Giełda – czym jest i o co w tym wszystkim chodzi?

giełda
Fotografia: Shutterstock

Giełda kojarzy się z zarabianiem dużych pieniędzy lub ich stratą. Dla wielu osób to pojęcie znane, ale kompletnie niezrozumiałe. Czy giełda faktycznie jest taka skomplikowana?

O giełdach mówi się wiele – powstało mnóstwo filmów, przedstawiających bohaterów, którzy inwestują swoje pieniądze na giełdzie. Takim postaciom towarzyszą duże emocje – od stresu, przez strach i radość. W kinie giełdę przedstawia się jako miejsce, w którym emocje sięgają zenitu. O giełdzie słyszy się też na co dzień w wiadomościach. Mimo wszystko dla wielu osób giełda jest pojęciem niezrozumiałym – o co w tym wszystkim chodzi? Jak grać na giełdzie i po co w ogóle się za to zabierać?

Zobacz także: Hipoteka – czym jest i jak działa oraz jakie prawa nam przysługują?

Giełda – co to jest?

Na giełdzie obowiązują pewne zasady, do których należy się przystosować. Dzięki giełdzie poniekąd możemy dowiedzieć się, jak wygląda gospodarka. Giełda jest miejscem przepływu kapitału. Dlaczego na giełdzie najczęściej widzimy największe firmy? Wynika to z tego, że ich właściciele nie biorą pożyczek z banku na rozwój firmy, sprzedają jakąś część udziałów w postaci akcji. Jeśli firma odnosi sukcesy, to kupiec akcji również na tym zarabia. Idzie to też w drugą stronę – w przypadku złych wyników, traci też kupiec akcji.

Jak grać na giełdzie?

Na początek można inwestować na giełdzie na dwa sposoby:

  • samodzielnie
  • za pomocą funduszy

Samodzielne inwestowanie ma wiele plusów, bo to my decydujemy, które akcje wybierzemy i nikt nie ma na to wpływu. Osobiście zarządzamy też naszymi pieniędzmi. W przypadku funduszu, powierzamy nasze pieniądze osobie, która zarządza tym funduszem. Nie mamy wpływu na to, gdzie je ulokuje – jest to w pewnym sensie loteria, bo nie mamy pewności, czy ta osoba podejmie dobre decyzje.

Druga opcja jest przede wszystkim dla osób, które chciałby inwestować na giełdzie, ale kompletnie się na tym nie znają.

Warto pamiętać, że nigdy nie mamy pewności, czy powiedzie się nam na giełdzie. Dotyczy to zarówno samodzielnych decyzji, jak i tych podjętych przez fundusz.

Dużym doradcą w podejmowaniu decyzji są spekulacje – inwestowanie jest na nich w pewien sposób oparte. Dzięki temu można przewidywać, czy dane akcje spadną czy wzrosną.

Na giełdzie potrzeba dyscypliny, wiedzy, cierpliwości i (nie ma się co oszukiwać) odrobiny szczęścia. Maklerzy uważają, że osoby, które nie są gotowe na granie na giełdzie, zakończą z nią swoją przygodę szybko i boleśnie.

Zobacz także: Jakie trzeba spełniać warunki, aby zostać właścicielem przez zasiedzenie?

Giełda – czego unikać?

Wiele osób, inwestujących na giełdzie, pociąga możliwość zarobienia dużych pieniędzy w krótkim czasie. Osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z giełdą, powinna zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim trzeba starać się opanować emocje. Inwestowanie własnych oszczędności lub dużych pieniędzy jest bardzo stresujące. Wiele osób nie potrafi sobie poradzić z presją i adrenaliną i podejmuje złe decyzje impulsywnie. Weź kilka większych oddechów i zastanów się, zanim podejmiesz jakiś krok.  I nie sprzedawaj szybko akcji, które rosną – to wcale nie oznacza, że zaczną następnie szybko tracić swoją wartość. Panika nie jest tutaj najlepszym doradcą. Nie inwestuj, jak tłum ludzi, kieruj się swoją intuicją i zasadami.

Giełda – co z naszymi pieniędzmi?

Na giełdzie nie trzyma się pieniędzy na koncie, bo zastępuje je rachunek maklerskim, dzięki któremu nabywamy akcje dla różnych firm. Co ciekawe – akcje można kupować i sprzedawać jedynie za pośrednictwem biura maklerskiego, nie możemy tego zrobić bezpośrednio.

Giełda – papiery wartościowe

Papiery wartościowe to instrumenty finansowe inne niż pieniądze. W ich skład wchodzą akcje, obligacje, weksle, czeki, bony oraz certyfikaty finansowe. Można je podzielić na papiery wartościowe, które są przedmiotem obrotu publicznego i takie, którymi w obrocie publicznym nie możemy się posługiwać.

Papierami wartościowymi są też wszystkie zbywalne prawa majątkowe.

Zobacz także: 12 zawodów, które znikną do 2030 roku. Jak będziemy pracować za kilkanaście lat?

Zdjęcie przedstawia budynki wieżowe z dzielnicy biurowej.
Rozwiąż quiz

Język korporacji. Koniecznie sprawdź, czy jesteś korpoludkiem a może korposzczurem!

Zdjęcie przedstawia budynki wieżowe z dzielnicy biurowej.

1. Ostateczny termin zakończenia projektu lub zadania to:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów