Ujawniono, absolwenci którego uniwersytetu zarabiają najwięcej. Warszawa wciąż na topie, a najgorzej?

Emilia Klima 14.06.2017
Uniwersytet Warszawski
Fotografia: East News

Według najnowszego raportu, najlepiej powodzi się absolwentom Uniwersytetu Warszawskiego. 

Raport wynagrodzeń absolwentów poszczególnych polskich uniwersytetów przygotował portal Wynagrodzenia.pl. Zestawienie nie pozostawia złudzeń - najbardziej w Polsce opłaca się zdobywać wykształcenie na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwenci tej uczelni mogą liczyć na zarobki rzędu 5,5 tys. zł brutto miesięcznie. Co czwarty absolwent UW zarabia nie więcej niż 4 tys. zł brutto a 25 proc. nie mniej niż 8,5 tys. zł brutto.

Drugie miejsce w zestawieniu przypadło Uniwersytetowi Gdańskiemu - mediana wynagrodzeń w przypadku absolwentów tej uczelni wynosi 4,5 tysiąca brutto. 70 złotych brutto mniej miesięcznie zarabia się po skończeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tuż za podium znaleźli się absolwenci Uniwersytetu Wrocławskiego  i Łódzkiego (mediana 4300 złotych brutto).

Najgorzej opłacani są absolwenci uniwersytetów w Białymstoku (3300 zł),  Rzeszowie (3258 zł) i Kielcach (3055 zł).

giphy (3)

Ważna branża

Co nie może być zaskoczeniem, zarobki absolwentów są zróżnicowane w zależności od branży. Najbardziej opłaca się praca w sektorze IT (media zarobków w tej branży wynosi 6 tysięcy brutto). Dobrze powodzi się też pracownikom sektora bankowości (5740 zł brutto) oraz przemysłu lekkiego (5000 zł brutto).

Najmniej zarabiają absolwenci pracujący w branżach związanych z usługami dla ludności (3300 zł brutto), w sektorze publicznym (3310 zł brutto) oraz nauce i szkolnictwie (3349 zł brutto).

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów