Polscy naukowcy już wiedzą, które zawody mogą niedługo zniknąć z rynku pracy

Redakcja 05.04.2017
Praca w call center
Fotografia: East News

Zagrożeniem dla nich jest oczywiście automatyzacja. 

Z badań socjologów i ekonomistów z laboratorium DElab Uniwersytetu Warszawskiego jasno wynika, że prawie połowa zawodów obecnych na dzisiejszym rynku pracy za około 25 lat zostanie zastąpiona przez maszyny. 

Choć Polacy zdają sobie sprawę, że za kilkadziesiąt lat większość zadań, które dziś wykonują pracownicy przejmą maszyny, to jedynie około 40 procent pracowników widzi bezpośrednie zagrożenie dla swojej pracy i wydaje im się, że ich te zmiany na pewno nie dotkną. 

Polacy wprawdzie wiedzą, że rynek pracy zmienia się pod wpływem nowych technologii, ale sądzą, że te zmiany ich nie dotkną. Prawie połowa z nas wierzy, że za dziesięć lat będzie wykonywać ten sam zawód, z tymi samymi obowiązkami co dzisiaj. Jedynie co piąty liczy się z większym udziałem nowych technologii w pracy - powiedziała Katarzyna Merska z portalu Gumtree.pl, a jej wypowiedź przytacza Rp.pl. 

Jak podaje Rp.pl, najbardziej zagrożone są te zawody, które związane są z niezbyt skomplikowaną pracą biurową i powtarzalnością. W związku z tym, narażeni na utratę pracy będą pracownicy call center, sprzedawcy, recepcjoniści, pracownicy biurowi w bankach i na poczcie, agenci ubezpieczeniowi, księgowi i bibliotekarze. 

Spać spokojnie mogą ci, których praca polega przede wszystkim na kontakcie z człowiekiem. Bezpieczni są więc lekarze, duchowni, pielęgniarki, psycholodzy i terapeuci.

Z badań wynika, że w Polsce w wyniku automatyzacji może zniknąć aż 40 procent zawodów. Receptą dla osób, których zawód jest zagrożony, ma być powiększanie swoich kwalifikacji. Tak, by mogli dostosować się do nowego rynku pracy. 

Badania zostały przeprowadzone przez socjologów i ekonomistów z laboratorium DElab Uniwersytetu Warszawskiego, którzy przeanalizowali dane Eurostatu na zlecenie Gumtree. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów