Jak szukać pracy? Jest kilka prostych i skutecznych sposobów

Mężczyzna szukający pracy
Fotografia: Shutterstock

Szukanie pracy bywa trudnym i czasochłonnym zadaniem. Zwłaszcza gdy masz konkretny pomysł i wiesz, czego szukasz. Na co zwrócić uwagę, podczas szukania pracy i co zrobić, żeby dostać tę upragnioną posadę?

Na rynku pracy jest wielu potencjalnych pracowników, mogących pochwalić się wysokimi kwalifikacjami. Coraz więcej osób zna więcej niż jeden język, odbywa staże w prestiżowych firmach i nie boi się wyjechać do obcego kraju, by zdobyć cenne doświadczenie. Szukanie nowej pracy bywa trudnym i żmudnym procesem. Szukasz pracy od tygodni? A może nawet od miesięcy? Najważniejsze to zachować spokój. Przede wszystkim zadaj sobie pytanie - czy dobrze szukam? Podpowiadamy, jak znaleźć dobrą pracę.

Zobacz także: Brutto i netto – na czym polegają różnice?

Jak szukać pracy?

Sposoby szukania pracy są bardzo indywidualną kwestią. Wpływa na nią kreatywność pracownika, ale też bardzo ważne jest, na ile przyszłemu pracownikowi zależy, by dostać nową posadę. Jedno jest pewne – by znaleźć dobrą pracę, trzeba w to włożyć sporo wysiłku. Pamiętaj, że sytuacje, w których pracodawca odzywa się do pracownika pierwszy, zdarzają się bardzo rzadko.

Jest kilka sposobów szukania pracy:

 • zacznij w swoim środowisku i popytaj znajomych - może się okazać, że w ich miejscu pracy szukają kogoś nowego
 • sprawdź oferty w Internecie – nie tylko na dedykowanych temu stronach, ale i w mediach społecznościowych
 • przejrzyj ogłoszenia w gazecie – to trochę staromodny sposób, od którego się odchodzi, ale może akurat trafisz na interesującą ofertę
 • wyślij e-mail ze swoim CV do firmy, w której chciałbyś pracować – może firma akurat szuka kogoś nowego?
 • zanieś swoje CV osobiście – w ten sposób wyróżnisz się i pokażesz, że bardzo ci zależy na danej posadzie

Jak szukać pracy w Internecie?

Nie ma co ukrywać – większość rekrutacji przeniosła się do internetu. To tutaj firmy zamieszczają ogłoszenia. Rekrutacje prowadzone w internecie sprawiły, że CV może wysłać każdy i jeszcze trudniej wyróżnić się spośród setek aplikacji.

Jak i gdzie szukać pracy w internecie?

 • Na stronach przeznaczonych do rekrutacji – dziennie umieszcza się tam setki ofert w najróżniejszych branżach i dziedzinach. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo użytkownik może zalogować się na takiej stronie, zapisać swoje dane i bez ograniczenia wysyłać swój życiorys. Uwaga! Bywa to zgubne – pamiętaj, że do każdej oferty należy podejść indywidualnie. Czytaj dokładnie ogłoszenia i przystosuj do nich swoje CV. W tych miejscach pracę na pewno znajdą też osoby z niepełnosprawnością i emeryci.
 • W social mediach – internetowe życie toczy się w mediach społecznościowych. Coraz więcej firm decyduje się na zamieszczenie ofert za pomocą swoich kanałów w mediach społecznościowych. Takie oferty są najczęściej zamieszczane na Facebooku oraz Instagramie. Co ciekawe – przepisy RODO sprawiły, że pracodawca nie powinien sprawdzać kandydata w social mediach, miej jednak na uwadze, że to tylko teoria. Szczególnie, jeśli starasz się o pracę w mediach lub o taką, która wymaga od ciebie dużej kreatywności. Przejrzyj swoje konta i upewnij się, że nie masz na nich żadnych kompromitujących treści oraz zdjęć
 • W grupach na Facebooku – na Facebooku można znaleźć wiele grup, poświęconych szukaniu pracy. Są one podzielone na branże i miasta. Warto je przeglądać, również w kontekście szukania pracy tymczasowej albo dodatkowej. Z reguły tego typu ogłoszenia są bardzo czytelne – potencjalni pracownicy mają bezpośredni kontakt z pracodawcą i już przed wysłaniem CV, można się zapytać o oczekiwania i warunki.
 • Na stronach firm – marzysz o pracy w konkretnym miejscu? Warto zajrzeć na stronę internetową firmy. Zdarza się, że pracodawcy informują o rekrutacji właśnie za pośrednictwem własnej strony. Jeśli nie ma żadnego ogłoszenia, to na oficjalnej stronie znajdziesz kontakt – wyślij e-mail, nie masz nic do stracenia!

Zobacz także: List motywacyjny – przepustka do wymarzonej pracy. Jak go napisać?

Jak szukać pracy po studiach?

Skończyłeś studia i co dalej? Nie ma co ukrywać – bardzo trudno jest znaleźć pracę bez doświadczenia. Jeśli nie pracowałeś w trakcie studiów, to zacznij od stażu i praktyk. Najczęściej są one płatne, dają możliwość zweryfikowania umiejętności, ale i wdrożenia się w zupełnie nową, pracowniczą rzeczywistość. Bardzo często zdarza się, że pracodawcy zatrzymują stażystów i oferują im pracę. Staż lub praktyki to też dobry sposób na przebranżowienie, dzięki temu zdobędziesz cenne doświadczenie w nowej dziedzinie.

Dobrze płatna praca

Dobrze płatna praca - czyli jaka? Określono listę najbardziej pożądanych zawodów, najwięcej zarabia się:

 • w sektorze IT
 • w finansach
 • jako doradca podatkowy
 • jako specjalista ze znajomością języków obcych
 • jako manger, dyrektor i prezes
 • jako specjalista do spraw e-commerce
 • jako radca prawny
 • jako lekarz
 • jako inżynier

Zobacz także: Napisanie dobrego CV to prawdziwa sztuka. Jak to zrobić?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.
Rozwiąż quiz

Jakim typem pracownika jesteś?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.

1. Co robisz zaraz po wejściu do pracy?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów