Ile dni urlopu okolicznościowego możesz wziąć ze względu na ślub lub śmierć bliskiej osoby? Zapoznaj się z przepisami

Para młoda
Fotografia: Shutterstock

Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolnego, które przysługują każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę i nie mogą być wliczane w pulę dni wolnych związanych z urlopem wypoczynkowym. Ze względu na jakie okazje możemy liczyć na urlop okolicznościowy i ile dni nam przysługuje? 

Urlop okolicznościowy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę i związany jest z ważnymi wydarzeniami rodzinnymi, takimi jak narodziny dziecka, ślub czy śmierć bliskiej osoby. Co najważniejsze, w przeciwieństwie do urlopu wychowawczego, pracownik za każdy dzień urlopu okolicznościowego dostaje pełne wynagrodzenie. Chcąc dostać urlop okolicznościowy, należy pamiętać o złożeniu wniosku, do którego koniecznie należy dołączyć stosowne zaświadczenia. Urlop okolicznościowy przysługuje również na ślub dziecka, śmierć babci czy teścia lub teściowej. Istnieje również możliwość wzięcia urlopu okolicznościowego ze względu na narodziny dziecka. A jak wygląda to w praktyce?

Zobacz także: Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka

Urlop okolicznościowy - własny ślub i ślub dziecka

Jednym z najważniejszych momentów w naszym życiu jest ślub, który dla rodziny zamienia się w wielką i niezapomnianą uroczystość. Właśnie z tego względu zarówno państwo młodzi jak i ich rodzice mogą liczyć na urlop okolicznościowy. Oczywiście muszą oni być zatrudnieni na umowie o pracę. Ilość dni, jaka przysługuje nam ze względu na ślub, różni się w zależności od tego, czy mówimy o narzeczonych, czy rodzicach i jest ściśle określona przez stosowne zapisy, które znajdziemy w Kodeksie pracy. Warto również pamiętać o tym, że dni wolne możemy wziąć bez względu na to czy bierzemy ślub kościelny, ślub konkordatowy czy ślub cywilny. 

  • własny ślub - 2 dni wolnego,
  • ślub dziecka - 1 dzień wolnego

Urlop okolicznościowy - śmierć babci, rodziców, dziadka

Niestety urlop okolicznościowy nie zawsze bierzemy ze względu na wesołe wydarzenia związane z naszym życiem prywatnym. Właśnie dlatego ustawodawca przewidział również dni wolne dla pracowników, którzy właśnie stracili najbliższe sobie osoby. Są to oczywiście dni pełnopłatne i odgórnie usprawiedliwione. Ile dni urlopu okolicznościowego otrzymamy ze względu na śmierć babci lub rodziców? 

  • śmierć małżonka, małżonki, dziecka, mamy, taty, ojczyma lub macochy - 2 dni wolnego,
  • śmierć babci, dziadka, teścia, teściowej, siostry brata lub osoby pozostającej pod opieką i utrzymaniem pracownika - 1 dzień wolnego.

Urlop okolicznościowy - urodzenie dziecka

Ze względu na pojawienie się nowego członka rodziny oczywiście matce przysługuje urlop macierzyński, który jest uwzględniony w Kodeksie pracy. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda z urlopem okolicznościowym z tytułu urodzenia dziecka. Te przepisy reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku. Zgodnie z dokumentem pracodawca musi zwolnić pracownika na okres 2 dni bez względu na to, jaki pracownik ma wymiar etatu

Oczywiście przysługuje on jedynie osobom zatrudnionym na umowę o pracę i najczęściej korzystają z niego ojcowie. Co więcej, w Rozporządzeniu Ministra nie ma określonego konkretnego czasu, w którym należy wykorzystać te dni oraz tego, czy należy wziąć je jeden za drugim, czy może można rozłożyć to w czasie. Za 2 dni wolnego pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie. Za niewykorzystanie urlopu okolicznościowego z tytułu narodzin dziecka nie przysługuje ekwiwalent. 

Zobacz także: Kiedy dziecko potrzebuje paszportu? Procedury krok po kroku 

Urlop okolicznościowy - kiedy wykorzystać?

Podobnie jak w przypadku narodzin dziecka, urlop okolicznościowy nie musi zostać wykorzystany dokładnie w dzień, w który przypada uroczystość. Dlatego właśnie w przypadku ślubu dziecka nie będziemy oczywiście składać wniosku o urlop okolicznościowy na sobotę, tylko na dzień poprzedzający lub dzień w kolejnym tygodniu po ślubie. Jest jednak jeden warunek. Urlop okolicznościowy należy zawsze wziąć w związku z konkretnym wydarzeniem. Nie można tych dni wolnych kumulować i brać w wybranym przez siebie czasie. 

Urlop okolicznościowy - co jeśli wydarzenie nie doszło do skutku?

Różne są koleje losu, właśnie dlatego przewidziano również stosowne przepisy, które mówią co należy zrobić, jeśli wydarzenie nie doszło do skutku. Oczywiście w tym wypadku mówimy tylko o uroczystości zaślubin. Jeśli pan młody lub panna młoda skorzystali z urlopu okolicznościowego przed ślubem, do którego później nie doszło, dni te należy potraktować jako urlop wypoczynkowy. Jeśli pracownik nie złoży stosownego wniosku z tym związanego, nieobecność będzie potraktowana jako usprawiedliwiona, jednak nie otrzymamy za nią wynagrodzenia. 

Urlop okolicznościowy - wniosek

Aby otrzymać urlop okolicznościowy należy złożyć odpowiedni wniosek. Zazwyczaj każdy z zakładów pracy ma swój własny druk, który trzeba wypełnić. Każdy wniosek musi jednak zawierać kilka podstawowych informacji: 

  • powód udzielenia urlopu okolicznościowego, 
  • termin wykorzystania wolnych dni.

Wielu pracodawców po wykorzystaniu urlopu okolicznościowego żąda, aby pracownik przedstawił stosowny dokument, na przykład akt zgonu, który będzie dowodem na to, że uroczystość się odbyła. W sytuacji, w której pracownik nie przedstawi takiego dokument, pracodawca może uznać jego nieobecność w pracy za nieusprawiedliwioną. 

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów