"Gorsze, mniej kompetentne. Na maksa wykorzystają prawo". Młode matki walczą nie o pracę, ale ze stereotypami

Paulina Szestowicka 11.10.2016
Stereotypy o mamach w pracy
Fotografia: Pixabay

Wydawać by się mogło, że rynek pracy się zmienia. Jednak mamy nadal mają duży problem z powrotem do aktywności zawodowej. 

Świeżo upieczone mamy spędzają na urlopie 6 miesięcy, ale często i dwa lata. Bez względu na to, jak długo trwa przerwa, wrócić do aktywności zawodowej jest równie trudno. Zwłaszcza, że w ostatnich latach stereotypów na temat młodych mam wśród pracodawców jest coraz więcej. Anna Piekut HR Manager z firmy Fabryka Motywacji zwraca uwagę, że część z nich jest nieuzasadniona, ale są i takie, które nie są oderwane od rzeczywistości. 

Niezasadne to te, że matki są gorsze jako pracownicy i mniej kompetentne, ponieważ mniej czasu poświęcają na życie zawodowe. Ogólnie mamy stereotyp kobiety jako tej mniej wartościowej w pracy, co przekłada się na wynagrodzenie - wyjaśniła Anna Piekut w Radiu ZET Chilli. - Drugi stereotyp, który istnieje to ten, że matki na maksa wykorzystają prawo: 7-godzinny dzień pracy, wszystkie możliwe zwolnienia i wychodzenia z pracy. To nie jest tak, że jak jesteś młodą mamą, że masz jak w metryce wpisane, że musisz to wszystko wykorzystać i to akurat w najmniej odpowiednim momencie dla pracodawcy.

W przypadku tego drugiego stereotypu warto też pamiętać o pracodawcy, dla którego nieobecność matki w pracy jest tak samo problematyczna jak dla niej. Kobieta idąc na zwolnienie z powodu choroby dziecka często ma wyrzuty sumienia i czuje się gorsza niż inni pracodawcy, natomiast pracodawca wtedy szybko musi przeorganizować system pracy w taki, żeby nie odczuli to współpracownicy. Nikt nie ma pretensji z powodu choroby dziecka, ale nie można myśleć, że to komfortowa sytuacja - raczej patowa, z którą niewiele można zrobić. Dlatego kobiety wracając z urlopu do pełnej aktywności zawodowej często rozglądają się za nową pracą. Chęć zmiany środowiska jednak nie powinna wiązać się z tym, że kobieta zatai przed osobą rekrutującą, że niedawno urodziła dziecko. 

Na rozmowie kwalifikacyjnej najlepiej jest mówić prawdę - wytłumaczyła Anna Piekut. - Tak po prostu. I jest to ważne z paru powodów. Dlatego, że doświadczony rekruter jest w stanie wyłapać fałsz, a nawet jak nie i go przechytrzymy, to po co? Trafiamy do miejsca pracy, w którym musimy udawać. Nie ma to sensu, należy mówić prawdę. 

Każda młoda mama, która po przerwie wraca do pracy, przez rozmową rekrutacyjną powinna spędzić kilka godzin na czytaniu branżowych newsów w Internecie, przejrzenie najnowszych informacji w gazetach i ułożyć sobie na nowo w głowie wszystkie sukcesy, których nie należy się wstydzić, tylko o których trzeba mówić z uśmiechem. Do rozmowy rekrutacyjnej można się przygotować i należy to zrobić, ponieważ wtedy będziemy czuć się mniej zestresowani i wypadniemy lepiej. 

Tytuł audycji: Sukces pisany szminką
Prowadzi: Olga Kozierowska
Gość: Anna Piekut
Data emisji: 8.10.2016
Godzina emisji: 10:00

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów