Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Sprawdź, jak się do niej przygotować

rozmowa kwalifikacyjna
Fotografia: Shutterstock

Jesteś umówiony na rozmowę o pracę i zastanawiasz się o co może zapytać cię pracodawca? Jeśli zależy ci, aby dobrze wypaść, musisz się odpowiednio przygotować. Nie pozwól, aby pytania na rozmowie kwalifikacyjnej cię zaskoczyły i jeszcze dziś przestudiuj listę potencjalnych tematów, które może poruszyć pracodawca podczas waszego spotkania. Z naszego artykułu dowiesz się, na jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej warto zwrócić szczególną uwagę.

Zastanawiasz się, jakie padną pytania na rozmowie kwalifikacyjnej w siedzibie twojego potencjalnego pracodawcy? Mimo że nie można w 100% przewidzieć, jak potoczy się rozmowa i o co zostaniesz zapytany, to jednak warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby zmniejszyć do minimum ryzyko niepowodzenia.

Nie czekaj do ostatniej chwili, tylko jeszcze dziś prześledź najczęściej występujące pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i dowiedz się, jak na nie odpowiedzieć, aby zrobić pozytywne wrażenie na pracodawcy i dostać upragnione stanowisko.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - jak się do nich przygotować

Rozmowa o pracę to jedna z najbardziej stresujących sytuacji dla każdej osoby, która stara się o zatrudnienie. Mimo że trudno jest przewidzieć dokładny przebieg spotkania, to jednak można się do niego przygotować. Wystarczy, że wcześniej rozpiszesz sobie na kartce pytania, które mogą paść i ułożysz sobie w głowie odpowiedź na nie.

Jak wiadomo, pytania na rozmowie kwalifikacyjnej uzależnione będą od tego, o jakie stanowisko się ubiegamy.

1. Co wiesz o naszej firmie?

To pytanie pada na większości rozmów kwalifikacyjnych. W ten sposób pracodawca chce sprawdzić, jak dobrze znasz tę firmę. Poznaj jej dokładną historię - od czasu jej powstania aż do dziś. Im więcej szczegółów podasz podczas rozmowy, tym większe wrażenie zrobisz na pracodawcy. Postaraj się go zaskoczyć, a z pewnością zostaniesz doceniony, a prawdopodobieństwo otrzymania wymarzonej posady wzrośnie.

2. Dlaczego właśnie to właśnie ty powinieneś objąć to stanowisko?

Zanim pracodawca podejmie decyzję o tym, kto obejmie stanowisko, przeprowadzi rozmowę z kilkoma lub nawet kilkunastoma osobami wybieranymi na podstawie CV. Zastanów się, co takiego mógłbyś dać od siebie firmie, czego nie potrafiliby zrobić inni kandydaci. Pomyśl nad swoimi doświadczeniami oraz swoimi dobrymi stronami. Pamiętaj jednak, aby nie zmyślać, tylko być w 100% szczerym. Jeśli twoje odpowiedzi będą niezgodne z prawdą, prędzej czy później to się wyda. Bądź wiarygodny w oczach pracodawcy.

3. Dlaczego zależy ci na zmianie pracy?

Jeżeli umawiasz się na rozmowę kwalifikacyjną, będąc wciąż zatrudnionym w innej firmie, pracodawca będzie próbował dowiedzieć się od ciebie, dlaczego dotychczasowa praca nie spełnia twoich oczekiwań. Gdy padają tego typu pytania, staraj się nie oczerniać swojego dotychczasowego pracodawcy ani ludzi, z którymi pracujesz. W innym wypadku dasz osobie rekrutującej sygnał, że tak samo będziesz wypowiadać się na temat przyszłego pracodawcy. Jeśli rzeczywiście zachowanie twojego dotychczasowego pracodawcy było dla ciebie nie do przyjęcia, nie wdawaj się w szczegóły. Pamiętaj, aby nie wymieniać pieniędzy jako najważniejszej motywacji. To może odstraszyć pracodawcę.

4. Jak pracowało ci się z poprzednimi pracodawcami?

To pytanie pada praktycznie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Osoba, która miałaby cię zatrudnić, chce mieć pewność, że jesteś osobą, z którą współpraca przebiega bezproblemowo. Podczas spotkania opowiedz o swoich dotychczasowych doświadczeniach, o tym, w jaki sposób przebiegała wasza współpraca i podkreśl, jakie cechy poprzednich pracodawców cenisz najbardziej. Warto też wspomnieć o sukcesach, które osiągnąłeś dzięki dobrym relacjom z pracodawcami.

5. Opowiedz o swoich pasjach

Wydaje się, że dla potencjalnego pracodawcy nie powinno interesować, co robisz po pracy i jakie masz pasje. Jednak w rzeczywistości odpowiedź na te pytania może zdradzić na twój temat więcej niż może ci się wydawać. W ten sposób sprawdzi twoją dociekliwość intelektualną i zainteresowanie światem.

6. Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

Pytanie o twoją przyszłość to kolejne pytanie, które pojawia się podczas większości rozmów kwalifikacyjnych. Nikt z nas nie jest w stanie w 100% przewidzieć, gdzie widzi siebie za 5 lat, jednak każdy z nas ma pragnienia, które chciałby zrealizować.

 Twoje plany dotyczące kariery zawodowej zdradzają, w jakim kierunku chcesz zmierzać i co jest twoim nadrzędnym celem. Zastanów się więc, jak ty chciałbyś pokierować swoją karierą. Pamiętaj, aby być szczerym i nie unikać tego typu pytań. Niektórzy ludzie nie traktują bowiem poważnie tych, którzy nie mają ambicji.

7. Jakie masz silne strony, a jakie wady?

Nie wstydź się mówić o tym, co jest w tobie najlepsze. Wiele osób niepotrzebnie myli to z chwaleniem się, jednak opowiadanie o swoich zaletach może znacznie przybliżyć ci otrzymanie upragnionego stanowiska. Musisz tylko pamiętać o tym, aby w swojej wypowiedzi dawać przykłady sytuacji, w których miałeś okazję wykazać się tymi umiejętnościami.

Nie zapomnij też o nawiązaniu do swoich wad. Mimo że chcesz pokazać się pracodawcy w jak najlepszym świetle, to jednak wszyscy wiedzą, że nie ma ludzi idealnych. Zadając to pytanie, chce on dowiedzieć się czy twoje słabe cechy mogłyby mieć wpływ na waszą współpracę. Jeśli odpowiesz w niewłaściwy sposób na to pytanie, bardzo prawdopodobne, że pracodawca odrzuci twoją kandydaturę. Dobrym pomysłem jest wyznanie: "Moim największa wadą jest perfekcjonizm".

8. Co do tej pory uważasz za swój największy sukces?

Odpowiadając na to pytanie, staraj się przytoczyć jak najwięcej przykładów sytuacji, w których osiągnąłeś imponujące rezultaty. Bardzo możliwe, że pracodawca zacznie dopytywać o szczegóły twoich sukcesów, dlatego warto być szczerym i nie przypisywać sobie zasług które w rzeczywistości ciebie nie dotyczą.

9. Jakie są twoje oczekiwania finansowe?

Odpowiedź na to pytanie większości z nas sprawia największą trudność. Każdy obawia się, że wymieniona przez niego kwota może okazać się zbyt wysoka. Z drugiej strony nie chcemy podawać też zbyt niskiej stawki. Warto przed rozmową zastanowić się, jakich pieniędzy oczekujemy za pracę na konkretnym stanowisku. Jeśli znasz osobę, która ma podobne obowiązki, poproś, aby ci doradziła, jaką kwotę podać w czasie rozmowy. Możesz też poszukać informacji na ten temat na forach internetowych.

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów