Sprawdź, jak szybko i łatwo wykonać palmę wielkanocną. To piękna dekoracja na święta!

Julita Buczek 07.02.2019
palma wielkanocna jak zrobić
Fotografia: Shutterstock

Palma wielkanocna to piękna ozdoba wielkanocnego stołu. Sprawdź, jak ją szybko wykonać!

Palmy wielkanocne z pewnością sprawdzą się jako ciekawa, wielkanocna ozdoba. Gałązka palmy lub wierzby przygotowywana jest przed Wielkanocą na uczczenie pamiątki wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Święci się ją podczas uroczystości Niedzieli Palmowej. Palmę wykonuje się głównie z trzciny, wierzby, ziół czy sztucznych kwiatów. Znajdziemy w niej dodatek bukszpanu czy jałowca.

Zobacz także: Koszyczek wielkanocny - lista produktów do święconki oraz dekoracje!

Do najwcześniejszych procesji z palmami wielkanocnymi zalicza się te, które odbywały się w IV wieku w Jerozolimie. Zwyczaj ten pojawił się w Hiszpanii oraz Galii. W Polsce tradycja święcenia palm wielkanocnych sięga XI wieku. W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy Środę Popielcową ksiądz znaczy głowy popiołem.

Palmy wielkanocne różnią się swoim wyglądem oraz techniką wykonania. Wyróżniamy kilka rodzajów palemek wielkanocnych jak np.:

  • palma kurpiowska - powstaje z pnia ściętego drzewka (np. jodły), oplecionego wrzosem lub borówką, zdobionego bibułą lub kolorowymi wstążkami. Na Kurpiach co roku organizowany jest konkurs na najdłuższą palmę wielkanocną.
  • palma góralska - wykonana z pęku bazi. Te palmy najczęściej występują podczas procesji na Bukowinie Tatrzańskiej, Lipnicy Murowanej czy Rabce. Konkurs Palm odbywa się w Lipnicy od 1958 roku.
  • palemka wileńska - ten rodzaj palemki z papieru, traw oraz witek wierzbowych jest bardzo charakterystyczne dla okolic Wilna. Oryginalne palemki wileńskie wykonywane są z 50 gatunków kwiatów oraz suchych traw.

Zobacz także: Przepis na ciasto miodownik. Poznaj smak tego wielkanocnego deseru!

Palmę wielkanocną można wykonać na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej. Najbardziej klasyczna palma składa się z suszonych kłosów żyta, pszenicy oraz kolorowych kwiatów. Trzeba pamiętać o wcześniejszym ususzeniu wszystkich elementów palemki. Jeśli do Wielkanocy zostało mało czasu, możesz sięgnąć po świeże kwiaty. Jeśli chcesz, aby twoja palma prezentowała się dobrze oraz estetycznie, koniecznie postaw na żonkile lub hiacynty. Tego typu palemka będzie prezentować się bardzo wiosennie.

Palmy wielkanocne z krepiny - jak ją zrobić?

  • Kolorowe palemki symbolizują prawdziwe listki palm oraz gałązek oliwnych. Do wykonania wielkanocnej palemki wykorzystuje się bazie, trawy, zboża, a nawet gałązki bukszpanu. Do ich wykonania potrzebne również będą nożyczki, kolorowa bibułka czy nawet gruba nić.

Przygotowanie palmy wielkanocnej

  1. Kilka gałązek bazi oraz traw należy wykorzystać jako bazę. Całość mocno związać nitką. Kilkanaście centymetrów poniżej czubka należy przywiązać krótko przycięte trawy.
  2. Poniżej traw należy umieścić bukszpan, który również dokładnie przywiązujemy nitką.
  3. Podobnie upinamy kolejne warstwy trawy, układając je tak, aby tworzyły fasadę. Całość ściśle owijamy nitką.
  4. Palmę wielkanocną na sam koniec ozdabiamy kwiatami, które wykonaliśmy wcześniej z krepiny lub kolorowej bibuły.

Zobacz także: Przepis na szynkę gotowaną. Poznaj przepis na wielkanocne danie!

Sprawdź, co wiesz o Wielkanocy? Ten quiz wcale nie jest taki prosty!

Rozwiąż quiz

Co wiesz o Wielkanocy? Pytania mogą cię zaskoczyć

Palma Wielkanocna
Fotografia: shutterstock

1. Kiedy święcone są palmy?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów