12 zawodów, które znikną do 2030 roku. Jak będziemy pracować za kilkanaście lat?

Magdalena Barszczak 03.12.2018
Kobieta w pracy
Fotografia: Shutterstock

Jakie umiejętności będą w cenie za dwie dekady? Oto profesje przyszłości! 

Już za 100 lat rynek pracy opanują roboty i sztuczna inteligencja. Brzmi jak film science-fiction? Niekoniecznie. Z badań McKinsey Global Institute wynika, że do 2025 roku co czwarte zajęcie zostanie całkowicie zautomatyzowane. Mniej optymistyczne dane podają eksperci z Yale i Oxford University - do 2136 roku we wszystkich zawodach ludzi zastąpią maszyny.

Zawody przyszłości. Które profesje znikną całkowicie?

Szacuje się, że już za kilkanaście lat powszechna automatyzacja doprowadzi do zmniejszenia zatrudnienia. Najbardziej zagrożone są zawody, które wymagają powtarzalnych czynności, np. kasjer (zastąpi go samoobsługowa kasa), kierowca tira (samosterujące pojazdy), pracownik centrum obsługi klienta (boty), a nawet... prawnik (pracę wykona specjalna aplikacja oparta na sztucznej inteligencji, która pozwoli wybrać np. optymalną ścieżkę rozwodu). Poza tym naukowcy z Oxfordu wieszczą koniec takich profesji jak: telemarketer, sprzedawca kredytów, recepcjonista, ochroniarz czy bibliotekarz.

Wprowadzenie autonomicznych pojazdów sprawi, że bez pracy mogą nagle znaleźć się nie tylko kierowcy, ale i inne grupy społeczne, takie jak: kurierzy, listonosze, pracownicy sortowni itd. A to przecież nie wszystko, bo pomyśleć musimy również o całej obsłudze – sieciach paliw, przydrożnych motelach czy knajpach. Skoro kierowca nie musi się już zatrzymać na odpoczynek, to zaczynają być one zbędne. Może nawet dojść do całkowitego wyeliminowania człowieka z całych działów gospodarki – zauważył Piotr Gnyp ze studia kreatywnego Tengent na łamach humancapital.coderslab.pl.

Co to oznacza? Ludzie będą musieli się przebranżowić i zdobyć nowe umiejętności. Kiedy komputery przejmą zadania ludzi, ci będą rozwijać m.in. empatię, inteligencję emocjonalną czy umiejętność pracy w zespole.

Zobacz także: Na myśl o obowiązkach służbowych tracisz głowę? Poznaj sposoby na stres w pracy

W cenie będzie nie tyle wąska i specjalistyczna, wbita na pamięć wiedza (którą każdy z nas z łatwością znajdzie w internecie), ile raczej interdyscyplinarność, umiejętność przetwarzania dużej ilości informacji, zdolność do krytycznego myślenia (czyli m.in. obiektywizm i rzetelne sprawdzanie źródeł) oraz tzw. myślenie projektowe (design mindset). (...) Coraz częściej będziemy pracowali na odległość z wirtualnymi zespołami, a nie każdy dziś to potrafi – mówi elle.pl psycholożka SWPS oraz coach kariery Agnieszka Kasprzyk-Mączyńska.

Wydaje się, że niezagrożone są takie profesje jak archeolog, duchowny czy pracownik sektoru zdrowia psychicznego - uważa współzałożycielka Alto Partners, międzynarodowej organizacji zajmującej się rekrutowaniem wyspecjalizowanej kadry zarządzającej, Corinne Klajda. Duży popyt będzie wciąż na nauczycieli, psychologów, psychoterapeutów czy coachów. Starzejące się społeczeństwo będzie też potrzebować pielęgniarek, rehabilitantów czy dietetyków. Nic nie wskazuje na to, aby pracy zabrakło dla artystów, reżyserów, pisarzy czy projektantów mody. W dobie ocieplenia klimatu ważną rolę będą też odgrywać eksperci ds. energii odnawialnych.

Pojawią się też zawody, których nie ma do tej pory np. funeral planner, który zorganizuje uroczyste pożegnanie. Raport "Inspired Minds Careers 2030" z kolei wskazuje takie nowe zajęcia jak:

  • Terapeuta wearable technology – czyli osoba oferująca terapię w oparciu o technologie, które nosimy na sobie (smartwatche, okulary);
  • Kurator cyfrowej pamięci - odpowiedzialny za usuwanie z internetu potencjalnie niepożądanych treści dotyczących zmarłego;
  • Garbage Designer (projektant śmieci) – zajmujący się nowymi zastosowaniami dla użytych już materiałów;
  • Nostalgista (dekorator wnętrz z kompetencjami terapeuty i historyka) - pomoże seniorowi stworzyć wystrój domu przypominający daną dekadę;
  • Ekspert od prostych rozwiązań - zajmujący się usprawnianiem funkcjonowania firm.

Jeśli kochasz podróże i ciepłe kraje, nie przepracujesz ani godziny. Luksus gratis

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów