Okres wypowiedzenia – jakie masz prawa?

bizneswoman korzystająca z laptopa w biurze
Fotografia: Shutterstock

Jest wiele sposobów na zakończenie współpracy z firmą. Istotnym elementem odejścia z pracy jest okres wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia oblicza się na podstawie zawartej umowy – podpowiadamy, jak się w tym nie pogubić!

Na pewno wiele razy słyszeliście o tym, że ktoś postanowił odejść z pracy, złożył wypowiedzenie, ale pojawiał się w firmie przez kilka kolejnych tygodni. To prawda – w momencie, gdy podejmujemy decyzję o odejściu z pracy, musimy pamiętać o przestrzeganiu reguł prawnych.

Okres wypowiedzenia jest regulowany przez przepisy kodeksu pracy. Dotyczy on osób, które zdecydowały się odejść z pracy, ale też tych, którym wypowiedziano umowę. Jak oblicza się okres wypowiedzenia? Jak to wygląda w przypadku poszczególnych umów o pracę? Aż wreszcie – ile trzeba przepracować po złożeniu wypowiedzenia? Sprawdźcie!

Zobacz także: Płaca minimalna 2019 – ile wynosi nowa najniższa krajowa?

Okres wypowiedzenia – co to?

Na początek warto zadać sobie pytanie, czym w ogóle jest wypowiedzenie umowy o pracę? To pisemna forma, w której oświadczamy, że chcemy zakończyć współpracę. Co ważne – dotyczy zarówno pracowników i pracodawców, którzy wspólnie ustalają reguły odejścia. Czasami umowa po prostu wygasa, w innych przypadkach wszystko zostało precyzyjnie określone w kodeksie pracy. Jednym z ważnych elementów rozwiązania umowy jest okres wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia to czas mierzony od momentu oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy, a terminem zakończenia wypowiedzenia – czyli ostatnim dniem obecności w pracy. Długość okresu wypowiedzenia zależy m.in. od rodzaju zatrudnienia.

W niektórych przypadkach pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku przychodzenia do pracy w czasie okresu wypowiedzenia. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie, ale nie musi pojawiać się pracy. W takiej sytuacji powinno się spisać porozumienie na piśmie, żeby uniknąć jakichkolwiek niejasności.

Okres wypowiedzenia – jak liczyć?

Okres wypowiedzenia mierzy się w tygodniach lub miesiącach. Składając wypowiedzenie, warto pamiętać, że okres wypowiedzenia kończy się w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Długość okresu wypowiedzenia jest różna. Zależy od:

 • rodzaju umowy: czy jest to umowa na czas określony, czas nieokreślony, umowa na zastępstwo czy też umowa na okres próbny
 • czasu na jaki została zawarta umowa
 • czasu trwania umowy lub stażu pracownika

Żeby obliczyć długość okresu wypowiedzenia należy podsumować staż pracy u danego pracodawcy. W przypadku, gdy początkowo pracowałeś na umowę, której czas był określony, a następnie na umowę na czas nieokreślony, to należy zsumować czas trwania jednej i drugiej umowy.

Zobacz także: Wymiary urlopu - jak się je oblicza i od czego zależą?

Okres wypowiedzenia – umowa o pracę

Długość trwania okresu wypowiedzenia zależy od umowy i od stażu pracownika. W momencie, gdy pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę, ważne jest, czy dana umowa została podpisana na czas określony czy nieokreślony. Bardziej skomplikowane procedury obejmują tych, którzy byli zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony – taki rodzaj umowy daje pewnego rodzaju zabezpieczenie każdej ze stron, np. pracownik ma czas na znalezienie pracy, a pracodawca może znaleźć kogoś na jego miejsce. Wyjątkiem jest zwolnienie dyscyplinarne, ewentualnie wzajemne porozumienie obu stron.

Okres wypowiedzenia w umowie na czas określony i nieokreślony wygląda tak:

 • 2 tygodnie, jeśli pracownik pracował u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy
 • 1 miesiąc, jeśli pracownik pracował u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy
 • 3 miesiące, jeśli pracownik pracował u danego pracodawcy co najmniej 3 lata

Ważne – w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony trzeba podać przyczynę rozwiązania umowy! Takiego obowiązku nie ma pracownik, który jest zatrudniony na umowę o pracę na czas określony.

Okres wypowiedzenia – okres próbny

W kodeksie pracy jest zapis dotyczący osób, które są zatrudnione na okres próbny. Im również przysługuje okres wypowiedzenia.

Oto jak to wygląda:

 • pracownikowi przysługuje okres wypowiedzenia trzech dni roboczych, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni
 • pracownikowi przysługuje tygodniowy okres wypowiedzenia, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie
 • pracownikowi przysługują dwa tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące

Okres wypowiedzenia – umowa na zastępstwo

Pracownik zatrudniony na umowę na zastępstwo jest również chroniony prawem. Przysługuje mu trzydniowy okres wypowiedzenia.

Zobacz także: Rękojmia, czyli jak dochodzić swoich roszczeń 

Okres wypowiedzenia – dni na szukanie nowej pracy

Prawo chroni również tych, których decyzja o rozwiązaniu umowy nieco zaskoczyła. W czasie trwania okresu wypowiedzenia taki pracownik może wziąć dni wolne na szukanie nowej pracy. Pracownik powinien otrzymać za te dni wynagrodzenie.

 • pracownikowi przysługują dwa dni robocze, jeżeli okres wypowiedzenia obejmuje dwa tygodnie lub miesiąc
 • pracownikowi przysługują trzy dni robocze,  jeżeli okres wypowiedzenia obejmuje trzy miesiące

Pamiętaj, że nie dostaniesz dni wolnych, jeżeli rozstajesz się z firmą za porozumieniem stron lub sam wypowiadasz umowę o pracę.
 To pracownik powinien złożyć wniosek o dni wolne na poszukiwanie pracy.

Okres wypowiedzenia – urlop

Złożyłeś wypowiedzenie w firmie, w której pracowałeś przez kilka lat. Czeka cię długi okres wypowiedzenia – no chyba, że niechętnie brałeś urlopy!

W sytuacji, gdy pracownik nie zdążył wykorzystać przysługujących mu dni urlopowych, firma powinna wypłacić mu ekwiwalent. Częściej zdarza się jednak, że pracodawca przyznaje pracownikowi dni wolne w czasie trwania okresu wypowiedzenia.

Zobacz także: Ekwiwalent za urlop - sprawdź, jaka kwota ci przysługuje i kiedy należy się o nią ubiegać

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zdjęcie przedstawia budynki wieżowe z dzielnicy biurowej.
Rozwiąż quiz

Język korporacji. Koniecznie sprawdź, czy jesteś korpoludkiem a może korposzczurem!

Zdjęcie przedstawia budynki wieżowe z dzielnicy biurowej.

1. Ostateczny termin zakończenia projektu lub zadania to:

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów