Zwrot podatku nie dla wszystkich. Dlaczego nie dostałeś pieniędzy?

Biznesmen rozliczający podatki
Fotografia: Shutterstock

Co roku to samo – zeznanie podatkowe zostało złożone w urzędzie skarbowym dawno temu, niecierpliwie sprawdzasz stan konta i zastanawiasz się, kiedy otrzymasz zwrot podatku. Spokojnie, może to potrwać nawet kilka miesięcy. Co musisz wiedzieć o zwrocie podatku?

Każda osoba, która uzyskała w danym roku dochód, jest zobowiązana rozliczyć się z podatku dochodowego. Gotowe zeznanie podatkowe składa się w urzędzie skarbowym. Może się okazać, że doszło do nadpłaty i wtedy urząd skarbowy jest zmuszony oddać pieniądze. Zwrot podatku to jeden z najprzyjemniejszych etapów rozliczenia podatkowego, ale czy każdy go dostanie?

Zobacz także: Podatek dochodowy. Co trzeba wiedzieć i jak się w tym nie pogubić?

Zwrot podatku – kiedy otrzymujemy?

Potocznie mówi się o tym, że zwrot podatku wynika ze źle rozliczonego podatku dochodowego. Mitem jest to, że otrzyma go każdy. Komu zatem należy się zwrot podatku?

Zwrot podatku należy się osobom z nadwyżką wpłaconych zaliczek podatku dochodowego. Dotyczy to między innymi podatników, korzystających z ulg, np. ulgi prorodzinnej, ulgi abolicyjnej czy ulgi rehabilitacyjnej. Zwrot podatku należy się też tym osobom, których zaliczki na podatek dochodowy zostały błędnie obliczone, a ostatecznie ich wysokość przekroczyła kwotę należną fiskusowi.

Zwrot podatku – kiedy nie otrzymujemy?

Pieniądze ze zwrotu podatku nie trafią do wszystkich kieszeni. Wynika to z tego, że nie należą się każdemu podatnikowi. Zwrot podatku nie jest przyznawany w momencie, gdy cała księgowość była prowadzona wzorowo i nie doszło do nadpłaty.

Oto sytuacje, w których nie otrzymuje się zwrotu podatku:

  • gdy wpłacone zaliczki pokrywają zobowiązania podatkowe wobec fiskusa
  • gdy kwota zwrotu podatku wyniesie mniej niż 8,70 złotych. Co się stanie z tymi pieniędzmi? Kwota zostanie zachowana, by uregulować ewentualnie niedopłaty w przyszłości
  • gdy podatnik zalega z zapłatą mandatów
  • gdy podatnik ma nieuregulowane zobowiązania wobec państwa

Zwrot podatku – jak długo się czeka?

Zwrotu nadpłaconego podatku nie otrzymuje się od razu. Fiskus ma 90 dni na rozpatrzenie twojego zwrotu, ale przeważnie pieniądze trafiają na konta podatników szybciej. Prawda jest taka, że im wcześniej podatnik rozliczy się z podatku, tym szybciej otrzyma zwrot. Z corocznych zestawień wynika, że takie zwroty najszybciej otrzymują podatnicy, który rozliczyli się z podatku w styczniu i lutym.

System 90 dni dotyczy dnia, w którym deklaracja podatkowa została złożona prawidłowo. W przypadku, gdy deklaracja zawierała błędy i trzeba było nanieść poprawki, to termin liczy się od ostatecznego dnia złożenia dokumentu. Czas oczekiwania jest uzależniony także od rejonu, w którym rozliczamy swoje podatki. Strona e-pity przeprowadziła badania, z których wynika, że w 2018 roku podatnicy czekali najkrócej w styczniu (około 31 dni), a najdłużej w kwietniu (aż 54 dni).

Najkrócej na zwrot podatku czekali mieszkańcy województwa opolskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego. Pieniądze najpóźniej trafiły do mieszkańców województwa mazowieckiego i wielkopolskiego.

Warto wiedzieć, że jeśli urząd przekroczy 90-dniowy termin, podatnikowi przysługują odsetki za zwłokę.

Zobacz także: Płaca minimalna 2019 – ile wynosi nowa najniższa krajowa? 

Zwrot podatku – tylko na konto?

Są dwie formy otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego:

  • w gotówce
  • w formie przelewu bankowego

Zasada jest prosta – jeśli nie podasz w formularzu numeru konta bankowego, to pieniądze trafią do ciebie za pośrednictwem Poczty Polskiej. Nie jest to najbardziej korzystne wyjście, bo z kwoty nadpłaty podatku zostanie pobrana opłata za usługi pocztowe i koszt przesyłki.

Gotówkę można odebrać również w kasie urzędu skarbowego. Jeśli nadpłacony podatek wynosi mniej niż dwukrotność kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym wynoszących 11,70 złotych, to jego odbiór będzie możliwy tylko w kasie skarbówki.

Warto wiedzieć, że w pierwszej kolejności zwrot pieniędzy trafi do osób, które rozliczyły się elektronicznie. Całkiem prawdopodobne, że tacy podatnicy otrzymają pieniądze w zaledwie dwa tygodnie.

Zwrot podatku z zagranicy

Zwrot podatku z zagranicy dotyczy każdej osoby, która legalnie pracowała w obcym kraju. Taki podatnik jest zobowiązany do rozliczenia z zagranicznym fiskusem, dzięki czemu będzie miał możliwość otrzymania pieniędzy z płaconego podatku.

Żeby dostać taki zwrot podatku, trzeba dostarczyć odpowiednie dokumenty:

  • rozliczenia okresowe- określają one, ile wynosiła pensja pracownika, a ile pieniędzy pobrano na zaliczki
  • kartę podatkową
  • dokładne dane pracodawców

Warto przy tym pamiętać, że w większości krajów o zwrot podatku można ubiegać się nie tylko za pracę wykonaną w ubiegłym roku, ale nawet do 5 lat wstecz.

Wyliczono, że średni zwrot podatku za pracę zagranicą wynosi 3 tysiące złotych, a rekordowy sięgnął ponad 65 tysięcy.

Zobacz także: Wymiary urlopu - jak się je oblicza i od czego zależą?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów