Hobby, wolontariat, a może plany i cele? Tymi rzeczami warto się chwalić w CV

Piotr Jabłoński 27.02.2017
CV - co napisać?
Fotografia: Pixabay

Poza doświadczeniem zawodowym i wykształceniem warto w CV umieścić kilka dodatkowych informacji. 

"Każdy wie, co powinno się znaleźć w CV" – czy aby na pewno? Pierwsze trzy sekcje są proste: dane osobowe, doświadczenie zawodowe, wykształcenie.

Jednak wiele osób zastanawia się, co oprócz tego powinno znaleźć się w dokumencie, który ma sprawić, że zostaniemy przyjęci do pracy, a przynajmniej zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną.

Hobby w CV – tak czy nie?

Napisano o tym mnóstwo tekstów, w których jak mantra powtarza się, jak ogromne wrażenie robią zainteresowania niecodzienne, takie jak renesansowa poezja brytyjska czy teatr skandynawski... 

Masowo ostrzega się również przed podawaniem hobby nieprawdziwego – a nuż okaże się, że przyszły szef jest (rzeczywiście) pasjonatem i zagnie nas już przy pierwszym pytaniu. Jak najbardziej zgadzamy się z drugim, jednak pierwsze nie jest już takie oczywiste. Większe wrażenie niż zainteresowania bardzo oryginalne mogą zrobić te, które w jakiś sposób uzupełniają naszą pracę, pokazując, że nie jest dla nas tylko koniecznością, ale też pasją.

Jeśli pracujemy w tradycyjnym PR, może warto dodać, że interesujemy się też mediami społecznościowymi i marketingiem? Jeżeli jesteśmy grafikiem, ale po nocach czytamy książki o user experience? Koniecznie o tym wspomnijmy.

Duże firmy często stawiają również na roatcje międzydziałowe, więc warto napisać też o zainteresowaniach, które mogą pomóc Ci się przebranżowić, kiedy pojawi się taka szansa.

Pro bono

Nie wahajmy się umieszczać w CV informacji na temat działalności w wolontariacie, szczególnie jeśli nie była to jednorazowa przygoda a długoterminowa pomoc. Taki wpis pokazuje, że z własnej woli dołączasz do projektów zespołowych, ale to nie jedyny pozytywny aspekt. Coraz więcej firm w ramach strategii CSR rozwija wolontariat pracowniczy i Twoje doświadczenie w tym obszarze może być naprawdę dużym plusem.

Wszyscy jesteśmy blogerami

Mamy profesjonalnego bloga? Koniecznie się tym pochwalmy. Własny kąt w sieci, oczywiście jeśli jest dobrze prowadzony, potwierdza, że posiadamy konkretną wiedzę, ale również lubimy się nią dzielić.

Jest to bardzo ważne w pracy z zespołem, gdzie przekazywanie umiejętności jest na porządku dziennym. Pamiętajmy, że chodzi tylko o bloga, na którym dzielimy się swoją wiedzą (ale niekoniecznie tą związaną z pracą!). Jeśli piszemy w sieci prywatny pamiętnik, raczej nie załączajmy adresu do dokumentu.

Osiągnięcia

Wiele osób, opisując swoje doświadczenie zawodowe, wymienia nazwy stanowisk i zakres obowiązków. Warto dodać do tego osiągnięcia i nagrody.

Nauczmy się opowiadać swoją historię językiem celów, które udało się zrealizować. Być może osiągnęliśmy wynik szybciej niż tego od nas oczekiwano lub uzyskaliśmy ponadprzeciętnie dobry feedback od klientów. Nie zapominajmy też o nagrodach wewnętrznych. Jeśli trzy razy z rzędu otrzymaliśmy tytuł współpracownika roku, to znaczy, że można na nas polegać, prawda?

Do życiorysu można również dołączyć cele – krótko i długoterminowe. Nie chodzi o słynne "za 5 lat chcę siedzieć w fotelu prezesa waszej firmy", ale o to, jakie certyfikaty planujesz zdobyć, jakiego języka się nauczyć czy nad którymi kompetencjami chcemy pracować.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów