Jakie trzeba spełniać warunki, aby zostać właścicielem przez zasiedzenie?

Dokument
Fotografia: Shutterstock

Zasiedzenie to termin określający sposób nabycia określonego prawa po upływie określonego w przepisach prawnych czasu. Zasiedzenie jest instytucją prawną, która ma na celu ustalenie stanu posiadania i stanu prawnego. 

Nabycie własności poprzez zasiedzenie może dotyczyć każdej rzeczy ruchomej oraz każdego rodzaju nieruchomości - gruntowej, budynkowej i lokalowej. Aby było możliwe nabycie przedmiotu poprzez zasiedzenie, konieczne jest posiadanie samoistne, będące faktycznym posiadaniem danej rzeczy, jednocześnie nie będąc formalnie jej właścicielem. Poznaj szczegóły.

Zasiedzenie - co oznacza?

Poprzez zasiedzenie można stać się formalnym właścicielem przedmiotu prawa rzeczowego. Przedmiotem zasiedzenia może być:

  • własność nieruchomości,
  • służebność przesyłu,
  • służebność gruntowa,
  • użytkowanie wieczyste (ale tylko już wcześniej ustanowione),
  • własność rzeczy ruchomej.

Możliwe jest też zasiedzenie udziału w prawie w prawie własności, która w konsekwencji stałaby się współwłasnością (współposiadanie). Jednak nie można nabyć przez zasiedzenie lokalu mieszkalnego lub użytkowego w przypadku, gdy nie był on wcześniej wyodrębniony zgodnie z właściwymi przepisami.

Warunki zasiedzenia

Aby ubiegać się o nabycie własności poprzez zasiedzenie należy wypełnić stosowny wniosek i oddać go w sądzie rejonowym. Opłata za wpis sądowy od wniosku wynosi 2000 zł. Do wniosku trzeba dołączyć:

  1. Potwierdzenia wpłat podatku (rolnego, leśnego od nieruchomości).
  2. Wyrys z mapy ewidencyjnej nieruchomości.
  3. Wypis z rejestru gruntów nieruchomości.
  4. Zaświadczenie starosty o braku roszczeń reprywatyzacyjnych do nieruchomości.

Następnie ma obowiązek ogłosić toczące się postępowanie sądowe. W ten sposób następuje wezwanie wszystkich osób zainteresowanych nabyciem nieruchomości przez zasiedzenie. Osoby te mają 3 miesiące na zgłoszenie się do sądu.

W momencie nabycia własności poprzez zasiedzenie osoba nabywająca ma obowiązek uiszczenia podatku od darowizny do Urzędu Skarbowego. Wynosi on 7% wartości nieruchomości.

Odchodzisz z pracy? Sprawdź też jak obliczyć ekwiwalent za urlop. A jeżeli niebawem czeka cię rozmowa o pracę, poznaj najczęściej zadawane  pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Jeśli kochasz podróże i ciepłe kraje, nie przepracujesz ani chwili:

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów