądź sprzedaży?

Rynek nieruchomości jest ogromny. Najczęściej zaczynamy się nim interesować wtedy, gdy zamierzamy kupić mieszkanie lub dom, sprzedać je lub zainwestować w nieruchomości. Sam rynek zmienia się bardzo dynamicznie i pod wpływem wielu czynników, ale można wyróżnić kilka stałych zasad, którymi należy się kierować. Co trzeba wiedzieć o nieruchomościach, dlaczego tak bardzo zmienia się ich wartość i jak się w tym nie pogubić? Sprawdziliśmy!

Nieruchomości – kupno mieszkania lub domu

Wiele osób marzy o własnym kącie. Niektórzy zaciągają kredyty… i co dalej? Jakimi zasadami należy się kierować, gdy chcesz kupić mieszkanie lub dom?

Na samym początku warto przemyśleć, ile środków chcemy przeznaczyć na zakup własnej nieruchomości. To bardzo istotne i kluczowe zagadnienie. W tym przypadku trzeba kierować się nie marzeniami, a rozumem. Często kredyt wiąże nas na wiele lat.

Kolejnym etapem jest poszukiwanie domu i mieszkania. Odpowiedz sobie na pytania – jakie masz oczekiwania, potrzebujesz garażu, balkonu, tarasu, oddzielnej kuchni a może trzech pokoi? Warto określić swoje potrzeby, dzięki temu będzie łatwiej ci szukać.

Zastanów się, czy wziąłeś pod uwagę dodatkowe koszty. Zakup mieszkania to nie wszystko – trzeba je jeszcze urządzić, zawsze znajdą się jakieś dodatkowe opłaty, związane z kosztem utrzymania. Pomyśl również o samych kosztach, wiążących się z zakupem nieruchomości – będzie to wizyta u notariusza, podatki, opłaty sądowe czy prowizja pośrednika.

Pamiętaj, żeby umówić się na oglądanie mieszkań wtedy, gdy jest jeszcze widno. Łatwiej będzie ci ocenić stan mieszkania.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 • pomyśl o lokalizacji – masz samochód i możesz dojechać do pracy? A może zależy ci na tym, by mieszkać w samym centrum?
 • sprawdź komunikację miejską w pobliżu domu
 • sprawdź dostępność parkingów
 • sprawdź, czy masz w okolicy tereny zielone, w których będziesz mógł odpoczywać
 • otoczenie – sprawdź najbliższą okolicę, upewnij się, czy jest bezpieczna

Z drugiej strony warto dowiedzieć się co nieco o historii budynku – jego typie (nowe bloki, kamienice, itp.) oraz stanie budynku (jego wiek, ogólny stan, materiały z których go wykonano), na której kondygnacji znajduje się mieszkanie, a nawet jego usytuowanie.

Warto też zadać kilka ważnych pytań – na przykład o sąsiadów, przeprowadzane remonty, czy mieszkanie będzie puste i tym podobne.

Zastanów się też, czy cena nieruchomości jest adekwatna do lokalizacji oraz standardu domu lub mieszkania.

Nie zapomnij sprawdzić stanu prawnego domu lub mieszkania! Poproś właściciela o:

 • akt notarialny
 • wypis z księgi wieczystej
 • zaświadczenie o braku zalegania z opłatami czynszowymi
 • zobowiązanie do wymeldowania wszystkich domowników
 • potwierdzenia, że mieszkanie nie jest obciążone prawem dożywocia.

Nieruchomości – sprzedaż mieszkania lub domu

Co w przypadku, jeśli to ty jesteś tą osobą, która zamierza sprzedać mieszkanie? Postaraj się spełnić wszystkie podpowiedzi z powyższego akapitu.

Przede wszystkim nie zapomnij przygotować wszystkich niezbędnych dokumentów. To twój obowiązek jako osoby, która wystawia nieruchomość na sprzedaż. Przygotuj się na pytania dotyczące remontów – warto przypomnieć sobie je wszystkie, bo osoba zainteresowana kupnem na pewno się o nie zapyta.

Możesz skorzystać z usług pośrednika nieruchomości. To opcja szczególnie dla osób, które nie mają bladego pojęcia, jak się za to zabrać. Pośrednik nieruchomości na pewno podpowie, co będzie potrzebne, oszacuje też wartość mieszkania.

Przygotuj mieszkanie do sprzedaży. Pamiętaj, że im przytulniej, tym większe szanse na sprzedaż. Zadbaj o to, żeby było czysto, pozbądź się niepotrzebnych rzeczy.

Zobacz także: Hipoteka – czym jest i jak działa oraz jakie prawa nam przysługują?

Nieruchomości – inwestycja

Zakup mieszkania czy domu jest inwestycją, pewnego rodzaju zabezpieczeniem. Jego wartość może się dynamicznie zmieniać – w zależności od sytuacji na rynku, zmian zachodzących w najbliższym otoczeniu (nowe zabudowy ograniczające widok, lepsza komunikacja miejska itp.). Sprawdź, jak inwestować.

Nieruchomości – podatek

Ach te nieszczęsne podatki! Znajdują się niemal wszędzie i tak też jest w tym przypadku. Podatek od nieruchomości  płaci się zarówno od gruntów jak i budynków. Zatem osoby, które posiadają nieruchomość są zobowiązane regularnie odprowadzać podatek do skarbu państwa.

Masz jedynie 14 dni na zgłoszenie zakupu nieruchomości w urzędzie gminy.  Kogo dotyczy podatek od nieruchomości?

 • właścicieli
 • osób, które korzystają z gruntów, chociaż nie są właścicielami
 • posiadaczy mienia publicznego

Wysokość podatku zależy od dwóch ważnych czynników: powierzchni gruntu lub budynku i stawki podatku ustalonej przez gminę.

Każda gmina indywidualnie ustala stawki podatku. Osoby fizyczne odprowadzają podatek od nieruchomości w 4 ratach w 4 terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Jeśli kwota podatku nie przekracza wysokości 100 zł, należy zapłacić jednorazowo.

Zobacz także: Progi podatkowe – czym są i kogo dotyczą?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów