Firma z Nowej Zelandii wprowadziła 4-dniowy tydzień pracy. Pracownicy zachwyceni!

Anna Respondek 04.10.2018
Młodzi ludzie przy pracy
Fotografia: Shutterstock

Taki system pracy to marzenie każdego pracownika. 

Polacy to jeden z najdłużej pracujących europejskich narodów. 5 dni w tygodniu po 8 godzin to norma, która niejednokrotnie zostaje przekroczona. Wielu pracowników czy to w dużych korporacjach, czy mniejszych firmach łapie się za nadgodziny, aby "dorobić" do pensji. Niestety często za dodatkowe godziny pracy pracownicy nie dostają złamanego grosza.

4-dniowy tydzień pracy to nie tylko marzenie?

Od dłuższego czasu różni specjaliści dywagują na temat tego, jak sprawdziłby się 4-dniowy tydzień pracy. Pewna firma z Nowej Zelandii postanowiła to sprawdzić i wprowadziła nowy program. 250 pracowników Perpetual Guardian zyskało dodatkowy dzień wolnego, nie tracąc zupełnie nic z wynagrodzenia. Eksperyment trwał 2 miesiące, a pracownicy spędzali w pracy oczywiście 8 godzin dziennie. 

Jakie skutki przyniósł eksperyment? Ponad 75% pracowników stwierdziło, że 4-dniowy system pracy pomógł im lepiej połączyć sprawy rodzinne z zawodowymi. Znacznie spadł poziom stresu w zespole, co więcej równocześnie wzrósł wskaźnik związany ze stymulacją do pracy, zaangażowaniem czy poczuciem odpowiedzialności. Oczywiście pracownicy przyznali, że wzrosła również ich satysfakcja z życia. 

Chcielibyście pracować tylko 4 dni w tygodniu? ;)

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Praca to duża część naszego życia. Dlatego właśnie warto robić to, co się kocha. Oferta tej firmy zachwyci niejednego:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów