iPhone 8 bez przycisku dotykowego, Samsung Galaxy S8 bez wejścia słuchawkowego. Są nowe przecieki

Mateusz Patyk 25.01.2017
iPhone vs Samsung
Fotografia: East News

Coraz więcej kontrowersji wokół nowych pomysłów elektronicznych gigantów. Tym razem zmiany będą jeszcze bardziej widoczne.

W 2017 roku mija dekada od wejścia na rynek smartfona, który nadał rozpędu całej branży. Kolejna, trzynasta już (licząc również modele 5C i SE) generacja iPhone'a przyniesie ze sobą jednak wiele rozczarowań dla tradycjonalistów.

Według Independent.co.uk, nowa wersja kultowego telefonu z jabłuszkiem, prawdopodobnie pozbawi jego użytkowników tradycyjnego okrągłego przyciskuHome". A to dopiero początek doniesień.

iPhone po raz 8

O usunięciu z obudowy elementu nierozerwalnie kojarzącego się z iPhonem i odróżniąjącego ten smartfon od konkurencji mówiło się już wcześniej. Jednak dopiero teraz, dzięki coraz liczniejszym przeciekom z hal produkcyjnych, można prawie na pewno stwierdzić, że odsłona nowego modelu pojawi się bez znajdującego się w dolnej części ekranu wgłębienia, służącego zarówno jako przycisk główny, jak i czytnik linii papilarnych.

A to wymusza na firmie Apple znalezienie nowego sposobu na odblokowywanie urządzenia. Jak donosi źródło przytaczane przez Independent.co.uk, inżynierowie z Cupertino głowią się teraz nad połączeniem ekranów OLED z technologią rozpoznawania użytkownika, ponieważ te - mimo lepszych kolorów oraz energooszczędności - nie są w stanie jednocześnie odczytywać informacji z odcisków palca.

Apple iPhone
Fotografia: East News

iPhone 8 czy iPhone X?

Internauci już nie mogą się doczekać premiery najlepiej sprzedającej się słuchawki ostatnich lat, nic więc dziwnego, że wizualizacje i koncepty wyrastają jak grzyby po deszczu. Zanim we wrześniu Tim Cook rozwieje wszelkie wątpliwości, można o wiele wcześniej nacieszyć oczy projektem udostępnionym w serwisie YouTube przez kanał ConceptsiPhone.

"Ósemka" na filmie kształtem przypomina dobrze znany design z wcześniejszych modeli 4, 4S oraz 5 i 5S. Efekt ten został uzyskany przez pozbawienie krawędzi "obłości", a jedynie pozostawienie tam płaskiej obudowy z aluminium. Ekran miałby tylko jedno wgłębienie - znajdujący się na górze głośnik, a dwa obiektywy aparatu fotograficznego zmieniłyby pozycję z horyzontalnej na pionową. Widoczne są też punkty z tyłu telefonu służące do ładowania bezprzewodowego.

A może Galaxy S8?

Ale nie tylko iPhone 8 może wywołać sporo zamieszania wśród fanów nowych technologii. Po porażce wizerunkowej spowodowanej nieudanym (bo wybuchającym) modelem Galaxy Note 7, Samsung chce zamknąć usta krytykom następną wersją swojego flagowego smartfona - Galaxy S8. Portal TrustedReviews.com już poinformował czytelników o szykowanych zmianach. A jest ich sporo.

Według przecieków południowokoreański producent porzuci koncepcję ultra szczegółowych ekranów 4K na rzecz pobierającej mniej drogocennego prądu rozdzielczości 2K i matrycy Super AMOLED QHD. Możliwe też, że za przykładem iPhone'a zrezygnuje z fizycznego przycisku z przodu obudowy oraz z 3,5mm wejścia jack na słuchawki. Pierwsza redukcja ma na celu zwiększenie rozmiaru ekranu, druga - odchudzenie bryły telefonu.

Dodatkową zmianą będzie wprowadzenie standardu USB-C zamiast dotychczas stosowanego portu kabla zasilającego akumulator na Micro USB. Ma to zdecydowanie zwiększyć szybkość ładowania baterii oraz przesył danych (podobne rozwiązanie jest już stosowane przez Google'a w modelu o nazwie Pixel). Udoskonalone mają zostać obiektyw aparatu oraz procesor, co jest raczej oczywiste przy nowych modelach. Samsung Galaxy S8 może mieć też dwa głośniki stereo.

Według ekspertów premiera smartfona nie nastąpi wcześniej niż w kwietniu 2017 roku.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów