Prawa pacjenta - czyli jak odnaleźć się w służbie zdrowia?

Lekarz konsultujący stan zdrowia z pacjentem
Fotografia: Shutterstock

Chorowanie nie jest niczym przyjemnym, jednak trudno się przed tym uchronić. W momencie choroby, każdy pacjent jest chroniony niezbywalnymi prawami. Dotyczą one pacjentów przebywających w szpitalu, w przychodni i nawet w aptece.

Wiele osób, idąc do lekarza, nie zastanawia się nad tym, jakie ma prawa. Chcą jak najszybciej wyzdrowieć. W przypadku chwilowej infekcji lub przeziębienia, jedynie ocieramy się o służbę zdrowia. Co jeśli chorujemy przewlekle albo czeka nas pobyt w szpitalu? Wtedy warto znać swoje prawa. A jest ich bardzo dużo. Co trzeba wiedzieć oraz jakie obowiązki i prawa ma pacjent?

Zobacz także: Renta – komu się należy i kiedy jest przyznawana?

Prawa pacjenta – ustawa

Prawa pacjenta są regulowane przez Konstytucję, ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Z prawnego punktu widzenia, prawo do leczenia ma każda osoba, która jest zatrudniona na umowę o pracę, umowę-zlecenie, płaci składki zdrowotne lub pobiera emeryturę albo rentę. Osoby zatrudnione na umowę o dzieło są zmuszone samodzielnie opłacić składkę ubezpieczeniową.

Prawa pacjenta – bez ubezpieczenia

Wiele osób uważa, że nie ma dostępu do leczenia ze względu na brak ubezpieczenia. Są sytuacje, w których lekarz nie może odmówić pomocy i nieubezpieczony pacjent może skorzystać z pomocy medycznej.

Kogo to dotyczy?

  • kobiet w ciąży: podczas całego okresu ciąży, w trakcie porodu i w czasie połogu
  • dzieci i młodzieży do 18. roku życia
  • osobom w trudnej sytuacji materialnej, ale tylko na podstawie pisemnej zgody gminy

Prawa pacjenta w przychodni

Najważniejsze - żadna przychodnia nie ma prawa wymagać osobistego zapisywania się w rejestracji, można to załatwić telefonicznie. Każdy pacjent może wybrać lekarza pierwszego kontaktu, pielęgniarkę oraz położną. Gdy pacjent nie jest zadowolony z opieki, to ma prawo zmienić lekarza rodzinnego i to aż trzy razy w ciągu roku. 

Lekarz rodzinny ma możliwość wypisania pacjentowi skierowania na podstawowe badania (na przykład moczu, morfologię, badania immunologiczne), ale też USG czy EKG. Lekarz rodzinny powinien również dać skierowania do specjalistów (ze skierowaniem wizyta jest bezpłatna) a nawet wydać zwolnienie lekarskie.

W przypadku gdyby lekarz prowadzący był nieobecny, przychodnia powinna ci przydzielić innego lekarza. Jeśli poczujesz się źle wieczorem, to możesz skorzystać z opieki nocnej lub świątecznej, najczęściej funkcjonują one w szpitalach.

U niektórych specjalistów możesz wykonać bezpłatne badania raz w roku. Dotyczy to między innymi ginekologa (cytologia oraz badanie piersi).

Zobacz także: 500 plus – komu się należy i jakie warunki trzeba spełnić?

Prawa pacjenta w szpitalu

W razie nagłego zagrożenia życia lub ciężkiego przypadku zachorowania, nie masz obowiązku mieć skierowania do szpitala. Będąc w szpitalu, nie ponosisz żadnych kosztów leczenia. Skierowanie do szpitala można otrzymać od każdego lekarza - warto się jednak upewnić, czy będą potrzebne dodatkowe dokumenty, niektóre szpitale ich wymagają.

W ramach planowanego zabiegu, pacjent sam może podjąć decyzję, w którym szpitalu będzie chciał go wykonać. A co jeśli szpital wyczerpie możliwość zapisywania pacjentów na NFZ na dany rok? Powinien poinformować o terminie rozpoczęcia nowych zapisów.

Pacjent opuszczający szpital, otrzyma wypis, który powinien zawierać informacje dotyczące stanu zdrowia, choroby, a także opisywać proces diagnostyczny i leczniczy.

Prawa pacjenta w aptece

Pacjent ma również prawa w sytuacjach, gdy znajduje się w aptece. Dotyczą one refundacji leków - osoby ubezpieczone mają prawo do całkowitej lub częściowej refundacji, natomiast osoby po 75. roku życia mogą otrzymać niektóre leki całkowicie za darmo.

Receptę należy zrealizować w ciągu 30 dni od wystawienia jej przez lekarza, jeśli przypisano ci antybiotyk - wtedy ten czas wynosi 7 dni

Czasami nie stać nas na dany lek, w takich przypadkach farmaceuta ma obowiązek wskazać ci tańsze zamienniki.

Prawa pacjenta – SOR

Każda osoba, która źle się czuje lub jest w sytuacji zagrożenia życia, ma prawo zadzwonić po pogotowie. Decyzję o wyjeździe karetki podejmuje dyspozytor, wcześniej taka osoba powinna przeprowadzić z chorym wywiad. Dyspozytor ma prawo odmówić wezwania karetki, ale powinien poinformować, gdzie taka osoba powinna się udać. Najczęściej chory jest wysyłany na SOR, czyli Szpitalny Odział Ratunkowy. Pacjent zgłasza się na SOR bez skierowania, może też nie mieć przy sobie dokumentów. Lekarz, którzy przyjmuje pacjenta na SOR, decyduje o konieczności pozostania w szpitalu. 

Ważne! Odmówiono ci kiedyś możliwości pojechania do szpitala karetką z bliską osobą? Nie ma się co awanturować, bo ratownicy medyczni mają obowiązek odmówić bliskim możliwości jechania z pacjentem.

Zobacz także: Składki ZUS – czym są i kto je odprowadza?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów