Kredyt bierz z głową. Co musisz wiedzieć, gdy się zdecydujesz?

Duża ilość pieniędzy z kredytu
Fotografia: Shutterstock

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez kredytów, dzięki nim wiele osób realizuje swoje plany i marzenia. Ludzie zaciągają kredyty, by kupić wymarzone mieszkanie lub wybudować dom, ale nie tylko – po co nam kredyty i kiedy się je bierze?

Życie w dużych miastach jest drogie, wysokie są koszty utrzymania, gigantyczne są ceny nieruchomości. Bardzo dużo osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu właśnie ze względu na chęć zakupu własnego mieszkania. Polacy biorą też kredyty po to, by kupić sobie nowy samochód, wyjechać na wymarzone wakacje, czy wysłać dziecko na studia na prestiżową uczelnię. Na czym polega kredyt i jakie są rodzaje kredytów? O czym trzeba wiedzieć, żeby nie wpakować się w tarapaty?

Zobacz także: Darowizna – co musisz wiedzieć, gdy chcesz komuś coś podarować?

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest zaciągany na konkretny cel związany z nieruchomością – to jak duży kredyt otrzymamy od banku zależy od naszej zdolności kredytowej, w wyliczaniu jej banki biorą pod uwagę posiadanie karty kredytowej lub debetowej, dlatego warto je zlikwidować. Co ciekawe – w uzyskaniu większej zdolności kredytowej, na pewno pomogą nam spłaty kredytów z przeszłości. Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny jest zagadnieniem bardzo złożonym, a na jego cenę składa się mnóstwo czynników, na przykład:

  • koszty związane z kredytem hipotetycznym
  • koszty związane z zakupem nieruchomości

Szansę na wyższy kredyt będziesz mieć wtedy, gdy znajdziesz osobę, z którą zaciągniesz kredyt, na przykład małżonka, rodzica a nawet rodzeństwo. Warto wcześniej pomyśleć o wkładzie własnym, dzięki niemu dostaniesz większą zdolność kredytową i będzie ci łatwiej uzyskać pozytywną decyzję od banku.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy może dostać niemal każda osoba, która ma stałe źródło dochodów. Kiedy zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, zwróć uwagę na oprocentowanie takiego kredytu i jego całkowity koszt (w jego skład wchodzą ubezpieczenia, prowizje, oprocentowanie). To właśnie całkowity koszt kredytu określa, ile pieniędzy trzeba zwrócić bankowi.

Często banki pozwalają na dogodne wpłaty rat – na przykład za pomocą przelewu bankowego lub wpłatomatu. Zdarza się, że można wybrać dzień, w którym będziemy dokonywać wpłaty.

Bardzo ważne! W zależności od banku, pieniądze mogą różnie wpływać na konto – czasami trwa to kilka minut, innym razem kilka dni.

Kredyt mieszkaniowy

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego jest bardzo odpowiedzialne. Nie można do tego podchodzić impulsywnie, najlepiej wszystko wcześniej przeliczyć i przygotować się do konsekwencji, które trzeba ponieść.

Przelicz, ile potrzebujesz pieniędzy i czy dasz radę spłacić taki kredyt. Zastanów się też na ile lat jesteś wstanie wziąć na siebie takie zobowiązanie oraz w jakiej walucie będzie najkorzystniej taki kredyt spłacić.

Bardzo ważne – porównaj oferty kilku banków. Żeby dostać kredyt musisz mieć do tego zdolność kredytową, nie zapominaj o tym.

Zobacz także: Podatek liniowy – jaki to podatek i co trzeba o nim wiedzieć?

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają już zaciągnięte kredyty – np. na mieszkanie lub samochód, a sytuacja zmusiła ich do tego, by wziąć kolejny. Kredyt konsolidacyjny to taki, który łączy wszystkie kredyty w jeden. Taki kredyt może być niżej oprocentowany niż wszystkie kredyty razem wzięte.

Kredyt konsumencki

Kredyt konsumencki to specjalna oferta banków dla osób, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej. Taki kredyt nie może być wyższy niż 255 550 złotych. Kredyt konsumencki zaciągany jest na konkretne przeznaczenie, na przykład w celu sfinansowania zakupu samochodu lub wyremontowania domu.

Zobacz także: Zachowek - kiedy można się o niego ubiegać i jak go obliczyć? 

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów