Urlop ojcowski - co warto wiedzieć, składając wniosek o urlop tacierzyński?

Anna Respondek 20.06.2018
Mężczyzna z dzieckiem
Fotografia: Fotolia

Urlop ojcowski daje możliwość każdemu tacie spędzić trochę czasu z nowo narodzonym dzieckiem. Jednak, aby ojciec mógł przejść na urlop tacierzyński, musi złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego potrzebne dokumenty. Co więcej, urlop ojcowski jest podległy szczegółowym zapisom, które znajdują się w Kodeksie pracy. 

Urlop ojcowski i urlop macierzyński mają służyć temu, aby po narodzinach dziecka rodzice mieli czas zająć się niemowlakiem a kobieta dojść do siebie po porodzie. Oczywiście kobieta i mężczyzna nie mogą równocześnie być na urlopie, ponieważ taki zapis znajduje się w Kodeksie pracy. Aby tata dziecka mógł przejść na urlop ojcowski musi złożyć odpowiedni wniosek i przygotować wszystkie potrzebne dokumenty, między innymi odpis aktu urodzenia dziecka. Dodatkowo urlop ojcowski jest ograniczony określoną ilością dni. Jakie pytania najczęściej zadają sobie panowie, którzy chcą przejść na urlop ojcowski? Przede wszystkim myślą o tym, ile płatny jest urlop tacierzyński i czy ich rodzina nie będzie na tym stratna. Zobacz, co musisz wiedzieć o urlopie ojcowskim zanim się na niego zdecydujesz. 

Zobacz także: Urlop na żądanie - do ilu dni w roku masz prawo i kiedy pracodawca nie może odmówić?

Urlop ojcowski - wniosek

Aby pracownik mógł pójść na urlop ojcowski musi złożyć odpowiedni wniosek, do którego dołączy całą dokumentację. Należy zrobić to najpóźniej 7 dni przez rozpoczęciem planowanego tacierzyńskiego, ponieważ spóźnienie się ze złożeniem wniosku może skutkować odmową ze strony pracodawcy. Warto jednak wiedzieć o tym, że pracodawca w innej sytuacji nie ma prawa odmówić pracownikowi pójścia na urlop ojcowski, ponieważ zadziałałby wtedy wbrew prawu i przepisom, co ostatecznie mogłoby poskutkować nałożeniem kary grzywny, która może wynosić nawet 30 tysięcy złotych. Wniosek o urlop ojcowski powinien zawierać:

  • imię i nazwisko pracownika,
  • wskazanie terminu, w jakim pracownik chce skorzystać z urlopu ojcowskiego lub jego części.

We wniosku o urlop ojcowski powinny znaleźć się stosowne dokumenty, które między innymi poświadczą o pojawieniu się na świecie dziecka. Są to:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia lub kopie tych dokumentów, 
  • oświadczenie pracownika, w którym określi, czy wykorzystał już część urlopu ojcowskiego, 
  • kopia prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, 
  • kopia prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku gdy wobec dziecka podjęto taką decyzję.

Urlop ojcowski - ile dni?

Od 2016 roku urlop ojcowski nie musi zostać wykorzystany naraz, można podzielić go na części, jednak żadna z nich nie może być krótsza niż tydzień. Zatem można wziąć, albo 2 tygodnie pod rząd, albo w dwóch transzach po tydzień. Wymiar urlopu ojcowskiego to maksymalnie 14 dni, w które wliczają się również soboty i niedziele. Urlop tacierzyński można wziąć do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Jednak według przepisów zawartych w Kodeksie pracy w grę wchodzą również 2 inne rozwiązania:

  • do upływu 24 miesięcy od daty uprawomocnieniu się wyroku sądu na temat przysposobienia (nie dłużej niż do skończenia przez dziecko 7 roku życia),
  • przy decyzji o odroczenie obowiązku szkolnego maksymalnie do ukończenia 10 roku życia przez dziecko. 

Zobacz także: Urlop wychowawczy - jak długo można pozostać z dzieckiem w domu?

Urlop ojcowski - kto płaci wynagrodzenie?

Jeśli chodzi o wynagrodzenie płacone w trakcie urlopu ojcowskiego, jest to 100 procent standardowej pensji. 

Urlop ojcowski a choroba

Co jeśli ojciec przebywający na urlopie ojcowskim rozchoruje się? Czy zwolnienie lekarskie wpływa na długość urlopu lub przerywa jego trwanie? Według przepisów prawa choroba nie powoduje zawieszenia urlopu ojcowskiego, co prowadzi do tego, że ojciec przez cały czas przebywa na urlopie i pobiera zasiłek macierzyński. 

Urlop ojcowski a powrót do pracy

Podobnie jak w przypadku urlopu macierzyńskiego, ojciec przebywający na urlopie tacierzyńskim jest chroniony przepisami zawartym w Kodeksie pracy. Co za tym idzie nie może zostać zwolniony z pracy, chyba że firma ogłosi upadłość. Co więcej, ojciec wracający z urlopu ma zapewniony powrót na wcześniej piastowane stanowisko, a jeśli nie jest to już możliwe, firma musi obsadzić go na nowym stanowisku, które będzie równorzędne z wcześniej zajmowanym. Również wynagrodzenie po powrocie do pracy nie powinno ulec zmianie. Dodatkowo, podobnie jak matka, każdy ojciec ma prawo zaraz po urlopie ojcowskim złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, który powinien zostać pozytywnie rozpatrzony przez przełożonego.  

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów