Gdzie wyrobić paszport dla dziecka i jakie dokumenty przygotować? Zobacz, jak zrobić to krok po kroku

Anna Respondek 15.06.2018
Kobieta i dziecko na łóżku
Fotografia: Shutterstock

Paszport dla dziecka to dokument, który przyda się rodzicom w momencie, w którym będą chcieli zabrać swoją pociechę na wakacje poza granice Unii Europejskiej i poza granice strefy Schengen. Gdzie można wyrobić dziecku paszport i jakie dokumenty należy przygotować? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami. 

Paszport dla dziecka to ważny dokument, bez którego nie wyjedziemy ze swoimi pociechami poza granice Unii Europejskiej i strefy Schengen, gdzie wystarczy posiadać dowód osobisty dla dziecka. Jeśli jednak wybieramy się na inny kontynent lub na przykład do krajów azjatyckich, paszport dla dziecka to konieczność. Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie wyrobić paszport dla dziecka i jakie związane są z tym procedury. Przede wszystkim przed przystąpieniem do wyrobienia paszportu dla dziecka należy przygotować odpowiednie dokumenty, warto również zapoznać się z ceną paszportu, za który należy zapłacić w punkcie paszportowym. 

Zobacz także: Jak ograniczenie władzy rodzicielskiej wpływa na prawa i obowiązki wobec dziecka

Paszport dla dziecka - gdzie wyrobić?

Aby dostać paszport dla dziecka należy złożyć wniosek w punkcie paszportowym. Można zrobić to na terenie całej Polski, ponieważ nie ma żadnych wymogów związanych z miejscem zamieszkania. Jak najszybciej znaleźć najbliższy punkt paszportowy? Wystarczy wejść na stronę urzędu wojewódzkiego, gdzie udostępnione są adresy wszystkich miejsc, w których można wyrobić paszport dla dziecka. 

Potrzebny do wydania paszportu wniosek pobiera się na miejscu i wypełnia się go również tam. Najlepiej pamiętać o zachowaniu przejrzystości i używać jedynie drukowanych liter. W miejscy podpisu powinien znaleźć się jedynie podpis dziecka, które ukończyło już 13 lat. 

Ważne! Przy podpisywaniu wniosku o wyrobienie paszportu dla dziecka obecni muszą być zarówno matka jak i ojciec dziecka lub opiekunowie prawni nieletniego. Jeśli dziecko nie skończyło 5. roku życia, nie musi być obecne na miejscu. W innych przypadkach jego obecność jest obowiązkowa i konieczna. 

Paszport dla dziecka - dokumenty

Oczywiście, aby otrzymać paszport dla dziecka, należy złożyć odpowiednie dokumenty, czyli między innymi wniosek, zdjęcie i dowód uiszczenia opłaty:

Wniosek

W przypadku, kiedy tylko jedno z rodziców chce złożyć wniosek o paszport, konieczna jest choć pisemna zgoda drugiego z opiekunów. Zgoda ta musi zostać potwierdzona w obecności notariusza, konsula lub urzędnika punktu paszportowego. Jeżeli jednak jeden z rodziców został pozbawiony praw rodzicielskich, w urzędzie należy pojawić się z orzeczeniem sądu, w którym zawarte będą te informacje. 

W sytuacjach, w których rodzice dziecka pozostają w konflikcie, o tym, czy nieletniemu zostanie wydany paszport decyduje sąd. W takim wypadku również należy pojawić się w punkcie paszportowym z orzeczeniem sądu. Jeśli jedno z rodziców nie jest znane lub nie żyje, urzędnikowi należy przedstawić odpis zupełnego aktu urodzenia małoletniego lub akt zgonu małżonka. Przy składaniu wniosku ważne jest, aby rodzice lub prawni opiekunowie mieli przy sobie dokument poświadczający ich dane, najlepiej, żeby był to dowód osobisty.  

Zdjęcie 

Jeśli chodzi o wymogi w związku ze zdjęciem, są one rygorystycznie przestrzegane przez punkty paszportowe. Po pierwsze fotografia musi mieć wymiary 35 x 45 milimetrów, a zdjęcie powinno być zrobione w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od złożenia wniosku do punktu paszportowego. Tło za dzieckiem musi być jednolite, a jego skóra na zdjęciu powinna być utrzymana w jak najbardziej naturalnym kolorze. Na fotografii w szczególności wyraźnie powinny być widoczne: oczy (przede wszystkim źrenice), twarz dziecka od wierzchołka głowy do górnej części barków. Postać powinna zajmować od 70 do 80 procent fotografii. 

W przypadku dzieci powyżej 6 roku życia, urzędnik ma obowiązek pobrać odciski palców nieletniego. Jest to jednak standardowa procedura, której nie należy się obawiać. 

Dowód opłaty za paszport dla dziecka

Wśród wymaganych dokumentów powinien znaleźć się dowód uiszczenia opłaty. Samą opłatę można wnieść będąc już w punkcie paszportowym przy odpowiednim okienku. Zazwyczaj płatność możliwa jest zarówno kartą jak i gotówką. 

Stary paszport

Składając wniosek o nowy paszport dla dziecka, należy mieć przy sobie ten, który stracił już ważność. Dokument ten zostanie zabrany przez urzędnika. Jeśli zapomniało się donieść paszportu w trakcie składania wniosku, można zrobić to również w momencie odbioru nowego dokumentu.

Zobacz także: Jakie wymogi co do rozmiaru bagażu mają najpopularniejsze linie lotnicze?

Paszport dla dziecka - cena

Cena paszportu dla dziecka nie jest wygórowana i wynosi 30 złotych. Jeśli jednak rodzina jest wielodzietna i posiada Kartę Dużej Rodziny, opiekunowie za dokument zapłacą jedynie 15 złotych. Oczywiście, aby otrzymać zniżkę, przy okienku należy pokazać kartę. W przypadku zgubienia lub zniszczenia paszportu, cena za wyrobienie go jest trzykrotnie większa, to znaczy albo 90 złotych albo 45 złotych, jeśli mówimy o rodzinie z Kartą Dużej Rodziny.  

Kiedy paszport można otrzymać za darmo? Przede wszystkim wtedy, kiedy posiada on jakiś defekt, na przykład zniszczony mikroprocesor. Dodatkowo bezpłatny paszport otrzymają również wychowankowie domu pomocy społecznej czy zakładu opiekuńczego, jednak wyjazd za granicę musi być związany z długoterminowym leczeniem albo operacją. 

Przy wyrobieniu nowego paszportu możliwe są również zniżki, jednak muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • zmieniły się dane dziecka (nazwisko),
  • znacząco zmienił się wygląd dziecka,
  • w paszporcie brakuje miejsca na kolejne wpisy.

Ile czeka się na paszport dla dziecka?

Paszport można odebrać stawiając się w punkcie paszportowym  osobiście. Od momentu złożenia wniosku do momentu wydania dokumentu nie powinno minąć więcej niż 30 dni

Okres ważności paszportu dla dziecka

W przypadku dzieci okres ważności paszportu może się nieco różnić, w związku z tym, ile dziecko miało lat, kiedy składaliśmy wniosek. Jeśli nieletni nie miał ukończonych jeszcze 5 lat, jego paszport ważny jest jedynie przez 5 lat. W przypadku dzieci między 5 a 13 rokiem życia, paszport ważny jest również przez 5 lat. Po 13 roku życia paszport traci ważność po 10 latach.

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów