Wrocławskie osiedle niczym Manhattan! Świat zachwyca się polską architekturą

Roksana Orlicka 29.03.2019
Wrocławskie osiedle niczym Manhattan! Świat zachwyca się polską architekturą
Fotografia: Marek BAZAK/East News

Wrocław jest miastem, które pojawia się w wielu zagranicznych rankingach jako miejsce, które trzeba zobaczyć. Kolejnym obowiązkowym punktem wycieczki jest zobaczenie na własne oczy niezwykłej architektury osiedla Plac Grunwaldzki. O tych budynkach jest ostatnio głośno, a wszystko za sprawą serialu Netflixa i wystawy w Nowym Jorku.

Wrocławskie osiedle Plac Grunwaldzki zostało zaprojektowane przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak na przełomie lat 1967-1975. Nietypowe budynki były mianowane przez mieszkańców Wrocławia "sedesowcami" lub "Manhattanem" - te dwa określenia funkcjonują do dziś. Ostatnio budynki przeszły modernizacje i pojawiły się w serialu Netflixa. Można je również oglądać na wystawie w Nowym Jorku.

Niezwykłe osiedle Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak

Projekt zmarłej w zeszłym roku Grabowskiej-Hawrylak był na tamte czasy niezwykle nowatorski. Architektka inspirowała się twórczością Le Corbuisera i zupełnie zrezygnowała z kanciastych, klockowatych form. Na dachach znalazły się tarasy widokowe. Balkony miały natomiast dać mieszkańcom bloków poczucie intymności i chronić przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.

W 2012 roku Jadwiga powiedziała w jednym z wywiadów, że nie wyobraża sobie ocieplenia budynków styropianem, bo to zniszczy ich formę. Podczas modernizacji pomalowano je na biało. Warto wspomnieć, że na budowę tak wysokich budynków była potrzebna specjalna zgoda, którą udzielili urzędnicy w Warszawie.

Wrocławskie osiedle w serialu Netflixa 

Wrocławskie osiedle można zobaczyć w pierwszym polskim serialu Netflixa "1983" wyreżyserowanym przez Agnieszkę Holland. Na osiedlu znajduje się aż sześć bloków, zaprojektowanych przez wybitną polską architektkę. Każdy z nich ma szesnaście pięter. W otoczeniu budynków powstały pawilony handlowe.

Osiedle szybko ochrzczono "polskim Manhattanem". Mieszkańcy Wrocławia używają również słowa "sedesowce" ze względu na zaokrąglone, betonowe balkony. 

Polska architektura trafiła na wystawę w Nowym Jorku w Center for Architecture. Nowojorczycy mogą zapoznać się z twórczością Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, ponieważ wystawiono także jej inne projekty. Wystawa będzie czynna do 18 maja. Powstała we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

Zachwycają was projekty Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak?

Zobacz także: Ten piękny dom ma 90 lat i prezentuje się znakomicie. Znajdziecie go w Polsce!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów