Praca za granicą to trudna droga do sukcesu. Gdzie jej szukać?

Mężczyzna szukający pracy za granicą
Fotografia: Shutterstock

Praca za granicą daje wiele satysfakcji. Decydujemy się na nią z różnych powodów – zarobkowych, rozwojowych a nawet kulturowych. Jak szukać pracy w obcym kraju i czy jest to trudne?

Decyzja o podjęciu pracy w innym kraju musi by przemyślana. Niektórzy marzą o wielkiej karierze, inni nie mają szczęścia w szukaniu pracy w Polsce - takich pracowników jest wielu. GUS szacuje, że w celach zarobkowych, wyemigrowało już ponad 2,5 miliona osób. Najczęstszymi kierunkami są Niemcy, Wielka Brytania, Holandia oraz Skandynawia. Dlaczego Polacy decydują się na emigrację i jak szukają pracy na obczyźnie?

Zobacz także: Jak szukać pracy? Jest kilka prostych i skutecznych sposobów

Praca za granicą – gdzie szukać?

Na początku trzeba zadać sobie pytanie – dlaczego chcesz wyjechać? Okazuje się, że Polacy decydują się na emigrację z różnych powodów. Najczęściej wyjeżdżają za lepszą pracą, ale decydują się też ze względów ambicjonalnych. Są też osoby, które podejmują taką decyzję ze względów kulturowych, na przykład fascynują się danym krajem i kulturą.

Szukanie pracy nie jest łatwym zadaniem. Wielu Polaków uważa, że praca za granicą to szansa na rozwój i lepsze zarobki. Jednak szukanie pracy za granicą zajmie dużo więcej czasu niż w Polsce i wymaga jeszcze większego nakładu sił. Kanały poszukiwania pracy są niemal identyczne, trudniejsze są procedury. 

Pracę za granicą możesz znaleźć:

  • przez internet
  • z pomocą znajomych
  • na stronach firm

Pracy za granicą wcale nie musisz szukać na miejscu, możesz to zrobić jeszcze w Polsce i wyjechać z poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji.

Praca za granicą – szukana w Polsce

Wiele osób boi się wysłać CV, będąc jeszcze w Polsce. Wydaje się im, że nie będą mogli stawić się na rozmowę kwalifikacyjną, gdy potencjalny pracodawca rozważy ich kandydaturę. To błędne myślenie – za pomocą Internetu można szybko skontaktować się z osobą, która znajduje się po drugiej stronie globu. Rozmowy kwalifikacyjne przez Skype'a i telefon nie są niczym niezwykłym i coraz częściej praktykuje się je również w Polsce.

To opcja nie tylko dla emigrantów - swoich sił mogą spróbować również osoby, które nie chcą wyjeżdżać z kraju, ale marzą o pracy w zagranicznej firmie. Wiele ofert dotyczy pracy zdalnej, wykonywanej z domu.

Praca za granicą – szukana w obcym kraju

Jesteś już na miejscu, ale wciąż nie masz pracy? W krajach Unii Europejskiej możesz zarejestrować się legalnie w urzędach pracy lub szukać bardziej tradycyjnymi sposobami – z ogłoszeń lub przez Internet. Masz kontaktowych sąsiadów? Poproś ich o pomoc, może znają kogoś, poszukującego nowego pracownika. Wiele osób decyduje się na emigrację zarobkową w grupach. Wspólnymi siłami szukają oni mieszkania, dzielą się kosztami i zdarza się, że wzajemnie poszukują pracy.

Zobacz także: Napisanie dobrego CV to prawdziwa sztuka. Jak to zrobić?

Praca za granicą – bez języka

Decyzję o pracy za granicą podejmują również ci, którzy nie znają języków obcych. Na początku brak znajomości języka nie musi być barierą, o ile od razu podejmiesz się jego nauki. Najpierw naucz się podstawowych zwrotów - doda ci to pewności siebie. Wiele osób, które zdecydowały się na wyjazd, potrafiło się komunikować jedynie w języku polskim.

Zapisz się na kurs językowy, staraj się osłuchać z językiem – słuchaj ludzi, oglądaj telewizję, włączaj lokalne radio. Oglądając film, wybierz napisy w języku, którego próbujesz się nauczyć. Na pewno szybko zauważysz rezultaty.

Za granicą mieszka ponad 2,5 miliona Polaków – postaraj się dowiedzieć, czy nie ma ich w twojej okolicy, może tworzą jakąś społeczność, która wzajemnie sobie pomaga? A może są jakieś polskie firmy w twojej okolicy?

W poszukiwaniu pracy mogą ci pomóc agencje, które będą się kontaktować z potencjalnymi pracodawcami w twoim imieniu. Szukanie pracy za granicą bywa trudne, musisz się nastawić na to, że to proces czasochłonny.

Praca za granicą – potrzebne dokumenty

Warto stworzyć listę, na której wypiszesz wszystkie rzeczy do załatwienia. Konieczne będzie też przygotowanie CV w języku angielskim oraz napisanie listu motywacyjnego

Co przygotować?

  • upewnij się, czy masz ważny paszport oraz dowód osobisty
  • przetłumacz wszystkie dokumenty związane z pracą i studiami: dyplomy, świadectwa pracy
  • pamiętaj o wyrobieniu odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego
  • przygotuj CV pod wzór akceptowany w kraju, do którego wyjeżdżasz

Zobacz także: List motywacyjny – przepustka do wymarzonej pracy. Jak go napisać?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.
Rozwiąż quiz

Jakim typem pracownika jesteś?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.

1. Co robisz zaraz po wejściu do pracy?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów