Kobiety noszące szpilki w pracy są obciążeniem finansowym dla firm

Martyna Kraus 20.07.2016
Kobiety na obcasach
Fotografia: East News

Oczywiście, takie buty są piękne i stylowe. Jednak skutki ich noszenia są poważniejsze niż myślimy. 

Helen Sewell, 48-letnia trenerka komunikacji w biznesie, wystosowała petycję do brytyjskiego parlamentu. Złożyła wniosek o uznanie za nielegalne wymaganie od kobiet noszenia butów na obcasie w miejscu pracy. W Anglii obcasy w biurach są wymagane lub sugerowane przez obowiązujący dress code. Dokument już podpisało 150 tysięcy osób.

Noszenie obcasów ma poważne wypływ na naszą zdolność myślenia, oddychania, podejmowania decyzji i kierowania grupą ludzi – tłumaczy specjalistka. 

W przedłożonym władzom dokumencie kobieta wyjaśniła, jak szkodliwe dla zdrowia są szpilki. Z przeprowadzonych przez nią badań wynika, że powodują one nie tylko problemy z kręgosłupem czy ból nóg, ale także utrudniają oddychanie, co może prowadzić do kłopotów z mówieniem. Z kolei zdrowotne problemy mają oczywiście wpływ na karierę zawodową.  

Kosztowny dress code

Helen Sewell obliczyła, że noszenie wysokich obcasów rocznie kosztuje rodzime firmy 260 milionów funtów. Okazuje się, że kobiety, które codziennie do pracy wkładają obuwie na obcasie, biorą urlopy znacznie częściej, niż te, które po biurze chodzą w obuwiu na płaskiej podeszwie. A jak wiadomo, nawet jeżeli czują, że taki model butów nie jest dla nich, nie mogą złamać dress codu.

Pomysłodawczyni akcji tłumaczy, że głęboko zakorzenione przekonanie o tym, iż wszystkie bizneswomen powinny nosić szpilki, doprowadzi niebawem do tego, że za kilka lat będziemy mieć całe pokolenie kobiet z poważnymi problemami zdrowotnymi. Jednym słowem przerzućmy się na inne, ale równie stylowe buty, a obcasy zostawmy na wieczorne wyjścia. 

Victoria Beckham na obcasach
Fotografia: East News
Liam Goodner na obcasach
Fotografia: East News
Ada Fijał
Fotografia: East News

Szpilki damskie - największe trendy 2018

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów