Dorastanie wśród książek przyniesie korzyści w dorosłym życiu. Także materialne

Beata Dżumaga 07.04.2017
Czytanie książek ma wymierne korzyści, także w dorosłym życiu.
Fotografia: materiały promocyjne

To dobra wiadomość dla tych, którzy wychowywali się w domu pełnym książek.

Czytanie książek ma pozytywny wpływ na naszą wyobraźnię i kreatywność - wiadomo o tym nie od dziś. Teraz okazuje się, że samo dorastanie wśród dzieł literackich ma wymierne korzyści - także w dorosłym życiu. Naukowcy ujawnili, że dzieci, które wychowywały się w domu pełnym książek, w jako dorośli będą zarabiać więcej. Zwłaszcza w porównaniu z osobami, które dorastały bez książek.

Trójka ekonomistów z Uniwersytetu w Padwie opublikowała rezultaty swoich badań na łamach The Economic Journal, podaje portal Telegraph.co.uk. W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięło udział 6 tysięcy mężczyzn z 9 europejskich krajów, urodzonych w połowie XX wieku.

Ankietowani zostali podzieleni na grupy w zależności od tego, czy wychowywali się w domu, w którym znajdowało się: mniej niż 10 książek, cała półka książek, biblioteczka z setką książek, dwie biblioteczki, czy więcej niż dwie biblioteczki. Osoby, które dorastały w domu z wieloma woluminami, w dorosłym życiu zarabiały więcej.

Czytanie książek
Fotografia: Giphy.com

Książki gwarantują podwyżki

W badaniu wzięto pod uwagę także długość procesu edukacji. Naukowcy stwierdzili, że dodatkowy rok nauki przyczynił się do wzrostu średnich zarobków o 9 procent. Jednak i w tym przypadku ważną rolę odegrały książki. Osoby, które wychowywały się w domu bez książek, odnotowały zaledwie 5-procentowy wzrost zarobków wynikający z dodatkowego roku kształcenia. Dla osób dorastających wśród książek wzrost wyniósł 21 procent.

Być może książki mają znaczenie, bo zachęcają dzieci do tego, aby więcej czytać, a czytanie może mieć dobry wpływ na szkolne wyniki. Z drugiej strony, dom wypełniony książkami wskazuje na korzystne warunki społeczno-ekonomiczne - wnioskowali w The Economic Journal autorzy badania, a ich wypowiedź przytacza portal Telegraph.co.uk.

Ponadto, w przeciwieństwie do tych, którzy dorastali bez książek, osoby z większym dostępem do dzieł literackich były bardziej skłonne do przeprowadzki do dużych miast, oferujących lepsze możliwości zarobkowe.

Czytanie książek
Fotografia: Giphy.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów