Praca zdalna i przez internet – co zrobić, by zarabiać z domu?

Kobieta z laptopem w parku
Fotografia: Shutterstock

Praca zdalna cieszy się coraz większą popularnością. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale wymaga od pracownika dużego zorganizowania. Co zrobić, żeby pracować z domu i jak ułożyć swoje obowiązki? A może wybrać pracę przez internet, by uciec przed systemem pracy w korporacji?

Praca zdalna jest ostatnio popularnym rozwiązaniem i coraz więcej osób o niej marzy. Wielu pracowników podejmuje się chętnie takiego wyzwania, bo wyobraża sobie, że dostanie dużą wolność w działaniu i włoży w pracę zdalną mniejszy wysiłek. Nie jest to prawdziwy obraz pracy zdalnej oraz pracy przez internet. Nie tracimy czasu na dojazdy do pracy, ale pracodawca i tak rozlicza pracownika z wykonywanych obowiązków. O co w tym wszystkim chodzi? I jaki sens ma praca zdalna?

Zobacz także: Praca za granicą to trudna droga do sukcesu. Gdzie jej szukać?

Praca zdalna w domu – co to?

Praca zdalna polega na wykonywaniu obowiązków z domu. Czasami pracodawcy wyposażają takich pracowników w odpowiedni sprzęt – laptopy i telefony służbowe. Innym razem pracownik musi sam zadbać o odpowiednie wyposażenie. Popularne jest też pracowanie z domu tylko przez kilka dni w tygodniu. Taki pracownik pojawia się w pozostałe dni w firmie, najczęściej bierze wtedy udział w różnych spotkaniach.

Praca w domu może odbywać się w dwóch trybach – ośmiogodzinnym (na przykład od 9.00 do 17.00) lub w bardziej elastycznych godzinach. Bardzo ważne – zanim podejmiesz pracę zdalną, sprawdź dokładnie firmę, w której się zatrudniasz! Przeczytaj opinie na jej temat i dowiedz się, jak sobie radzi na rynku.

Praca zdalna w domu – zalety

Pracownik, który wykonuje swoje obowiązki w domu, jest bardziej efektywny. Osoba, która pracuje w domu nie jest narażona na tak duży stres, jak pracownik etatowy. Nie docierają do niego żadne zewnętrzne bodźce, może być skupiony na swojej pracy.

Pracownik, który pracuje zdalnie sam decyduje, kiedy zrobić sobie przerwę. Nikt nie będzie go rozliczał z tego, ile herbat dziennie wypija lub z tego, że na przerwę obiadową poświęcił dwadzieścia minut.

Tacy pracownicy nie muszą wstawać wcześnie rano i tłoczyć się w komunikacji miejskiej. To duża zaleta, bo w większych miastach na dojazdy traci się nawet kilka godzin dziennie. Wystarczy umyć zęby, narzucić na siebie dres i już jesteś gotowy do pracy.

Pracownik, który pracuje z domu może wykonywać domowe obowiązki. To nie tak, że taka osoba narzeka na brak pracy, ale w wolnych chwilach lub w ramach odpoczynku, można puścić pralkę lub powiesić pranie.

Nie wydajesz pieniędzy na dojazdy do pracy, kawę, lunche i tym podobne wydatki.

Zobacz także: Jak szukać pracy? Jest kilka prostych i skutecznych sposobów

Praca zdalna z domu – wady

Na pracę zdalną nie powinny decydować się osoby, które mają problem ze zorganizowaniem i samodyscypliną – jest ona niezbędna w pracy z domu. To pracownik decyduje, jak rozplanować swój dzień, pracodawca oczekuje, że praca zostanie wykonana. Osoby, które nie potrafią się zorganizować będą miały wrażenie, że pracują przez cały dzień.

Trudno będzie też osobom, które nie potrafią wytrzymać bez kontaktu ze współpracownikami i męczy ich długie przebywanie w domu.

Praca zdalna nie sprawdzi się w przypadku osób, które mają problem z postawieniem granicy między pracą a życiem prywatnym. Ich myśli będą krążyć tylko i wyłącznie wokół narzuconych obowiązków, nie będą się potrafiły zrelaksować w wolnym czasie.

Osoby, które pracują zdalnie mogą też mieć wrażenie, że omijają ich ważne sprawy i że nie uczestniczą w życiu firmy.

Niektórzy tak wsiąkają w pracę, że zapominają o jedzeniu i przygotowywaniu posiłków.

Praca zdalna przez Internet

Praca zdalna przez internet daje możliwość pracowania w każdym miejscu na ziemi – wystarczy tylko dostęp do internetu. Coraz popularniejsze są opowieści o osobach, które ze względu na taki charakter pracy, podejmują decyzję o wyjeździe do egzotycznego kraju, np. na Bali lub na Filipiny.

Praca przez internet – jak zarabiać?

Szansę zarobku przez internet maja osoby, które wykonują tak zwane "wolne zawody". Specyfika tych zawodów jest mniej formalna, stąd większa wolność w wykonywaniu obowiązków. Są to:

  • programiści
  • graficy
  • tłumacze
  • dziennikarze
  • architekci
  • copywriterzy
  • korepetytorzy przez internet
  • blogerzy
  • specjaliści od social media
  • korektorzy

Zobacz także: Napisanie dobrego CV to prawdziwa sztuka. Jak to zrobić?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów