A po przerwie... Jak wytłumaczyć rekruterowi lukę w zatrudnieniu?

Piotr Jabłoński 23.03.2017
Przerwa w zatrudnieniu
Fotografia: Pixabay

Powinniśmy zmienić nasze podejście i nie robić z tego faktu wstydliwej tajemnicy.

Przerwa w zatrudnieniu. Przeszkadza, uwiera, denerwuje i... bardzo nie pasuje do CV.

Bywa przyczyną zimnych potów w dniu rozmowy rekrutacyjnej, sprawiając, że przez pół nocy zastanawiasz się, jak wytłumaczyć się rekruterowi. Nie daj się złośliwcom, którzy przez przerwę przekreślają Twoją szansę na zatrudnienie i naucz się, jak opowiadać o niej w taki sposób, żeby z wielkiego wyrzutu sumienia zmieniła się w jeden z etapów w życiu.

Mów prawdę

Ale jak to? Prawdę na rozmowie rekrutacyjnej? Haha! Serio. Rekruter też człowiek, a być może również ktoś, kto podobnie jak Ty ma w swoim życiorysie podejrzanie wyglądającą dziurę. Ludzie naprawdę zdają sobie sprawę, że po restrukturyzacji nie zawsze można znaleźć nową pracę od nastepnego tygodnia, a choroby, niespodziewane sytuacje rodzinne czy po prostu potrzeba dłuższego odpoczynku przytrafiają się każdemu z nas.

Co robiłeś w trakcie przerwy?

Jeśli tylko możesz, nie traktuj przerwy jako coś, o czym nie chcesz powiedzieć ani słowa. Podkreśl to, co robiłeś w jej trakcie. Może udało Ci się skończyć studia (a może zdecydowałeś się na przerwę właśnie po to, żeby je zacząć?), kursy lub nauczyć się nowego języka? A może tak naprawdę przerwa dotyczyła tylko pracy na etacie, ale wciąż aktywnie działałeś jako freelancer lub pomagałeś przy projektach jako niezależny konsultant? Wspomnij o tym na rozmowie.

Przedstaw to właściwie

W rozmowie na temat przerwy w zatrudnieniu równie istotne jak to, co powiesz, jest sposób, w jaki to zrobisz. Załóżmy, że postanowiłeś przez rok nie pracować i poświęcić ten czas na podróże. Odpowiednio wcześnie zadbałeś o wystarczający budżet i przygotowałeś plan. Nie mów więc rekruterowi, że byłeś już zmęczony wykonywaniem swoich obowiązków i postanowiłeś „rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”.

Opowiedz o tym, jakie nowe kompetencje zdobyłeś w trakcie tej przerwy. Poznałeś zwyczaje i kulture innych narodów, nauczyłeś się lepszego planowania, oszczędności, nawiązałeś ciekawe i przydatne znajomości? Pochwal się tym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przerwa pozwala zdobyć umiejętności, których nie rozwinie się za biurkiem. Podobnie wygląda to w przypadku trudnej sytuacji rodzinnej, np. choroby. Specjaliści radzą unikać zbyt dużych ogólników i podzielić się z rekruterem historią tak, aby potrafił jak najlepiej wyobrazić sobie Twoje zobowiązania w tym niełatwym czasie. Jeśli przez rok opiekowałeś się chorym krewnym, najpewniej jesteś odpowiedzialny, wytrzymały i skłonny do poświęceń. Czym jest przy tym przeciętne wyzwanie biznesowe?

O przerwie w zatrudnieniu staraj się mówić z pewnością w głosie, podkreślając pozytywy zamiast wstydu. Możesz to osiągnąć, ćwicząc (chociażby przed lustrem) odpowiedzi na potencjalne pytania rekrutera. Dobre przygotowanie pomoże Ci być spokojniejszym, a to może odbić się na wrażeniu, które sprawisz. W końcu przesadne zdenerwowanie nierzadko sugeruje drugiej stronie, że masz coś do ukrycia, prawda?

Więc... keep calm and explain your break! Z uśmiechem, otwartością i zdecydowaniem.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów