Wymiary urlopu - jak się je oblicza i od czego zależą?

Praca
Fotografia: Shutterstock

Prawo do urlopu jest jednym z podstawowych uprawnień zapisanych w prawie pracy. Wymiary urlopu wypoczynkowego zależą od 2 kryteriów - stażu pracy oraz wykształcenia osoby pracującej. Sprawdź, ile dni urlopowych ci przysługuje.

Wymiary urlopu mogą wynosić 20 dni lub 26 dni. W pierwszym przypadku staż pracy osoby zatrudnionej (zarówno w Polsce, jak i za granicą) wynosi mniej niż 10 lat. Zaś w drugim przypadku całkowity okres zatrudnienia wynosi minimum 10 lat.

Dodajmy, że staż urlopowy to suma wszystkich okresów, w których pracownik był zatrudniony. W tym przypadku nie mają znaczenia przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Prawo do urlopu przysługuje osobom w stosunku pracy (na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru, spółdzielczej umowy o pracę).

Sprawdź też na jakich zasadach przyznaje się pracownikom urlop wypoczynkowy i urlop okolicznościowy. Sprawdź też, jak obliczyć i komu należy się ekwiwalent za urlop.

Wymiary urlopu - o czym trzeba wiedzieć?

Wymiar urlopu cząstkowego wynosi za każdy miesiąc pracy 1/12 część wymiaru urlopu. Do okresu pracy, który ma wpływ na ustalenie wymiaru urlopu, wliczane jest ukończenie:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - nie więcej jednak niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej - nie więcej niż 5 lat,
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
  • szkoły policealnej - 6 lat,
  • szkoły wyższej - 8 lat.

W przypadku osoby pracującej w niepełnym wymiarze czasu pracy, jego urlop musi być proporcjonalny do wymiaru jego czasu pracy. Dodajmy, że niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów