Jak złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami

Anna Respondek 14.06.2018
Dziecko z walizką
Fotografia: Shutterstock

Podobnie jak dorośli, również dzieci muszą posiadać dowód osobisty, jeśli rodzice chcą je zabrać poza granice kraju. Aby wyrobić dziecku dowód osobisty należy udać się do urzędu gminy, choć od pewnego czasu istnieje również możliwość złożenia wniosku przez internet. Na jaki koszt musimy się przygotować i ile czeka się na wydanie dokumentu? 

Dowód osobisty to jeden z najważniejszych dokumentów, jaki posiada przy sobie niemalże każdy człowiek. Wyrabia się go zazwyczaj po ukończeniu 18. roku życia. Są jednak również takie przypadki, w których rodzice potrzebują wyrobić dowód osobisty dla dziecka, ponieważ chcą je zabrać poza granice kraju. Oczywiście dowód osobisty dla dziecka obowiązuje jedynie na terenie krajów należących Unii Europejskiej i strefy Schengen. Aby otrzymać ten dokument należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub przez internet. Dodatkowo nie musimy martwić się o koszt dowodu osobistego dla dziecka, ponieważ wyrobienie go jest bezpłatne. 

Zobacz także: Jak ograniczenie władzy rodzicielskiej wpływa na prawa i obowiązki wobec dziecka

Dowód osobisty dla dziecka 

Wiele rodziców zastanawia się nad tym, jaki dokument bardziej opłaca się wyrobić dziecku. Czy jest to dowód osobisty czy paszport. To oczywiście zależy między innymi od miejsca, do którego chcemy wyjechać. Jeśli planujemy podróż na inny kontynent czy do krajów nienależących do Unii Europejskiej i Schengen, nie obejdzie się bez paszportu dla dziecka. Jeśli jednak nie mamy aż tak dalekosiężnych planów, wystarczy wyrobić dziecku dowód osobisty. Aby do tego doszło potrzebny jest podpis tylko jednego z rodziców. Jeśli jednak dziecko ma więcej niż 5 lat, do urzędu musi udać się wraz z rodzicem

Panuje powszechne przekonanie, że do wyrobienia dowodu dla dziecka potrzebna jest zgoda i obecność obojga rodziców i tak właśnie było do 2015 roku. Od 2015 roku obecny może być jeden rodzic, jednak zgodę na wyjazd dziecka poza granicę kraju wciąż muszą wyrazić i matka i ojciec, chyba że jedno z nich zostało pozbawione praw rodzicielskich.

Dowód osobisty dla dziecka jest ważny przez 5 lat, jeśli dziecko ma mniej niż 5 lat. Natomiast dzieci powyżej tego wieku z dowodu mogą korzystać 10 lat. 

Dowód osobisty dla dziecka - wniosek

Aby złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka należy pobrać go ze strony urzędu gminy, na terenie której zamieszkują rodzice wraz z dzieckiem. Wniosek można również złożyć przez ePUAP, jednak należy mieć profil zaufany lub posiadać certyfikat kwalifikowany. Do formularza należy obowiązkowo dołączyć: 

 • dwie takie same fotografie o wymiarach 35 X 45 milimetrów,
 • na żądanie organu: skrócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu małżeństwa i poświadczenie obywatelstwa polskiego,
 • do wglądu: dowód osobisty lub paszport rodzica wnioskującego o dowód dla dziecka.

Jeśli dziecko nie jest w stanie się samo podpisać, w miejscu tym znajduje się adnotacja "podpis niemożliwy" i zostaje spisane oświadczenie potwierdzające to. 

Dowód osobisty dla dziecka - koszt

Plusem wyrobianie dowodu osobistego dla dziecka jest to, że nie trzeba za niego płacić. Wyrobienie jest zupełnie darmowe, a jedyny koszt jaki ponosimy, to opłata za zdjęcie do dokumentów. 

Zobacz także: Jakie wymogi co do rozmiaru bagażu mają najpopularniejsze linie lotnicze?

Dowód osobisty dla dziecka - odbiór

Urząd gminy ma 30 dni od złożenia wniosku na wydanie dowodu osobistego dla dziecka. W wyjątkowych sytuacjach termin ten może się wydłużyć. Aby nie czekać i nie chodzić bez potrzeby do urzędu, przez internet można sprawdzić, czy dokument jest już gotowy. 

Aby odebrać dowód w urzędzie należy stawić się osobiście wraz z dokumentami potwierdzającymi naszą tożsamość. W tym przypadku nie ma konieczności zabierania ze sobą dziecka do urzędu. W wyjątkowych okolicznościach, jeśli wniosek był składany poza urzędem, na przykład ze względu na chorobę, dokument może zostać odebrany przez pełnomocnika. 

Dowód osobisty dla dziecka - zdjęcie

Zdjęcie do dowodu osobistego zarówno dla dorosłego jak i dla dziecka jest obwarowane pewnymi wymogami. Jak powinno wyglądać? 

 • odsłonięta twarz skierowana w stronę aparatu, 
 • tło zdjęcia jednorodne, nie może być żadnych wzorów i osób trzecich,
 • wzrok skierowany na obiektyw. 

Dowód osobisty dla dziecka - informacje zawarte w dowodzie

 • nazwisko, nazwisko rodowe i imię (imiona),
 • imiona rodziców,
 • datę i miejsce urodzenia,
 • adres miejsca zameldowania na pobyt stały, a w razie jego braku zameldowania na pobyt czasowy,
 • płeć, wzrost w centymetrach i kolor oczu,
 • numer PESEL,
 • nazwę organu wydającego dowód osobisty, datę wydania i termin ważności,
 • serię i numer dowodu osobistego,
 • wizerunek twarzy i podpis posiadacza dokumentu,
 • dane do odczytu maszynowego.

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów