Zachowek - kiedy można się o niego ubiegać i jak go obliczyć?

umowa
Fotografia: Shutterstock

Zachowek jest instytucją prawną dotyczącą to kwota będąca ułamkiem sumy udziału spadkowego, który przysługiwałby spadkobiercy w przypadku dziedziczenia ustawowego. Zachowek ma na celu ochronę osób z najbliższej rodziny spadkodawcy. Sprawdź, w jaki sposób można się o niego ubiegać oraz jak go obliczyć.

Zachowek to zagadnienie związane z prawem spadkowym. Zachowek należy się członkom rodziny spadkodawcy, którzy zostali pominięci w testamencie lub w darowiznach, które realizowane były przed śmiercią spadkodawcy. Przy czym zgodnie z przyjętym prawem, osoba ubiegająca się o zachowek nie może mieć roszczeń związanych z otrzymaniem części majątku, lecz ubiegać się może wyłącznie o określony ułamek wartości udziału spadkowego, który otrzymałaby, gdyby podział spadku był realizowany na zasadzie dziedziczenia ustawowego.

Zobacz także: Polacy oferują pracę marzeń. Relaks i piękne widoki w pakiecie

Zachowek - kto może się o niego ubiegać?

Zachowek należy się zstępnym spadkodawcy, czyli dzieciom, wnukom i prawnukom oraz małżonkom. Zaś w przypadku, kiedy spadkodawca nie miał zstępnych, prawo do spadku mają jego rodzice oraz małżonek. Jednak żadnych roszczeń do majątku nie mogą mieć: rodzeństwo spadkodawcy ani inni krewni.

Prawo do zachowku nie mają:

  • wydziedziczonym w testamencie,
  • uznanym orzeczeniem sądu za niegodnych dziedziczenia,
  • które odrzuciły spadek,
  • które zawarły ze spadkodawcą umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia,
  • małżonkowi, przeciwko któremu spadkodawca przed śmiercią wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione,
  • małżonek pozostający ze spadkodawcą w separacji.

Jeżeli któryś ze spadkobierców z jakiegoś powodu odrzucił spadek, wtedy przypisana mu część majątku przypada na jej zstępnych. To samo tyczy się osoby wydziedziczonej lub uznanej za niegodną dziedziczenia.

Zachowek - jak go obliczyć?

Zachowek zwykle wynosi połowę części spadku, która należałaby się spadkodawcy w sytuacji, gdy obowiązywałoby dziedziczenie ustawowe. 

Zanim zaczniemy obliczać zachowek, należy wziąć pod uwagę wszystkie osoby uprawnione do otrzymania spadku, w tym także osoby, które odrzuciły spadek oraz te, które są uznane za niegodne dziedziczenia.

Odchodzisz z pracy? Sprawdź też jak obliczyć ekwiwalent za urlop. A jeżeli niebawem czeka cię rozmowa o pracę, poznaj najczęściej zadawane  pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Jeśli kochasz podróże i ciepłe kraje, nie przepracujesz ani chwili:

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów