Jeżeli wysyłanie CV w odpowiedzi na ogłoszenia nie działa, spróbuj tych metod szukania pracy

Piotr Jabłoński 27.02.2017
Gdzie szukać pracy?
Fotografia: Pixabay

W szukaniu pracy warto wykorzystać LinkedIn, media społecznościowe i spotkania branżowe - to naprawdę działa. 

Na pytanie "Jaki jest pierwszy krok do znalezienia pracy" najprawdopodobniej 9/10 osób odpowie, że to wyszukanie odpowiedniego ogłoszenia i wysłanie CV.

Czy to skuteczna metoda? Być może w niektórych przypadkach tak. Czy jedyna? Zdecydowanie nie. W celu zwiększenia swoich szans na rynku pracy warto poznać też inne sposoby.

LinkedIn

Jeśli jeszcze nie posiadamy profilu na LinkedIn, najwyższy czas to zmienić. Żyjemy w epoce headhunterów. Firmy przestają biernie czekać na napływ dokumentów aplikacyjnych.

Zamiast tego wolą wziąć sprawy w swoje ręce i powierzyć wyszukiwanie "perełek" specjalistom w obszarze rekrutacji. Dla kandydatów oznacza to swego rodzaju konieczność dokładnego dopracowania swojego profilu. To też ogromna szansa!

Na LinkedIn możemy umieścić znacznie więcej informacji niż w CV i dać się poznać lepiej, chociażby przez publikacje, komentarze pod postami i grupy, do których należymy. Aż żal nie skorzystać z takiej okazji.

Spotkania branżowe

Konferencje, brunche biznesowe, sympozja i wszelkiego typu inne spotkania, na których można spotkać specjalistów ze swojej branży i zdać się na tzw. networking.

Nie chodzi o to, żeby pójść na jedno spotkanie i zapytać przypadkową osobę, czy nie szuka współpracownika. Pójdźmy, dzielmy się wiedzą, rozmawiajmy z innymi pasjonatami danego obszaru (hej, to przecież super uczucie pogadać z kimś, kto interesuje się tym samym co Ty, prawda?), wymieniaj się kontaktami i... czekaj.

A nuż za kilka miesięcy poznana osoba odezwie się do Ciebie z świetną propozycją.

Media społecznościowe

Tak jak kiedyś szukający pracy nie mogli nie przejrzeć nowego wydania gazety, tak w tej chwili powinni być na bieżąco z ofertami publikowanymi w mediach społecznościowych.

Niektórzy pracodawcy, wiedząc, do ilu odbiorców dotrze tym bezpłatnym kanałem, nawet nie zadaje sobie trudu, żeby dodawać informacje o wakatach gdzie indziej.

Pamiętajmy tylko, żeby wcześniej dokładnie przejrzeć swój profil i pozbyć się (lub przynajmniej ukryć) potencjalnie kompromitujących elementów (zobacz także: Nie chwal się w CV, że prowadzisz zabawny fan page na Facebooku).

Wymieniaj się umiejętnościami

Zaangażujmy się w inicjatywę wymiany umiejętności. To świetny sposób na poznanie ludzi z równoczesnym pokazaniem dokładnie tego, w czym jesteśmy dobrzy. Kluczem do zdobycia wymarzonej posady jest przekonanie kogoś, że jesteśmy specjalistą w tym, co robimy, więc im więcej osób o tym wie (a co za tym idzie – może potwierdzić lub przekazać dalej), tym lepiej.

Która z tych metod będzie najlepsza? Jest jedna prawidłowa odpowiedź – wszystkie. Im więcej sposobów wykorzystamy, tym większe mamy szanse na znalezienie pracy, w której naprawdę się spełnimy. "Dopieszczaj" swój profil na LinkedIn, równocześnie przeglądając grupy dotyczące poszukiwania pracy na Facebooku. Obserwujmy strony kariery firm, które interesują nas szczególnie.

I – oczywiście – bywajmy. Na spotkaniach, konferencjach, grupach dyskusyjnych. Poznawaj ludzi, w końcu niezależnie od tego, jak wiele wysiłku włożymy w poszukiwania, na końcu to zawsze człowiek podejmuje wszystkie decyzje. Dajmy się zobaczyć z najlepszej strony!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów