Dotacje - komu się należą i jaki jest sposób ich przyznawania?

dotacje
Fotografia: Shutterstock

Dotacje to pomocne rozwiązanie dla osób, które marzą o własnej działalności, mają na nią pomysł, ale nie posiadają środków finansowych na rozkręcenie biznesu.

Założenie własnej firmy wcale nie jest takie proste. Żeby to zrobić należy mieć odpowiedni nakład finansowy, dzięki któremu będziemy mogli opłacić sprawy urzędowe, ale i rozkręcić interes. Są dwa sposoby starania się o dotację. Można zwrócić się do urzędu pracy lub do odpowiedniego organu Unii Europejskiej. To drugie rozwiązanie jest ostatnio bardziej popularne, może się też równać z otrzymaniem większej ilości pieniędzy.

O dotacjach mówi się wiele. Pomogły one niejednej osobie w spełnieniu marzeń o własnym biznesie. Jednak by dostać dotację na rozkręcenie własnej działalności należy spełnić pewne warunki. To nie tak, że ktoś da nam pieniądze w ciemno. Najważniejszy jest pomysł na udany biznes. Do kogo należy się zwrócić o dotację i jakie warunki trzeba spełnić?

Dotacje unijne

Popularną metodą jest staranie się o dotację z zasobów Funduszów Europejskich. Ta organizacja ma na celu promocję przedsiębiorczości oraz zachęcać ludzi do samozatrudnienia. Unia Europejska przeznacza środki pieniężne młodym osobom, zdecydowanym na rozpoczęcie własnej działalności. Unia Europejska udziela bezzwrotnych oraz jednorazowych dotacji.

Dotacje unijne – dla kogo?

Unia Europejska wspiera rozwój lokalnych biznesów. Ich dotacje skierowane są do:

 • osób bezrobotnych, które nie ukończyły jeszcze 30 lat, a chciałby nadal się uczyć – mogą one dostać dofinansowanie na dalszą edukację lub otrzymać pieniądze na rozpoczęcie własnej działalności,
 • osób bezrobotnych, które ukończyły 30 lat – takie osoby mogą liczyć na pieniądze na rozpoczęcie własnej działalności, a nawet dofinansowanie do szkoleń.

Dotacje unijne – jak się ubiegać?

Ubieganie się o dotację unijną składa się przede wszystkim z kilku kroków. Najważniejsze to znaleźć dobry pomysł na biznes – jest to kluczowe.

Co dalej?

 • musisz zgłosić się do punktu informacyjnego,
 • musisz wybrać odpowiedni projekt. Tylko w ten sposób sprawdzisz, jakie kryteria należy spełnić, by otrzymać dotację,
 • musisz poznać regulamin projektu,
 • musisz złożyć formularz zgłoszeniowy,
 • musisz mieć dobrze napisany biznes plan.

Zobacz także: Zakaz konkurencji w umowie – co trzeba wiedzieć?

Dotacje unijne – jakie są formy dotacji?

Z Funduszów Unijnych możemy otrzymać jednorazową i bezzwrotną dotację w wysokości do 40 tysięcy złotych. Można też uczestniczyć w szkoleniach, które mają nam pomóc w przyszłości w karierze oraz otrzymywać wsparcie pomostowe przez rok – jego wysokość powinna wynosić wartość minimalnego wynagrodzenia. W tej chwili minimalne wynagrodzenie wynosi w Polsce 2250 złotych brutto.

Bardzo ważne! Na wydanie pieniędzy z dotacji masz jedynie dwanaście miesięcy!

Dotacje z urzędu pracy

Urząd pracy udziela dofinansowania, by walczyć z bezrobociem oraz wspierać lokalnych przedsiębiorców. Dotacje z urzędu pracy są bezzwrotną formą pomocy finansowej. By dostać dofinansowanie z urzędu pracy trzeba spełnić określone warunki. Biorąc dotację z Urzędu Pracy przez 2 lata nie możesz podjąć zatrudnienia.

Zobacz także: Zwrot podatku nie dla wszystkich. Dlaczego nie dostałeś pieniędzy? 

Dotacje z urzędu pracy – dla kogo?

Dotacja, którą otrzymujemy z urzędu pracy jest przeznaczona na założenie tylko i wyłącznie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Dotacje z urzędu pracy – jakie są formy dotacji?

Warto wiedzieć, że kwota dotacji z urzędu pracy zmienia się co roku. W 2019 roku wynosi ona maksymalnie 24 tysiące złotych. Otrzymane środki można przeznaczyć na kilka sposobów:

 • na zakup urządzeń potrzebnych do pracy,
 • na koszty związane z remontem,
 • na reklamę,
 • na rozwój strony internetowej.

Dotacje z urzędu pracy – jak się ubiegać?

Ubieganie się o dotację z urzędu pracy również składa z kilku kroków. Jakich?

 • należy złożyć wniosek w urzędzie pracy,
 • należy podać swoje dane,
 • napisać o formie zabezpieczenia środków,
 • opisać swoją działalność gospodarczą,
 • dodać załącznik o wykształceniu, kursach a nawet szkoleniach.

Zobacz także: Brutto i netto – na czym polegają różnice?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.
Rozwiąż quiz

Jakim typem pracownika jesteś?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.

1. Co robisz zaraz po wejściu do pracy?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów