Brutto i netto – na czym polegają różnice?

Dwoje ludzi obliczających różnicę między brutto a netto
Fotografia: Shutterstock

Brutto i netto to pojęcia, które powinien kojarzyć każdy pracownik, jednak wielu nie rozumie, na czym polega ich różnica. Czym zatem różni się brutto od netto i co wpływa na wysokość twojego wynagrodzenia?

Wielu przyszłych pracowników czuje się zakłopotanych, gdy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pada pytanie o oczekiwania finansowe. Stawki związane z wynagrodzeniem najczęściej są określane słowem „brutto”. Mimo że jest to słowo używane powszechnie, to nie jest ono dla wszystkich zrozumiałe. Które określenie oznacza kwotę, trafiającą do naszej kieszeni? Brutto czy netto? Sprawdź!

Zobacz także: Zwrot podatku nie dla wszystkich. Dlaczego nie dostałeś pieniędzy?

Brutto – czym jest?

Jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej i pracodawca zaproponował ci wynagrodzenie w wysokości pięciu tysięcy złotych brutto. „Brutto” to słowo klucz – pracodawcy posługują się tym określeniem, mówiąc o wynagrodzeniu. Wynika to z tego, że „brutto” określa ogólny koszt, jaki poniesie firma za zatrudnienie pracownika. To, co powinieneś wiedzieć – na twoje konto wpłynie niższa kwota, pomniejszona o podatki i składki.

Brutto – co oznacza?

Wypłata brutto to całkowita kwota, jeszcze przed odciągnięciem składek. Na całość wynagrodzenia brutto składa się wypłata pracownika netto (czyli to co trafi do jego kieszeni) oraz składki, które pracodawca jest zobowiązany odprowadzać. Jakie to składki?

  • składka na Narodowy Fundusz Zdrowia - dzięki temu pracownik może bezpłatnie korzystać z państwowej opieki medycznej
  • składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych – wchodzi w to między innymi ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe
  • zaliczka na podatek dochodowy - jego wysokość uzależniona jest od dochodów pracownika

Brutto – jakie składki?

Pracownicy często zastanawiają się, jakie składki są potrącane z ich wynagrodzenia. Dzieli się je na dwie części. Pierwszą potrąca się bezpośrednio z wynagrodzenia pracownika, natomiast drugą opłaca pracodawca, przelewając w każdym miesiącu składki do ZUS.

Jakie składki wchodzą w skład wypłaty brutto i ile nas kosztują?

  • składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% wynagrodzenia brutto
  • składka na ubezpieczenie rentowe to 8% wypłaty brutto, z czego 6,5% pokrywa pracodawca
  • składka na ubezpieczenie chorobowe  jest pokrywana przez pracownika i wynosi 2,45 % brutto
  • składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi aż 19,52% brutto – pracownik i pracodawca pokrywają równo po 9,76% kwoty brutto.

Od pensji pracownika odlicza się też zaliczkę na podatek dochodowy, która jest zależna od wysokości dochodów pracownika.

Określają ją dwie stawki:

  • 18%- gdy roczny dochód nie przekracza 85 tysięcy
  • 32%- gdy roczny dochód przekracza 85 tysięcy

Zobacz także: Podatek dochodowy. Co trzeba wiedzieć i jak się w tym nie pogubić?

Netto – czym jest?

Wynagrodzenie netto jest wypłacane pracownikowi po potrąceniu kwoty na wszystkie składki i podatki. To pensja, którą pracownik będzie otrzymywał „ na rękę” – czyli kwota bezpośrednio trafiająca do jego portfela. W polskiej firmie kwoty brutto i netto zawsze będą się od siebie różniły. Należy pamiętać, że wiele zależy od rodzaju umowy, na którą jesteśmy zatrudnieni. 

Na przykład – jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, to zarabiając 4 tysiące złotych, otrzymasz „na rękę” 2 854 złotych. Natomiast jeśli jesteś zatrudniony na umowę zlecenie - przy tej samej kwocie otrzymasz 2 994 złotych.

Wynagrodzenie minimalne

Zgodnie z ustanowionym prawem, żadna wypłata nie może być niższa niż ustalona przez rząd płaca minimalna. W 2019 roku pensja minimalna wzrosła o 150 złotych i wynosi 2250 brutto, co oznacza, że do kieszeni pracowników trafi 1634 złotych.

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, warto wiedzieć o tym, ile wynosi wynagrodzenie minimalne.

Zobacz także: List motywacyjny – przepustka do wymarzonej pracy. Jak go napisać? 

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.
Rozwiąż quiz

Jakim typem pracownika jesteś?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.

1. Co robisz zaraz po wejściu do pracy?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów