Klejenie płyt gipsowo-kartonowych – jakiego kleju użyć?

Artukuł sponsorowany 02.04.2019
remont
Fotografia: Shutterstock

Płyty kartonowo-gipsowe służą nie tylko do tworzenia ścianek działowych czy podwieszanych sufitów – można z nich również wykonać okładzinę na ściany. W przypadku zabudowy ścian płytami nie trzeba stawać stalowego rusztu, ponieważ można je przykleić.

Tworzenie nietuzinkowych aranżacji pomieszczeń przez stawiane niepełnych, spadzistych ścianek działowych czy budowanie pięknych, łukowych wysp to niejedyne możliwości zastosowania płyt kartonowo-gipsowych. Można z nich również wykonać okładzinę na ścianę, stosując je zamiast tynku. Niewielki ciężar płyt, możliwość natychmiastowego użytkowania pomieszczenia po ich położeniu, dobra izolacja akustyczna i termiczna to tylko niektóre z wielu zalet zastosowania gipsowej zabudowy na ścianach. Okładzina taka jest cienka, nie zabiera cennej przestrzeni pomieszczenia i prezentuje wysoki poziom estetyczny. Aby przytwierdzić płyty do ścian, nie trzeba stawiać stalowego rusztu z profili, który będzie bazą konstrukcji. Płyty kartonowo-gipsowe (g-k) można również przytwierdzić na klej. Tylko jaki nadaje się do płyt g-k?

Klej gipsowy do płyt kartonowo-gipsowych

Podstawowym klejem szeroko stosowanym do tworzenia okładzin z płyt jest mieszanina półwodnego siarczanu wapnia, czyli po prostu gips. Jest on wzbogacony o włókna celulozowe i środki modyfikujące. Włókna celulozowe uplastyczniają masę, zapobiegając powstawaniom szczelin i pęknięć. Gips występuje w postaci sypkiej i wymaga rozrobienia przed aplikacją na płyty. Powstała masa jest niezwykle przyczepna i trwała, dlatego znajduje szersze zastosowanie w budownictwie, np. do podłoży mineralnych, sztukaterii gipsowej, usuwania nierówności tynkowych oraz izolacji cieplnej i akustycznej. Przykładem kleju gipsowego jest produkt marki RIGIPS szeroko stosowany do wewnętrznych robót budowlanych i klejenia płyt kartonowo-gipsowych, który znajdziecie tutaj: https://www.rigips.pl/produkty/kleje. Do montażu płyt służyć mogą również kleje specjalistyczne, oparte na polimerach takich jak pianka poliuretanowa. Służą one głównie do spoinowania płyt, np. podłogowych.

Dobór odpowiedniego kleju

Przede wszystkim klej do montażu płyt kartonowo-gipsowych musi być łatwy do rozrobienia i plastyczny. Po nałożeniu na płytę powinien utrzymywać gęstą konsystencję i nie może po niej spływać. Należy o tym pamiętać, ponieważ klej musi mieć odpowiednią przyczepność w fazie początkowej. Dzięki odpowiedniej aplikacji dobrego kleju, ściany nośne podczas przesunięć nie spowodują oderwania się płyt kartonowo-gipsowych ani nie pojawią się na nich pęknięcia lub szczeliny. Drugą istotną zaletą kleju jest czas przydatności do użycia. W przypadku kleju Rigiroc jest to aż 60 minut, co pozwoli na spokojny montaż płyt oraz na ewentualne poprawki.

Przygotowanie powierzchni do klejenia płyt kartonowo-gipsowych

Prace związane z przyklejanie płyt powinny zawsze rozpocząć się od odpowiedniego przygotowania podłoża. Ściana powinna być sucha, dobrze oczyszczona z wszelkich zabrudzeń takich jak piach czy pył, poza tym nie powinna być wilgotna. Wszelkie substancje, np. grunt, potrzebują ok. 48 godzin na wyschnięcie. Ściana nie może być objęta ogniskami korozji biologicznej w rodzaju pleśni. Po starannym przygotowaniu podłoża klej dobrze zwiąże płyty kartonowo-gipsowe ze ścianą.

Przygotowanie kleju do montażu

Sam proces klejenia jest prosty i obejmuje trzy kroki. W pierwszym przygotowujemy czyste naczynie z wodą (w ilości zgodnej z zaleceniami producenta) i wsypujemy do niej proszek. Pamiętajmy, by nie zalewać najpierw proszku wodą – zmiana kolejności przyczynia się do powstawania grudek w masie. Następnie należy zaczekać, aż proszek całkowicie zamoknie, i wymieszać mieszarką. Po odczekaniu kilku minut, aż masa zgęstnieje, klej jest gotowy do nakładania. Temperatura otoczenia podczas prac z klejem powinna wynosić od +5°C do +30°C. Klej nakładamy na płytę w „plackach” o średnicy 10 cm i grubości 2 cm. Odstępy między „plackami” to 30–40 cm. Płytę przykładamy do ściany, a na ewentualną korektę jej położenia mamy ok. 10 minut. Kolejną płytę przytwierdzamy po 15 minutach, aby nie przesunąć tej położonej wcześniej. W przypadku problemów z kładzeniem płyt kompleksowe prace można zlecić wyspecjalizowanym wykonawcom.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów