Jak uszyć roletę rzymską? Podpowiadamy krok po kroku!

Julita Buczek 16.04.2019
roleta rzymska krok po kroku
Fotografia: Shutterstock

Jeśli szukasz ciekawego pomysłu na dodatek do wystroju wnętrz, koniecznie postaw na roletę rzymską. Ten ciekawy element z pewnością sprawdzi się, kiedy będziecie chcieli udekorować okno w domu. Sprawdźcie, jak uszyć roletę rzymską!

Jeśli interesujesz się ciekawym wystrojem wnętrz, koniecznie wypróbuj uszyć roletę rzymską. Dzięki niej okno w twoim domu będzie prezentować się jeszcze lepiej. Dodatkową funkcją rolety rzymskiej jest zaciemnienie pomieszczenia, sprawdza się to szczególnie w kuchni. Wykonanie rolety rzymskiej nie jest trudne, wystarczy tylko odpowiednia ilość materiału i trochę zdolności manualnych.

Zobacz także: Jak skutecznie wyczyścić pralkę? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Jak uszyć roletę rzymską?

Szycie rolety należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego mechanizmu. Mamy dwa typy mechanizmów do rolet rzymskich: sznurkowy oraz koralikowy.

 • mechanizm sznurkowy - zalecany do rolet lżejszych, cienkich tkanin.
 • mechanizm koralikowy - poradzi sobie z każdą roletą.

Następnym punktem podczas szycia rolety jest wybór mocowania.

 • sufitowy i naścienny - różni się na sposób montażu, wtedy roleta montowana jest na suficie lub na ścianie. Najczęściej mocuje się ją za pomocą kołków o średnicy 6 mm wraz z uchwytami.
 • karniszowy - tutaj możemy użyć tylko i wyłącznie mechanizmu sznurkowego.
 • bezinwazyjny - roleta mocowana jest na specjalnych uchwytach, które nie uszkodzą ramy okiennej.

Zobacz także: Pranie dywanu z długim włosiem – jak się za to zabrać?

Rolety rzymskie są świetną opcją, kiedy nie chcemy kupować żaluzji. Warto wybrać roletę rzymską, ponieważ ma bardzo atrakcyjny wygląd i może być ciekawą ozdobą okna. Ten nietuzinkowy element dekoracyjny ozdobi okno różnych pomieszczeń (salon, kuchni czy nawet sypialnia).

Jak uszyć rolety rzymskie?

Cały proces szycia rolet rzymskich nie jest zbyt skomplikowany, nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności manualnych. Całą pracę należy rozpocząć od wykonania pomiarów.

 • Nasza roleta będzie mieć 205 cm szerokości oraz 175 cm wysokości.
 1. Najpierw wybieramy konstrukcję rolety, w tym przypadku fiszbiny. W przypadku rolety o wysokości 175 cm, powinno być 5 fiszbin co 29 cm. Mechanizm ma 5 sznurków,  więc w 5 miejscach na każdej fiszbinie powinno zostać przyszyte kółeczko. Będziemy potrzebować 5 sznureczków i 5 fiszbin.
 2. Do uszycia rolety potrzebujemy odpowiednią ilość materiału:
 3. szerokość: 205 + 4 + 4 cm = 213 cm (te 4 cm potrzebne na wykończenie brzegów)
 4. długość: 175 + 4 (podłożenie góry) + 8 (podłożenie dołu/tunel na obciążnik) + 2 (zapas)*5 (5 - ilość fiszbin) = 197 cm
 5. Bierzemy boczny brzeg i odmierzamy 4 cm. Zaprasowujemy.
 6. Zaprasowaną część składamy na pół, do wewnątrz i zaprasowujemy. To samo na drugim boku. Podszywamy zaprasowane brzegi.
 7. Powtarzamy to samo na górnej krawędzi. Przymocowujemy taśmę rzepową po lewej stronie rolety. Przyszywamy taśmę rzepową dookoła wszystkich jej krawędzi.
 8. Odmierzamy 8 cm na dolnej krawędzi. Zaginamy i zaprasowujemy. Składamy zaprasowany kawałek na pół, zaginamy do środka i zaprasowujemy.
 9. Przeszywamy zaprasowany kawałek wzdłuż bocznej krawędzi. Zostawiamy około 5 cm od krawędzi i szyjemy wzdłuż drugiego boku.
 10. Rozkładamy tkaninę lewą stroną do góry i zaznaczamy linie przeszycia, aby utworzyć tunele na fiszbiny. Składamy prawą do prawej strony wzdłuż zaznaczonej linii i szyjemy 1 cm od brzegu, tworząc tunel na fiszbinę. Całość powtarzamy.
 11. Wkładamy obciążnik w stworzony tunel przez zostawioną szparę. Przyczepiamy górny brzeg do rzepu na mechanizmie do rolety.
 12. Układamy roletę lewą stroną do góry, wyprostowujemy sznurki. Ręcznie przyszywamy kółeczka wzdłuż sznurków do tuneli z fiszbinami.
 13. Przepuszczamy sznurki przez wszystkie kółeczka.
 14. Wieszamy na oknie.

Zobacz także: Wrocławskie osiedle niczym Manhattan! Świat zachwyca się polską architekturą

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów