Napisanie dobrego CV to prawdziwa sztuka. Jak to zrobić?

Mężczyzna przeglądający CV
Fotografia: Shutterstock

Właśnie skończyłeś studia i zaczynasz się rozglądać za pracą, a może szukasz czegoś nowego? W obu przypadkach konieczne jest stworzenie swojego życiorysu. CV jest twoją wizytówką, dlatego warto się do niego przyłożyć. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Napisanie dobrego CV nie jest łatwym zadaniem, ale jest konieczne, jeśli szukasz pracy. Amerykańska firma rekrutacyjna The Ladders podała, że rekruterzy poświęcają  zaledwie 6 sekund na przejrzenie jednego CV. Na rynku pracy jest wielu zdolnych ludzi, dlatego osoby aplikujące na dane stanowisko, próbują się wyróżnić za wszelką cenę. Zapominają, że CV musi być czytelne i przejrzyste, ale największe znaczenie ma jego treść.

Co zrobić, by zainteresować osobę, która przeprowadza rekrutację? Jak podkreślić swoje mocne strony i na co postawić? Sprawdźcie!

Zobacz także: Okres wypowiedzenia – jakie masz prawa?

CV – jak powinno wyglądać?

CV jest wizytówką pracownika i to na jego podstawie pracodawca kontaktuje się z potencjalnym pracownikiem. Żeby życiorys przyciągnął uwagę osoby zatrudniającej, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Dobrze napisane CV powinno być logiczne, czytelne i konkretne. Jeśli stworzysz go według przyjętego wzoru, to nie popełnisz błędów i umieścisz wszystkie potrzebne informacje.

Każde ogłoszenie o pracę jest inne, dlatego dostosuj swoje CV pod konkretną ofertę. W przeciwnym razie pracodawca może od razu zauważyć, że wysyłasz CV masowo i nie zależy ci na jego propozycji pracy. Musisz pamiętać o tym, że w CV obowiązuje ustalona chronologia zamieszczania informacji – to niezwykle istotne!

CV – jak napisać, żeby było ciekawie?

Nie ma co udawać - chcesz napisać dobre CV? Musisz na to poświęcić trochę czasu. Zastanów się nad tym, z czego jesteś dumny, wypisz swoje mocne strony, a przede wszystkim przestrzegaj kilku prostych zasad:

 • w CV podawaj tylko prawdziwe informacje
 • zachowaj spójną strukturę
 • używaj prostego języka i nie popełniaj błędów ortograficznych
 • nie twórz wypracowania na klika stron, postaraj się, by twoje CV nie przekraczało dwóch stron formatu A4
 • podkreśl informacje, z których jesteś szczególnie dumny, ale też umiejętności przydatne z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujesz
 • pisząc o doświadczeniu zawodowym, zastosuj odwrotną chronologię – na początek dodaj najbardziej bieżące informacje

Zobacz także: Jak szukać pracy? Jest kilka prostych i skutecznych sposobów

CV – krok po kroku

Jeśli będziesz pisać swoje CV na podstawie przyjętego wzoru, nie pogubisz się i umieścisz w swoim życiorysie wszystkie istotne informacje.

Oto jak to powinno wyglądać:

 • Dane osobowe – dzięki temu pracodawca będzie mógł się z tobą skontaktować, ale też dowie się o tobie podstawowych rzeczy. Podaj imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania i najważniejsze – numer telefonu oraz kontakt mailowy.
 • Wykształcenie - podaj nazwę uczelni, kierunek studiów oraz specjalizację. Nie zapomnij też o dacie rozpoczęcia i zakończenia. Bardzo ważne jest to, żeby podać informacje w odwróconej kolejności chronologicznej. Zacznij od najbardziej aktualnych.
 • Doświadczenie zawodowe – podaj nazwę firmy, datę rozpoczęcia oraz zakończenia pracy, nazwę zajmowanego stanowiska i wypisz wszystkie pełnione obowiązki (to bardzo ważne, bo to samo stanowisko może być zupełnie inne w drugiej firmie). Tutaj również obowiązuje odwrócona chronologia – zacznij od najbardziej aktualnych informacji.
 • Osiągnięcia – to punkt dla osób z dłuższym stażem pracy. Warto pochwalić się swoimi sukcesami – wypisz wszystkie projekty, które zakończyły się powodzeniem. Pamiętaj, żeby dostosować je do stanowiska, na które aplikujesz.
 • Umiejętności - to twoje pole do popisu. Każdy pracownik może się pochwalić innymi umiejętnościami, zastanów się dokładnie nad swoimi mocnymi stronami. Pochwal się na przykład umiejętnościami językowymi i umiejętnością obsługi komputera.
 • Zainteresowania - to miejsce, w którym możesz wpisać swoje hobby. Wspomnij też o rzeczach, które w jakiś sposób nawiązują do przyszłej pracy  - będzie to sugerować, że twoja praca jest twoją pasją.

Zobacz także: Płaca minimalna 2019 – ile wynosi nowa najniższa krajowa?

CV – bez doświadczenia zawodowego

Każdy na początku swojej drogi zawodowej nie miał doświadczenia. Nic dziwnego – nabywa się je wraz ze stażem pracy. Najważniejsze, żeby nie podawać w CV nieprawdziwych informacji. Pamiętaj, że kłamstwo nie popłaca, brak umiejętności prędzej czy później wyjdzie w praktyce. Skup się na innych pozytywnych rzeczach – na przykład umiejętnościach językowych.

CV- klauzula

Dobrze napisane CV musi zawierać klauzulę – życiorys bez zamieszczonej klauzuli nie jest brany pod uwagę w rekrutacji. Dlaczego klauzula jest tak istotna? Bo w ten sposób godzisz się na przetwarzanie twoich danych przez pracodawcę – jeśli tego nie zrobisz, to będzie musiał pominąć twoje zgłoszenie. Dodaje się ją na dole, w stopce dokumentu.

CV – najczęstsze błędy

Pisząc CV łatwo się pogubić, dlatego potencjalnemu pracownikowi zdarza się popełnić błędy w tworzeniu życiorysu. 

Unikaj:

 • braku odwrotnej chronologii
 • błędów językowych, ortograficznych oraz gramatycznych
 • podawania nieprawdziwych informacji
 • braku selekcji podawanych informacji
 • nieodpowiednich, prywatnych zdjęć
 • zabawnych adresów e-mail

Zobacz także: Wymiary urlopu - jak się je oblicza i od czego zależą?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.
Rozwiąż quiz

Jakim typem pracownika jesteś?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.

1. Co robisz zaraz po wejściu do pracy?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów