Ile za staż płaci Facebook i Apple? Polskim stażystom zrobi się smutno

Emilia Klima 09.05.2017
Logo Facebooka
Fotografia: East News

Ile można dostać na stażu u technologicznych gigantów? Podpowiemy - zdecydowanie więcej niż w polskich firmach. 

To, że zarobki w firmach takich jak Facebook, Google czy Apple są wysokie, raczej nie może budzić zaskoczenia. Jeśli myślicie, że przynajmniej stażyści - jak to na stażystów przystało - są opłacani marnie, jesteście w błędzie. Do wysokości wynagrodzenia za staż u gigantów technologicznych dotarł biznesowy portal Glassdoor.com. Najbardziej opłaca się rozpoczęcie kariery zawodowej w Facebooku. Za miesięczny staż firma jest gotowa zapłacić nawet 8 tysięcy dolarów (prawie 31 tysiący złotych). Na drugim miejscu uplasował się Microsoft (7 100 dolarów), Apple na piątym 6 400), pierwszą dziesiątkę zamyka Google - firma swoim stażystom oferuje 6 000 dolarów za miesiąc stażu.

Autor publikacji zaznacza jednak, że - po pierwsze, siedziby największych firm znajdują się najczęściej w Nowym Jorku i San Francisco, gdzie koszty życia przewyższają te z reszty kraju, a po drugie - stażysta w firmach takich jak Facebook czy Apple musi mieć odpowiednio wysokie kwalifikacje (często są to doktoranci), by wykonywać zadania wymagające zdecydowanie bardziej od parzenia kawy.

Biuro Yahoo
Fotografia: Biuro Yahoo

Staż w USA vs. staż w Polsce

Zatrudnionym na stażu w polskiej firmie musiało się zrobić w tym momencie przykro. Portal Staż.edu.pl podaje, że przeciętne wynagrodzenie stażysty w Polsce to obecnie około 780 złotych netto. Za staż z Urzędu Pracy można dostać 816 złotych. Na pocieszenie, nie każdemu młodemu pracownikowi Stanach powodzi się tak dobrze. Roczne zarobki stażysty w Facebooku są wyższe od przeciętnej pensji w USA. Ten pierwszy zarobi w 12 miesięcy 96 tysięcy dolarów przy 55 tysiącach statystycznego Amerykanina.

Mark Zuckenberg
Fotografia: Mark Zuckenberg
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów