Podatek dochodowy. Co trzeba wiedzieć i jak się w tym nie pogubić?

Mężczyzna rozliczający podatek w laptopie
Fotografia: Shutterstock

Sprawy podatkowe spędzają sen z powiek, bo łatwo pogubić się w przepisach prawnych, pisanych specyficznym językiem. Podatek dochodowy dzieli się na dwie kategorie – od osób fizycznych i osób prawnych. Co trzeba wiedzieć?

Podatki  to przymusowe świadczenia pieniężne – nie da się zatem uciec od podatków, a unikanie ich płacenia jest czynem karalnym. Zawiły prawniczy język nie będzie dla ciebie trudny, gdy poznasz swoje prawa. Podatek dochodowy dotyczy każdego obywatela, który w sposób legalny uzyskuje przychody. Podatek dochodowy to niby nic trudnego – samo słowo „dochodowy” świadczy o tym, że podatek dotyczy naszych dochodów. Jego obliczanie też nie jest skomplikowane, bo wystarczy odjąć od przychodów kosztów uzyskania przychodu.

Trzeba pamiętać, że podatek dochodowy dzieli się na dwa rodzaje

 • PIT – czyli podatek od osób fizycznych
 • CIT – od osób prawnych

Tłumaczymy, na czym polega różnica.

Zobacz także: Przekonanie, że osoby atrakcyjne zarabiają lepiej, można włożyć między bajki 

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Każdy, kto podjął się jakiejś pracy, spotkał się z rozliczeniem podatku dochodowego PIT. To słowo występuje często, a mimo to wiele osób nie rozumie jego znaczenia. PIT to nic innego, jak podatek dochodowy od osób fizycznych – mówi się o nim tak wiele, dlatego że dotyczy wszystkich osób, otrzymujących przychody.

Kto jest zobowiązany zapłacić taki podatek PIT?

 • osoby zatrudnione na umowę o pracę, umowę o dzieło oraz umowę zlecenie
 • emeryci
 • renciści
 • przedsiębiorcy

Zasady odprowadzania podatku reguluje ustawa prawna o PIT. Być może o tym nie wiecie, ale każdemu pracownikowi odciąga się z pensji zaliczkę na podatek dochodowy. Przedsiębiorcy muszą zająć się tym samodzielnie - są zobowiązani wpłacić taką zaliczkę raz na trzy miesiące.

PIT – kwota wolna od podatku

Prawo chroni zarabiających najmniej. Mówiąc o PIT, należy pamiętać o kwocie wolnej od podatku. Czym ona jest? To wysokość rocznych dochodów obywatela, zwolnionych z podatku dochodowego. W 2018 roku kwota wolna od podatku wynosiła 8 000 złotych. Osoba, która osiąga dochody poniżej tej kwoty, jest zwolniona z płacenia podatku dochodowego – mimo to musi pamiętać, żeby złożyć rozliczenie podatkowe! To bardzo ważne, bo w przeciwnym razie poniesie konsekwencje prawne.

PIT – progi podatkowe

Podatek PIT jest oparty na progresywnym modelu podatkowym – oznacza to, że  im wyższe zarobki, tym wyższe podatki.

W Polsce obowiązują dwa progi podatkowe PIT:

 • 18% - dotyczy osób, których roczne dochody nie przekraczają 85 528 złotych
 • 32% - dotyczy osób, których roczne dochody przekroczyły 85 528 złotych

PIT – co można odliczyć od podatku?

W kontekście rozliczania podatku dochodowego PIT, obowiązują pewnego rodzaju ulgi. Jak to działa? Od dochodu można odliczyć między innymi ulgę od darowizny, ulgę uczniowską, ulgę na dzieci czy ulgę rehabilitacyjną. Można też przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Zobacz także: Płaca minimalna 2019 – ile wynosi nowa najniższa krajowa?

PIT – termin rozliczenia podatku

Podatek dochodowy PIT rozlicza się raz w roku. Zeznanie podatkowe składa się do 30 kwietnia.

Jest kilka sposobów na złożenie podatku:

 • osobiście w urzędzie skarbowym
 • wysłać w formie listu
 • wysłać elektronicznie

Co jeśli 30 kwietnia wypadnie w dzień wolny od pracy i urzędy skarbowe będą zamknięte? Wtedy automatycznie przedłuża się termin składania PIT do następnego dnia roboczego po 30 kwietnia. Na przykład – jeśli 30 kwietnia wypada w niedzielę, to PIT będzie można jeszcze złożyć następnego dnia, w poniedziałek.

PIT – kiedy zwrot pieniędzy z podatku?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań w kontekście PIT. Urząd skarbowy ma 90 dni na zwrot podatku. Zaczyna się to liczyć od dnia, w którym otrzymał zeznanie podatkowe. Ewentualne nadpłaty są wypłacane na podane konto bankowe, jest też możliwość otrzymania pieniędzy za pośrednictwem poczty.

CIT – podatek dochodowy od osób prawnych

Drugim podatkiem dochodowym jest CIT. Jest to podatek od osób prawnych – takich, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Podatek CIT płaci się według liniowego modelu podatkowego - w tym przypadku stawka podatku nie jest uzależniona od wysokości dochodu. Próg podatkowy CIT wynosi 19%.

Podatek CIT jest obliczany na podstawie dochodu, ale po odliczeniu od niego darowizn, wydatków na nowe technologie oraz na prace badawczo-rozwojowe.

Kto jest zobowiązany płacić podatek CIT?

 • spółki prawa handlowego – w tym między innymi S.A, czy sp. z.o.o.
 • podatkowe grupy kapitałowe
 • przedsiębiorstwa państwowe

CIT – termin rozliczenia podatku

Osoby zobowiązane do odprowadzania podatku dochodowego CIT mają dwa wyjścia:

 • zaliczki można odprowadzać co miesiąc. Ważne, żeby zrobić to do 20. dnia każdego miesiąca
 • zaliczki można odprowadzać raz na trzy miesiące. Ważne, żeby zrobić to do 20. dnia miesiąca. To przywilej dla małych firm, rozpoczynających działalność

Podatek dochodowy CIT rozlicza się w trybie rocznym. Trzeba pamiętać o tym, żeby złożyć zeznanie podatkowe w terminie 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego.

Niektóre osoby prawne korzystają ze zwolnienia z podatku swoich dochodów, jeśli przeznaczają je na tzw. cele statutowe. Dotyczy to między innymi ochotniczych straży pożarnych, kościołów, instytucji oświatowych, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

Zobacz także: Zwolnienie lekarskie. Co z pracą, gdy zachorujesz?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zdjęcie przedstawia budynki wieżowe z dzielnicy biurowej.
Rozwiąż quiz

Język korporacji. Koniecznie sprawdź, czy jesteś korpoludkiem a może korposzczurem!

Zdjęcie przedstawia budynki wieżowe z dzielnicy biurowej.

1. Ostateczny termin zakończenia projektu lub zadania to:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów