Zwolnienie lekarskie. Co z pracą, gdy zachorujesz?

Przeziębiona kobieta siedzi pod kocem
Fotografia: Shutterstock

Zwolnienie lekarskie zwalnia z obowiązku chodzenia do pracy, ale jednocześnie nakłada na pracownika pewne zobowiązania. Co trzeba wiedzieć, gdy lekarz wystawi zwolnienie lekarskie?

Choroba nie wybiera i może przytrafić się każdemu. Warto wiedzieć, że chory pracownik jest chroniony prawnie i może ubiegać się o zwolnienie lekarskie. Przebywając na zwolnieniu, otrzyma wynagrodzenie. Zwolnienia lekarskie dotyczą zarówno jednodniowej niedyspozycji, jak i poważnych chorób. Zwolnienie lekarskie jest wystawiane przez lekarza po to, żeby pracownik mógł zregenerować siły i wyzdrowieć.

Wokół popularnego L-4 krąży wiele mitów, a w ostatnich miesiącach wprowadzono zmiany dotyczące jego wydawania. Ile pieniędzy należy się pracownikowi na zwolnieniu lekarskim? Jakie mamy prawa w trakcie zwolnienia lekarskiego, a jakie obowiązki? Sprawdźcie!

Zobacz także: Okres wypowiedzenia – jakie masz prawa?

Zwolnienie lekarskie – ZUS

Zwolnienie lekarskie jest wystawiane przez lekarzy na podstawie zasad ustalonych przez ZUS. I już na samym początku warto obalić pewien mit – nie jest prawdą, że zwolnienie lekarskie wystawia tylko lekarz rodzinny. Takie prawo mają również specjaliści oraz lekarze pracujący w opiece prywatnej, L-4 nie dostaniemy jedynie od lekarza obywającego staż.

Zwolnienie lekarskie jest dokumentem, potwierdzającym niezdolność do pracy. Wystawia się je na podstawie przeprowadzonego przez lekarza badania. W popularnym L-4 lekarz określa okres czasu, w którym pracownik nie powinien przychodzić do pracy.

Zwolnienie lekarskie elektroniczne

Zwolnienie lekarskie bywa różnie odbierane przez pracodawców. Wielu pracowników przychodzi do pracy mimo choroby, bo boi się niższej wypłaty i nieprzyjemności. Nieufność pracodawców do L-4 wynika z tego, że pracownicy nadużywają zwolnień lekarskich. Warto wiedzieć, że wprowadzono nowy system, który utrudnia manipulowanie zwolnieniami lekarskimi.

Lekarze wystawiali zwolnienia lekarskie w formie papierowej do listopada 2018 roku, teraz odbywa się to tylko w formie elektronicznej. Ułatwia to pracę lekarzy, ale jest również bardzo wygodne dla pracowników. Dzięki elektronicznym zwolnieniom, informacja o chorobie trafia od razu do pracodawcy oraz do ZUS. Wcześniej, w przypadku papierowych zwolnień lekarskich, L-4 trzeba było dostarczyć do pracy w ciągu siedmiu dni.

L-4 otrzymuje się w przypadku choroby i pobytu w szpitalu. Przysługuje również na opiekę nad chorym dzieckiem, rodzicem i małżonkiem. Elektroniczne zwolnienie lekarskie wcale nie zwalnia z obowiązku powiadomienia pracodawcy o chorobie. Poinformuj swojego pracodawcę o nieobecności w pracy, wystarczy, że wyślesz SMS lub e-maila.

Zwolnienie lekarskie wstecz

W okresie przeziębień trudno dostać się do lekarza. Infolinie bywają przeciążone, a najbliższy wolny termin został wyznaczony dopiero za kilka dni. Oznacza to, że powinieneś poinformować swojego pracodawcę o takiej sytuacji i zostać w domu. Lekarz ma obowiązek wystawienia zwolnienia lekarskiego z datą wsteczną. Na czym to polega? Lekarz przeprowadza badanie i na jego podstawie stwierdza, że pracownik jest chory od kilku dni.

Bardzo ważne – okres ten nie może być dłuższy niż 3 dni.

Zobacz także: Wymiary urlopu - jak się je oblicza i od czego zależą?

Zwolnienie lekarskie – ile dni?

Zwolnienie lekarskie jest wystawiane na okres, w którym dany pracownik nie jest zdolny do pracy, dlatego jest to kwestia bardzo indywidualna. Najczęściej L-4 wystawia się w dniu przeprowadzenia badania. Lekarz ma możliwość wystawienia takiego zwolnienia na okres późniejszy, który nie może przekroczyć 4 dni po badaniu. Dzieje się tak, gdy po badaniu przypadają dni wolne od pracy, ale również gdy choroba się pogłębia i konieczna jest jeszcze jedna wizyta oraz przedłużenie zwolnienia lekarskiego. Jednorazowo na zwolnieniu możesz przebywać 182 dni.

Zwolnienie lekarskie może mieć dwa istotne oznaczenia, które każdy pracownik powinien rozróżniać:

  • Kod 1 oznacza, że pracownik musi zostać w domu i nie powinien z niego wychodzić
  • Kod 2 oznacza, że można wychodzić z domu, ale nie powinno to przeszkadzać w procesie leczenia

We wszystkim trzeba się kierować rozsądkiem i być uczciwym wobec pracodawcy i lekarza, który to zwolnienie wystawił.

Zwolnienie lekarskie na dziecko

Każdy rodzic ma prawo wziąć zwolnienie lekarskie na chore dziecko. Przysługuje ono na dzieci, które nie ukończyły 15. roku życia, do wykorzystania jest 60 dni w ciągu roku (niezależnie od liczby dzieci). Co ciekawe - zwolnienie lekarskie można wziąć na pozostałych członków rodziny, np. chorego rodzica czy małżonka. Na takie okoliczności przysługuje 14 dni w roku.

Zobacz także: Napisanie dobrego CV to prawdziwa sztuka. Jak to zrobić?

Zwolnienie lekarskie- jak płatne?

Wielu pracowników niechętnie wykorzystuje zwolnienie lekarskie ze względu na niższą wypłatę.

Są trzy progi przyznawania wynagrodzenia w trakcie choroby:

  • 100 % - np. dla kobiet w ciąży albo osób, które uległy wypadkowi w pracy w lub w drodze do pracy
  • 80 % - najczęściej przyznawane w trakcie choroby
  • 70% - przysługuje pracownikowi, który trafił do szpitala lub przebywa na zwolnieniu dłużej niż 33 dni

Warto pamiętać, że wysokość pensji na zwolnieniu lekarskim jest uzależniona między innymi od rodzaju choroby oraz czasu jej trwania.

Zwolnienie lekarskie w ciąży

Trochę inne przepisy dotyczą kobiet w ciąży, są one szczególnie chronione prawnie. Kobiety w ciąży mogą przebywać na zwolnieniu lekarskim nawet do 270 dni. Dodatkowo ginekolog może wypisać zwolnienie na dolegliwości ciążowe. Ciąża nie wpłynie też na wysokość wynagrodzenia - kobietom w ciąży przysługuje 100 % świadczenia

Zobacz także: List motywacyjny – przepustka do wymarzonej pracy. Jak go napisać?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.
Rozwiąż quiz

Jakim typem pracownika jesteś?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.

1. Co robisz zaraz po wejściu do pracy?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów