Rękojmia, czyli jak dochodzić swoich roszczeń

Komputer
Fotografia: Shutterstock

Rękojmia to jeden z dwóch sposobów składania reklamacji przez konsumenta. Wiąże się ona z odpowiedzialnością sprzedawcy względem konsumenta w związku z wadą fizyczną lub prawną kupionego towaru. Rekojmia dotyczy wszystkich towarów konsumpcyjnych. Poznaj szczegóły.

Rękojmia to inaczej jeden z dwóch sposobów składania reklamacji przez konsumenta. Konsument może złożyć reklamację na podstawie rękojmi w przypadku, gdy towar, który kupił, ma wadę.

Wyróżnia się 2 rodzaje wad - fizyczną i prawną. Wada fizyczna to inaczej brak zgodności towaru z umową. W tym przypadku konsument może domagać się wymiany towaru, naprawy towaru, obniżenia ceny tego towaru lub odstąpienia od umowy, z czym wiąże się zwrot pieniędzy.

Rękojmia a gwarancja - różnice

Jak już było wcześniej wspominane, wyróżniamy 2 rodzaje składania reklamacji. Pierwsza z nich to rękojmia, a druga to gwarancja.

Rękojmia dotyczy zarówno wad fizycznych, jak i wad prawnych towarów, zaś gwarancja obejmuje wyłącznie wady fizyczne.

W przypadku rękojmi odpowiedzialność za reklamację towaru spoczywa na sprzedawcy. A w przypadku gwarancji odpowiedzialność ta dotyczy producenta lub importera.

Ponadto rękojmia jest uprawnieniem wynikającym z mocy prawa, a gwarancja jest dobrowolnym zapewnieniem o jakości towaru.

Rękojmia - procedura reklamacyjna

W przypadku rękojmi procedura reklamacyjna może polegać na odstąpieniu od umowy lub na obniżeniu ceny. Odstąpienia od umowy można żądać tylko w wypadku, gdy znaleziona wada ma istotny charakter, czyli uniemożliwia lub znacznie utrudnia użytkowanie produktu. Zaś kiedy konsument żąda obniżenia ceny wadliwego produktu, powinno się uwzględnić sumę po obniżce.

Jeśli jest to pierwsza reklamacja zakupionego towaru, sprzedawca ma prawo zaproponować wymianę lub naprawę. W takiej sytuacji konsument może przyjąć te propozycję lub zaproponować inne rozwiązanie. Dodajmy jednak, że nie każde rozwiązanie będzie możliwe do przyjęcia ze strony sprzedawcy.

Ile trwa okres rękojmi?

Sprzedawca odpowiada za towar do 2 lat od daty jego sprzedaży. Dodajmy, że wyjątkiem są tylko nieruchomości, których okres reklamacji trwa do 5 lat.

Jednak w niektórych przypadkach możliwe jest skrócenie tego terminu. Sprzedawca ma wtedy obowiązek poinformować konsumenta tuż przed sprzedażą.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Jeśli kochasz podróże i ciepłe kraje, nie przepracujesz ani chwili:

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów