Zniesławienie - kogo, kiedy i jak można pomówić?

Sąd
Fotografia: Shutterstock

Zniesławienie jest występkiem godzącym w dobre imię danej osoby, grupy, osoby prawnej, jednostki organizacyjnej lub instytucji. W przypadku skazania za niesławienie osoba, która dopuściła się tego występku grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Poznaj szczegóły.

Zniesławienie (pomówienie, obmówienie, oszczerstwo) to inaczej zniszczenie czyjejś czci i godności. Kwestie dotyczące zniesławienia uregulowane są zarówno w kodeksie cywilnym w ramach naruszenia dobra osobistego oraz w kodeksie karnym. Zniesławienie odnosi się do zachowania lub właściwości danej osoby, grupy, instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej.

Zniesławienie - czym jest?

Osoba pokrzywdzona nie musi doznać utraty zaufania, by oskarżyć o zniesławienie osobę odpowiedzialną za ten występek. Osobę pomawiającą można oskarżyć o zniesławienie już wtedy, gdy jej zachowanie to może potencjalnie wywołać zniszczenie reputacji. Jednak powinna wywołać u osoby pokrzywdzonej uczucie poniżenia.

Zniesławienie dotyczy szczególnie środków masowego przekazu (m.in. telewizję, prasę, radio, internet). Pomówienie ma wiele form, m.in. pisaną, ustną, w postaci rysunku, wykonania określonego gestu czy też miny.

Zniesławienie - rodzaje kary

Osobie, która dopuściła się zniesławienia grożą 3 typy kar:

  • pozbawienia wolności do roku,
  • ograniczenia wolności,
  • grzywna w kwocie do 100.000 zł na rzecz pokrzywdzonego.

Sąd może też orzec karę w postaci nawiązki na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża lub na inny wskazany przez pokrzywdzonego cel społeczny.

Zniesławienie (pomówienie) ma charakter powszechny, więc każdy może się go dopuścić niezależnie od tego, jakie cechy posiadamy. Aby oskarżyć kogoś o zniesławienie, należy sporządzić samodzielnie lub z pomocą adwokata akt oskarżenia i wnieść dokument do sądu. Możliwe jest też wniesienie aktu oskarżenia przez prokuratora.

Zniesławienie - kiedy nie dochodzi do przestępstwa?

O zniesławienie nie można oskarżyć drugiej strony, jeśli:

  • zarzut był uczyniony niepublicznie,
  • zarzut był prawdziwy, czyli jeżeli niepochlebne wyrażane opnie okażą się prawdziwe.

Obraźliwe treści głoszone jedynie w obecności osoby, której dotyczą mogą być rozpatrywane w kategoriach przestępstwa zniewagi.

Zniesławienie w internecie

Niektórym osobom wydaje się, że jeśli pozostawiają komentarze anonimowo, to nic im nie grozi. Jednak pod względem prawnym nikt w sieci nie jest anonimowy. Nawet wobec osoby nie podpisującej się imieniem i nazwiskiem w sieci można wyciągnąć konsekwencje. Wystarczy pobrać adres IP osoby, która napisała komentarz godzący w dobre imię drugiej strony, aby dowiedzieć się, kim jest sprawcą pomówienia.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Jeśli kochasz podróże i ciepłe kraje, nie przepracujesz ani chwili:

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów