Urlop macierzyński - procedury krok po kroku. Zapoznaj się ze swoimi prawami

Anna Respondek 18.06.2018
Kobieta i niemowle
Fotografia: Shutterstock

Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która urodziła dziecko, będąc zatrudnioną na umowę o pracę. Jest to czas, w którym kobieta ma odzyskać siły po narodzinach dziecka i zająć się pociechą. Jak sytuacja ta wygląda ze strony prawnej? 

Narodziny dziecka to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu kobiety i mężczyzny, choć wiąże się z nią również wiele komplikacji i dodatkowych obowiązków. Czego od pracodawcy może oczekiwać kobieta, która właśnie wydała na świat dziecko? Wiele zależy od tego, czy jest zatrudniona na umowę o pracę, czy umowę zlecenie. Niezależnie jednak od stażu pracy to, ile trwa urlop macierzyński, jest niezmienne. O czym należy pamiętać przed przejściem na urlop macierzyński i gdzie złożyć stosowny wniosek? Jakie dokumenty przygotować, aby mieć pewność, że pracodawca nie będzie piętrzył przed nami problemów? I co z wynagrodzeniem w trakcie urlopu macierzyńskiego. Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie poniżej. 

Zobacz także: Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka

Ile trwa urlop macierzyński?

Każda kobieta, która w chwili porodu pozostaje w stosunku pracy, czyli posiada umowę o pracę, ma prawo do urlopu macierzyńskiego i jest to zupełnie niezależne od tego, jak długo pracuje w danej firmie i jaki ma staż pracy, rodzaj umowy o pracę i wymiar czasu pracy. Długość urlopu macierzyńskiego jest ściśle określona przepisami i zależy między innymi od tego, ile dzieci przyszło na świat w trakcie jednego porodu. Jeden tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Ile zatem trwa urlop macierzyński? 

 • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,
 • 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniaków, 
 • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojaczków, 
 • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworaczków, 
 • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięcioraczków lub większej ilości dzieci. 

Każda kobieta ma oczywiście możliwość wykorzystania 6 tygodniu urlopu macierzyńskiego jeszcze przed przewidzianą datą porodu. Jednakże czas urlopu macierzyńskiego po porodzie jest w następstwie skrócony o ilość wykorzystanych dni.  

Istnieje również coś takiego "jak inny wymiar urlopu macierzyńskiego" i dotyczy on kobiet, które na przykład urodziły martwe dziecko lub dziecko zmarło przed upływem 8 tygodniu od narodzin. 

 • w przypadku urodzenia martwego dziecka - 8 tygodni od dnia porodu,
 • w przypadku śmierci dziecka przed upływem 8 tygodni od narodzin - urlop trwa do 8 tygodni od narodzin dziecka,
 • w przypadku zgonu dziecka po upływie 8 tygodni - urlop macierzyński trwa jeszcze przez tydzień po śmierci dziecka, 
 • matka oddaje dziecko do rodziny zastępczej do 8 tygodni od porodu - urlop do 8 tygodni od narodzin dziecka,
 • matka oddaje dziecko do rodziny zastępczej po upływie 8 tygodni od porodu - urlop zostaje przerwany w dniu oddania dziecka, 
 • gdy dziecko jest hospitalizowane po porodzie dłużej niż 8 tygodni, matka ma prawo przerwać urlop macierzyński i wznowić go po zakończeniu leczenia dziecka, 
 • kobieta część urlopu macierzyńskiego może oddać ojcu, na tak zwany urlop ojcowski lub tacierzyński, jednak urlop macierzyński musi trwać przynajmniej 14 tygodni.

Urlop macierzyński - wniosek i dokumenty

Przy urlopie macierzyńskim nie należy składać żadnego wniosku do pracodawcy, należy jednak powiadomić go o terminie porodu. Urlop macierzyński przysługuje kobiecie odgórnie, dlatego pracodawca nie może się na niego zgodzić lub nie. 

Jedynie w przypadku, kiedy kobieta część urlopu chce wykorzystać przed porodem, musi do pracy dostarczyć zaświadczenie lekarskie, w którym lekarz poświadczy, że są przesłanki do tego, aby kobieta nie wykonywała dalej swojej pracy. 

Wniosek do pracodawcy składamy, kiedy kobieta chce otrzymywać zasiłek macierzyński. Stosowny dokument należy zanieść w ciągu 21 dni od porodu. 

O czym należy pamiętać? Pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć umowy o pracę w trakcie ciąży i w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. Może się tak zdarzyć jedynie wtedy, kiedy firma ogłosi upadłość lub zakład zostanie zupełnie zlikwidowany. Rozwiązanie umowy jest również możliwe, jeśli zachodzą przyczyny uzasadniające takie postępowanie, jednak w tym wypadku przyczyną musi być jakieś zawinienie ze strony pracownicy. 

Zobacz także: Kiedy dziecko potrzebuje paszportu? Procedury krok po kroku 

Urlop macierzyński - wynagrodzenie

To, ile dostaniemy w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego, zależy również o tego, na jakich zasadach chcemy go wykorzystać. W trakcie 20 tygodniu macierzyńskiego, w przypadku jednego dziecka, kobieta otrzymuje 100 % swojego wynagrodzenia. Jednak jeśli zdecyduje się na urlop wychowawczy, wtedy przysługuje jej jedynie 60% wynagrodzenia. 

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeżeli kobieta od początku podejmuje decyzję, że skorzysta zarówno z urlopu macierzyńskiego, jak i urlopu wychowawczego. W takim przypadku przez cały okres 52 tygodniu urlopu, kobieta będzie otrzymywała 80% wynagrodzenia. 

Macierzyński a umowa zlecenie

Wiele kobieta zastanawia się nad tym, jak potraktuje je pracodawca, kiedy okaże się, że są w ciąży i mają zatrudnienie na umowę zlecenie. Niestety, nie ma żadnych przepisów prawnych, które w takim przypadku chroniłyby kobietę, ponieważ umowa zlecenie nie jest stosunkiem pracy i nie jest chroniona przepisami zawartymi w Kodeksie pracy. 

W przypadku umowy o dzieło nie obowiązują kobiety zasady związane z tym, że nie może zostać zwolniona w trakcie ciąży i w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. Wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy. 

Kobieta zatrudniona na umowę zlecenie może liczyć na zasiłek macierzyński i chorobowy, jednak od umowy muszą być odciągane składki chorobowe. Zasiłek macierzyński nie przysługuje matkom, którym w trakcie ciąży umowa wygasła. 

Praca na macierzyńskim

Czy praca na urlopie macierzyńskim jest możliwa? Według przepisów bez względu na to, czy jest to praca u podmiotu zatrudniającego i opłacającego składki, czy u jakiegokolwiek innego podmiotu prawnego, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby kobieta podjęła się nowego zajęcia. Prawo zabrania wykonywania pracy w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy i przy wykorzystaniu zwolnienia od pracy. Nie ma to jednak zastosowania w przypadku pobierania zasiłku macierzyńskiego. 

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów