Nawet będąc specjalistą w swoim fachu popełniamy błędy. Okazuje się, że to wcale nie nasza wina

Redakcja 22.03.2017
Fachowiec
Fotografia: East News

Choć biegłość w pracy jest atutem, na każdego pracownika czyhają pułapki. 

Naukowcy znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego nawet jeśli w danej dziedzinie jesteśmy specjalistami, zdarza nam się popełniać błędy. Okazuje się, że to wcale nie nasza wina. 

Psychologowie z Michigan State University postanowili sprawdzić, dlaczego osoby biegłe w swoim fachu mylą się i popełniają błędy chwilę po tym, gdy ktoś przeszkodzi im w wykonywaniu zadań. Aby udowodnić, że na nasze pomyłki duży wpływ mają osoby trzecie i fakt, że przeszkadzają nam w pracy, przeprowadzono ciekawy eksperyment, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Journal of Experimental Psychology: General".

W badaniu wzięły udział 224 osoby. Zostały poproszone o wykonywanie z pomocą komputera nieskomplikowanych zestawów zadań. Gdy byli pochłonięci pracą, badacze przerywali im i prosili o napisanie jakiegoś fragmentu tekstu, a następnie nakazywano im powrót do zasadniczej części tekstu.

Oczywiste wnioski 

W drugim dniu eksperymentu osoby biorące udział w badaniu były już dużo bardziej biegłe, a to oznacza, że wykonywały zadania szybko i dokładnie. Gdy jednak przerwano im pracę, a następnie poproszono, aby ją kontynuowali, byli mniej dokładni niż podczas pierwszego dnia testów. Co więcej, popełniały więcej błędów i wznawiały zadanie w niewłaściwym miejscu. 

Wyobraźmy sobie pielęgniarkę, której przerywa się pracę, gdy przygotowuje do podania leki i musi pamiętać, czy dodała już odpowiednią dawkę. Bardziej doświadczona pielęgniarka będzie o tym pamiętać mniej dokładnie niż początkująca, ponieważ całą procedurę wykonuje szybciej - powiedział jeden z autorów badań Erik Altmann, a jego wypowiedź przytacza Msutoday.msu.edu. 

Jak zaznacza naukowiec, to wcale nie oznacza, ze bardziej doświadczone pielęgniarki nie powinny podawać leków, ale wskazuje na ryzyko, z którego należy zdawać sobie sprawę. Z badań naukowców jasno wynika, że specjaliści, którzy wykonują pewne czynności szybciej, mają trudności z przypomnieniem sobie, w którym momencie zawiesili swoją pracę, gdy ktoś im przeszkodził. Dzieje się tak dlatego, ponieważ im szybciej biegną zdarzenia, tym gorzej je zapamiętujemy. 

Nie ulega wątpliwości, że biegłość w pracy jest atutem, jednak trzeba liczyć się z tym, że na każdego fachowca, nawet tego najznakomitszego, czyhają pułapki, z którymi musi sobie poradzić. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów