Praca dla studenta – jak to zrobić, żeby przydała się w przyszłości?

Studenci
Fotografia: Shutterstock

Coraz więcej studentów decyduje się na podjęcie pracy, którą mogliby łączyć z zajęciami na uczelni. Również pracodawcy poszukują pracowników z statusem studenta. Jak szukać pracy, żeby przydała się w przyszłości?

Studenci podejmują pracę z różnych powodów. Niektórzy chcą zarobić na swoje utrzymanie i koszty studiowania, inni marzą o zdobywaniu cennych kwalifikacji. Są też tacy, którzy na uczelnię chodzą tylko kilka razy w tygodniu, dlatego planują wypełnić swój wolny czas innymi zajęciami. Pracy dla studentów jest bardzo dużo. Ale jak jej szukać, żeby była przydatna? Co zrobić, żeby nie zostać oszukanym?

Zobacz także: Praca chałupnicza jako praca dodatkowa – czym jest i czy się opłaca?

Praca dla studenta – co trzeba wiedzieć?

Istnieją dwa rodzaje studiów: dzienne i zaoczne. Od rytmu studiów zależy bardzo wiele. Część pracodawców poszukuje pracowników tylko na weekend, inni wymagają, by pracownik codziennie pojawiał się w biurze. Student dzienny będzie szukał weekendowych ofert, natomiast zaoczny będzie próbował znaleźć ofertę, która wpasuje się w jego dni wolne od uczelni.

Przeważnie w ofertach pracy jest zaznaczone, jaki typ pracownika jest poszukiwany. Jesteś studentem dziennym, ale chodzisz na uczelnię tylko kilka razy w tygodniu? Nie rezygnuj z ofert, które wymagają pracy „od poniedziałku do piątku”, może uda ci się dogadać z potencjalnym pracodawcą.

Praca dla studenta – bez doświadczenia

Jesteś studentem, pracodawca poszukujący takiego pracownika, bierze pod uwagę, że nie masz zbyt dużego doświadczenia i jest skłonny wszystkiego cię nauczyć. Warto szukać pracy w podobnym kierunku do twoich studiów. W ten sposób po ukończeniu nauczania, będziesz mógł pochwalić się w swoim CV nie tylko wiedzą, ale i kompetencjami.

Jeśli nie jesteś jeszcze zdecydowany, w którym kierunku chcesz się rozwijać w przyszłości i czujesz, że twój kierunek studiów nie jest tym, co chcesz robić – zawsze możesz spróbować sił w handlu. Wielu studentów dorabia sobie, pracując w galeriach handlowych, restauracjach czy kawiarniach. W ten sposób nauczysz się wielu przydatnych rzeczy, m.in. tego jak rozmawiać z ludźmi, odpowiedzialności, punktualności czy pracy w grupie – to bardzo ważne cechy, które powinien mieć każdy dobry pracownik.

Praca do studenta – a może płatny staż?

Ukończenie renomowanej uczelni nie jest gwarancją zdobycia wymarzonej pracy. Dla wielu pracodawców ważniejsze są kompetencje kandydatów. Dla osób, które są skupione na swojej karierze, rozwiązaniem będą staże. W internecie można znaleźć wiele ogłoszeń płatnych. W ten sposób będziesz mógł się przygotować do wymarzonego zawodu, nauczyć tego, jak funkcjonuje od kuchni oraz zdobyć cenne doświadczenie. Stażystów szukają duże firmy, mniejsze firmy oraz agencje. To dobry sposób na rozpoczęcie budowania swojej ścieżki zawodowej.

Zobacz także: Jak szukać pracy? Jest kilka prostych i skutecznych sposobów

Praca dla studenta – call center

Studenci decydują się też na pracę „na słuchawce”, czyli w call center. Wynika to z tego, że praca w call center ma bardzo często elastyczne godziny pracy, dzięki temu studentom łatwo jest dopasować taką pracę do swojego grafiku.

W call center pracuje się w oparciu o ściśle sprecyzowany skrypt, specjalnie przygotowane teksty i wyuczone mechanizmy rozmowy z klientem. W call center możesz odbierać telefony od klientów lub sam do nich dzwonić.

Zarobki w takim call center często dzielą się na podstawę i premię, zależną od sprzedanego towaru. Trzeba się bardzo natrudzić, by uzyskać wysoką pensję – im więcej sprzedajesz, tym lepsza ona będzie.

Praca dla studenta – jak nie dać się oszukać?

Pamiętaj, że w internecie można znaleźć wiele fałszywych ogłoszeń, są też pracodawcy którzy mogą chcieć wykorzystać niewielkie doświadczenie pracownika-studenta. Zanim zdecydujesz się na wysłanie CV oraz listu motywacyjnego, dokładnie sprawdź pracodawcę. Poczytaj o jego firmie, odwiedź stronę internetową oraz kanały w social mediach, poczytaj opinię ludzi, współpracujących z danym miejscem pracy.

Uważnie czytaj też ogłoszenia o pracę, bardzo często znajdują się w nich ważne informacje. Nie bój się zadawać pytań!

Bardzo ważne – każdy pracodawca ma inne wymagania, dlatego nie wysyłaj ślepo tego samego CV oraz listu motywacyjnego, zawsze dopasuj je do konkretnej oferty.

Zobacz także: Praca zdalna i przez internet – co zrobić, by zarabiać z domu?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.
Rozwiąż quiz

Jakim typem pracownika jesteś?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.

1. Co robisz zaraz po wejściu do pracy?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów