Mandat za przekroczenie prędkości może mocno uszczuplić nasz budżet. Poznaj aktualne stawki

Anna Respondek 20.07.2018
Mężczyzna w aucie
Fotografia: Shutterstock

W taryfikatorze mandatów możemy znaleźć kwoty, jakie musimy zapłacić za złamanie poszczególnych przepisów związanych z poruszaniem się po drogach. Najwyższe sumy mandatów przewidziano między innymi za przekroczenie prędkości, które może się skończyć również odebraniem prawa jazdy. Szczególną uwagę zwracać należy na przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.

Choć większość kierowców zdaje sobie sprawę z ograniczenia prędkości na drogach, a mijane znaki drogowe wciąż im o tym przypominają, to jednak w Polsce przekroczenie dozwolonej prędkości to nagminne zachowanie, które bardzo często kończy się zatrzymaniem przez policję. Wysokość mandatu za przekroczenie prędkości zależy przede wszystkim od tego, ile kilometrów na godzinę wskazywał nasz licznik w samochodzie i jest zapisana taryfikatorze mandatów. Grzywna wiążę się nie tylko z karą pieniężną, ale także punktami karnymi, przez które można stracić prawo jazdy. 

Zobacz także: Kiedy można nie przyjąć mandatu z fotoradaru? Poznaj najważniejsze procedury

Limity prędkości na polskich drogach

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jadąc w terenie zabudowanym, nie powinniśmy przekraczać prędkości 50 km/h. A jak wyglądają limity na innych drogach, na przykład autostradach. Wielu kierowców zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Oto limity prędkości na polskich drogach:

 • autostrada - 140 km/h,
 • droga ekspresowa dwujezdniowa - 120 km/h,
 • droga ekspresowa jednojezdniowa - 100 km/h,
 • droga dwujezdniowa dwukierunkowa z dwoma psami ruchu - 100 km/h,
 • droga jednojezdniowa dwukierunkowa - 90 km/h.

Mandat za przekroczenie prędkości - wysokość i punkty karne

Za przekroczenie limitów prędkości grożą kierowcom mandaty, które w najgorszych przypadkach mogą mocno uszczuplić ich budżet. Do tego oczywiście dołączają punkty karne, które z czasem stają się znacznie groźniejsze niż wysoka grzywna. W myśl obowiązujących przepisów kierowca może zostać ukarany mandatem nawet za przekroczenie prędkości o 1 czy 2 km/h.

Mandaty za przekroczenie prędkości:

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h - 50 zł,
 • przekroczenie prędkości od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne,
 • przekroczenie prędkości od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne,
 • przekroczenie prędkości od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych,
 • przekroczenie prędkości od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych,
 • przekroczenie prędkości od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych, w niektórych przypadkach - zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.

Zobacz także: Nieprawidłowe parkowanie może dużo kosztować. Zobacz stawki mandatów za parkowanie

Mandat za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym

Oczywiście w terenie zabudowanym funkcjonują te same limity, jeśli chodzi o przekroczenie prędkości, jednak od pewnego czasu, ze względu na bezpieczeństwo, wprowadzono pewne obostrzenia. Oczywiście chodzi o przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów w terenie zabudowanym. Jeśli policja zatrzyma was, a na liczniku będziecie mieli 101 km/h, oznacza to zabranie prawa jazdy na 3 miesiące. Przepis ten nie obowiązuje poza terenem zabudowanym i nie wiążę się z utratą uprawnień do prowadzenia samochodu. 

Mandat za przekroczenie prędkości na rowerze 

Choć może się to wydawać dziwne, istnieje również mandat za przekroczenie prędkości na rowerze. I oczywiście rowerzysty nie usprawiedliwia to, że nie ma on prędkościomierza. Dopuszczalna prędkość dla rowerzysty w terenie zabudowanym to 20 km/h. Mandat za zbyt szybką jazdę wynosi 100 złotych. Dodatkowo rowerzysta zapłaci także za bezpodstawną jazdę po chodniku - 50 złotych i przejazd przez przejście dla pieszych - maksymalnie 200 złotych. W jakich wypadkach można poruszać się rowerem po chodniku:

 • jeśli rowerzysta ma pod opieką dziecko poniżej 10 roku życia, 
 • droga, po której jedziemy ma dopuszczalną prędkość większą niż 50 km/h,
 • nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a chodnik ma szerokość co najmniej 2 metrów,
 • na drodze panują złe warunki atmosferyczne. 

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów