Kobietom w Polsce jest pod tym względem lepiej niż Amerykankom. Teoretycznie

Mateusz Patyk 22.03.2017
kobieta pracująca
Fotografia: East News

W publikowanym co roku "indeksie szklanego sufitu" Polki mają powody do zadowolenia. Okazuje się, że rzeczywistość jest zgoła inna.

Polska jest w pierwszej piątce krajów przyjaznych dla pracujących kobiet. Tak wynika z opublikowanego 5 marca rankingu gazety "The Economist", w którym zawarto wnioski z analizy dotyczącej równouprawnienia na rynku pracy.

Z zestawienia krajów należących do tzw. Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju można stwierdzić, że Polkom pracuje się lepiej niż m.in. Kanadyjkom, Francuzkom, Włoszkom, Niemkom, a nawet Amerykankom. Całe podium należy do państw skandynawskich. Jednak w porównaniu do zarobków mężczyzn w tych krajach, różnice są znaczące.

Gorsza płeć?

Przy zestawieniu płac okazuje się, że w Polsce kobiety zarabiają średnio 11 procent mniej od płci przeciwnej. Według danych przedstawionych na KasaNaObcasach.pl, te nierówności występują we wszystkich badanych krajach i wynoszą od 7,1 do 19,6 procent.

Sytuacja kobiet na polskim rynku pracy jest dobra, ale jedynie w stosunku do innych krajów OECD. Nie zaś w stosunku do sytuacji mężczyzn. Warto o tym pamiętać. W wielu obszarach związanych z dyskryminacją lub gorszym traktowaniem kobiet w sytuacjach zawodowych jest jeszcze sporo do zrobienia - twierdzi Barbara Labudda-Krysztofczyk, prezes zarządu agencji PR Synertime, w opisującym niepokojące zjawisko komunikacie prasowym.

Ponadto w stosunku do zatrudnienia kobiet w zarządach spółek, Polska jest daleko w tyle. Podczas gdy w pozostałych państwach ten współczynnik ma od 30 do nawet 44 procent, nad Wisłą wynosi zaledwie... 10,9 procent.

Dodatkowo, biorąc pod uwagę badanie serwisu Praca.pl z marca 2017 roku, liczby mówią same za siebie. Wynika z niego, że aż 68 procent kobiet w naszym kraju spotkało się przejawami dyskryminacji ze względu na płeć. To tylko jeden z wielu przykładów na to, że w Polsce - mimo wysokiej lokaty w rankingu "The Economist" - wcale nie jest tak różowo, jak wynika z tabelek.

zatrudnienie kobiet
Fotografia: www.economist.com

Środowisko pracy dla kobiet pracujących (im wyższy słupek, tym przyjaźniejsze otoczenie w pracy i lepsze warunki zatrudnienia)

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów